Απόλλων Π. – Παναθηναϊκός 65-96: Με το μυαλό στον Ολυμπιακό και στον Γουόλτερς!

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός πάτησε το… γκάζι όσο χρειάστηκε, νίκησε (96-65) τον Απόλλωνα, αλλά σκέφτεται ήδη το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και το απρόοπτο με τον Νέιτ Γουόλτερς.

Επαιξε όσο χρειαζόταν. Πάτησε το… γκάζι, όσο έπρεπε. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 96-65 του Απόλλωνα και πλέον έχει στο μυαλό του το σπουδαίο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (30/12), αλλά και το πρόβλημα που προέκυψε με τον Νέιτ Γουόλτερς (γύρισε το δεξί του πόδι).

Με ένταση στην άμυνα και… γκαζωμένο τον Πονίτκα πήρε μπρος

Οι «πράσινοι» «χτύπησαν» από τη περιφέρεια, αλλά και από το χαμηλό ποστ. Με καλά μπλοκ άουτ και συνέπεια στη κυκλοφορία της μπάλας, ενεργοποιήθηκαν. Με μπροστάρη τον Πονίτκα και συμπαραστάτη τον Λι, ο Παναθηναϊκός υπέγραψε ένα σερί 14-0 και έφτασε στο + 17 (24-7 στο 7’) με 4/6 τρίποντα και τον Γκουντάιτις να βοηθάει.

Από την άλλη ο Απόλλωνας έπαιρνε ανάσες κυρίως με τους Καλχούν-Σίλα κυρίως με σουτ από μέση απόσταση, αλλά η άμυνα των «πρασίνων», ειδικά στο Ντέιβις «μπλόκαρε» τους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +14 (26-12) με τον Γουίλιαμς να βοηθάει στα ριμπάουντ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός στόχευσε καλύτερα στο “ζωγραφιστό” και +19

Ο ρυθμός έπεσε αρκετά. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν έβρισκε εύκολα φάσεις για να «χτυπήσει» μέσα στο καλάθι. Ταυτόχρονα και ο Απόλλωνας δεν είχε καθαρό μυαλό για να δυσκολέψει τους «πράσινους». Όλα αυτά για 5’. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός (άστοχος στη περιφέρεια) είχε καλύτερη κινητικότητα μέσα στο καλάθι.

Είτε με τον Παπαγιάννη είτε με τον Γκουντάιτις οι «πράσινοι» «χτύπησαν» στο «ζωγραφιστό» τον Απόλλωνα που δεν είχε και το αντίπαλο… δέος για να ματσάρει τα δύο αυτά κορμιά. Με ένταση στην άμυνα και κυριαρχία στα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός πάτησε το… γκάζι και έκλεισε το ημίχρονο στο +19 (45-26).

Γουίλιαμς και Πονίτκα ήταν… σούπερ, αλλά η άμυνα ήταν στα κάτω της και τώρα… Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει φόρα από το τελευταίο πεντάλεπτο της 2ης περιόδου. Με καλύτερη κίνηση χωρίς τη μπάλα με εξαιρετικό τον Πονίτκα όπως και στο πρώτο ημίχρονο και τον Γουίλιαμς να βοηθάει επιθετικά, οι παίκτες του Ράντονιτς προηγήθηκαν με 28 πόντους (65-37 στο 25′).

Ο αγώνας είχε πάρει έναν… τρελό ρυθμό στην επίθεση με τον Παναθηναϊκό να έχει προβλήματα στην άμυνα, αλλά παρά τις… απαντήσεις από τον Καλχούν, δεν είχε θέμα στον έλεγχο του ρυθμού, αλλά ο Απόλλωνας του έκανε μίνι… ζημιές (71-50 στο 30′).

Ο Παναθηναϊκός κατέβασε την ταχύτητα έχοντας στο μυαλό του το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ την προσεχή Παρασκευή (30/12, 21.00). Η ομάδα του Ράντονιτς απέδρασε από την Πάτρα με 96-65 έφτασε στην 7η νίκη της στο πρωτάθλημα και πλέον επικεντρώνεται στο σπουδαίο παιχνίδι περιμένοντας και τα… μαντάτα από την κατάσταση του Νέιτ Γουόλτερς.