Μπουλς - Μπακς 119-113 (κ.δ. 106-106): Συγκλονιστικός Γιάννης, διαστημικός ΝτεΡόζαν σε ένα ματς θρίλερ

twitter

Η συγκλονιστική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο που συνοδεύτηκε από ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ δεν ήταν αρκετή για τους Μπακς κόντρα στους Μπουλς, με τον διαστημικό ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να οδηγεί την ομάδα του Σικάγο στη νίκη (119-113), με το ματς να κρίνεται στην παράταση.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο United Center, που κρίθηκε στην παράταση, οι Μπουλς ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη με 119-113, με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να δίνουν πραγματική παράσταση. «Αυτοκτόνησαν» οι Μπακς και γνώρισαν την τέταρτη σερί ήττα τους.

Ο Greek Freak έκλεισε τον αγώνα με 45 πόντους από 17/36 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 11/17 βολές, είχε 22 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο, 5 λάθη, 5 φάουλ και 12 κερδισμένα φάουλ, σε 42:15, καταγράφοντας ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ και καλύπτοντας τις απουσίες των  Τζρου Χόλιντεϊ και Κρις Μίντλετον, αλλά λύγισε από την κούραση στο φινάλε.

Από την πλευρά του, ο ΝτεΡόζαν τελείωσε το παιχνίδι με 42 πόντους, 15/25 δίποντα, 12/14 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 44:25.

Οι Μπουλς κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία των Μπακς, με τον ΝτεΡόζαν να κλέβει και να μοιράζει στον Ντονσούνμου, που με το κάρφωμά του έκανε το 106-106, 7.8 δεύτερα πριν το τέλος.

Εκεί ο Γιάννης μπήκε με 5 φάουλ, σημείωσε 2 πόντους και λύγισε από την κούραση, με τον ΝτεΡόζαν να παίρνει το ματς πάνω του στο 113-113 και με ένα δίποντο, μετά από το άστοχο του Αντετοκούνμπο και 4 συνεχόμενες εύστοχες βολές να οδηγεί τελικά τους γηπεδούχους στη νίκη και τα Ελάφια στην τέταρτη  σερί ήττα τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-32, 57-55, 79-82, 106-106, 119-113 (παρ.)