Μπάγερν – Παναθηναϊκός 84-68: Βαρέλι... γερμανικής μπύρας χωρίς πάτο!

EUROKINISSI

Ο τραγικός Παναθηναϊκός παρουσίασε εικόνα αποσύνθεσης στο Μόναχο και διασύρθηκε με 84-68 από την Μπάγερν λίγα 24ωρα μετά την ανανέωση της στήριξης του Δημήτρη Γιαννακόπουλου στον Ντέγιαν Ράντονιτς!

Για πέμπτο σερί ματς (πέμπτη σερί ήττα), ο Παναθηναϊκός δεν ήταν… Παναθηναϊκός ήταν αποκαρδιωτικός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτή τη φορά ήταν ανήμπορος και στη συνέχεια να βγάλει αντίδραση, να βγάλει… εγωισμό. Ο Παναθηναϊκός υπέστη συντριβή από την Μπάγερν (84-68) και δεν έβγαλε καμία αντίδραση μετά το μήνυμα που εστάλη στη συνάντηση Γιαννακόπουλου-Ράντονιτς.

Το τελευταίο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου ήταν καταστροφικό με κακές περιστροφές στην άμυνα

Οι «πράσινοι» έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα για 5’, αλλά στο δημιουργικό κομμάτι δεν είχαν καθαρό μυαλό. Επιχειρούσαν με φλότερ του Γουόλτερς να «διασπάσουν» την άμυνα των γηπεδούχων. Με καλά μπλοκ άουτ ήταν καλοί ενώ από την άλλη ο Ρούμπιτ στόχευε στο χαμηλό ποστ (για να σημαδέψει Μπέικον ή Γουίλιαμς).

Οσα «έχτισε» στην άμυνα για 5’, τα… πέταξε άμεσα. Με κακές περιστροφές έδωσε δικαιώματα στους Γερμανούς που βρήκαν λύσεις και από την περιφέρεια. Ο Μπόνγκα με τον Γουίλερ-Μπαμπ έκαναν «ζημιά» και με ένα σερί 10-0 έφεραν τους «πράσινους» στο -10 (19-9) με τον Γουόλντεν να υπογράψει το τελευταίο καταστροφικό πεντάλεπτο του Παναθηναϊκού (21-11) που τα… έσπασε με 0/5 τρίποντα.

Από τη μία τα… έσπαγε στην επίθεση, από την άλλη η Μπάγερν “χτυπούσε” ανελέητα στο ποστ

Ο Ρούμπιτ συνέχιζε να δημιουργεί προβλήματα στο ποστ του Παναθηναϊκού και η διαφορά ανέβηκε στους 13 (30-17 στο 13’). Ο Παπαγιάννης έδωσε ανάσες μετά από επιθετικά ριμπάουντ με τον Λι να ενεργοποιείται. Όμως η Μπάγερν βρήκε πάλι λύσεις. Κυρίως μέσα στο καλάθι. Ο Γκιλέσπι ανέλαβε δράση και μαζί με τον Ρούμπιτ συνέχιζαν να «χτυπούν» στο χαμηλό ποστ με τον Γουίλιαμς να έχει θέματα στην άμυνα (38-28 στο 18’).

Όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια του (στις 4 σερί ήττες του), ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε ένα… καταστροφικό πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια στο -15 (43-28) κόντρα στην Μπάγερν έχοντας 12/37 σουτ και 2/8 βολές, αλλά και μόλις 3 ασίστ. Νούμερα – άκρως – απαγορευτικά με τους Γουίλιαμς-Μπέικον να είναι κάτω του μετρίου (μαζί είχαν 5π. με 2/12 σουτ).

Ο Γουίλιαμς έδωσε μερικές ανάσες, αλλά η προσωπική άμυνα και ο Μπέικον ήταν «άφαντοι» και -17

Για περίπου 3,5 λεπτά, ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση στην άμυνα και ανάγκασε την Μπάγερν να μείνει άποντη, αλλά αυτό το διάστημα δεν το επένδυσε στο επιθετικό κομμάτι. Χωρίς αυτοματισμούς και χωρίς δημιουργία. Η Μπάγερν κατάφερε με τους Γκιλέσπι-Χάντερ να ανεβάσει τη διαφορά στους 17 (49-32 στο 25’).

Η προσωπική άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν… άφαντη, όσο «άφαντος» ήταν ο Μπέικον. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν εκτός… πνεύματος. Ο Γουίλιαμς έδωσε μερικές λύσεις από την περιφέρεια, αλλά στο… άψε – σβήσε η κάκιστη άμυνα στο πέντε εναντίον πέντε έδωσε στους Γερμανούς «αέρα» 17 πόντων με το φινάλε της 3ης περιόδου (61-44) με τον Χάντερ να βάζει τη «σφραγίδα» του.

Το φινάλε ήταν ξανά πικρό και τυπική διαδικασία για την 5η σερί ήττα

Ο Μπέικον “ξύπνησε” στην τελευταία περίοδο, αλλά τα πάντα είχαν πια κριθεί. Ο Παναθηναϊκός ήταν αποκαρδιωτικός. Χωρίς νεύρο, χωρίς αυτοματισμούς. Χωρίς εμπνεύσεις. Λίγα 24ώρα μετά την στήριξη του Δημήτρη Γιαννακόπουλου στον Ντέγιαν Ράντονιτς, οι παίκτες πήραν το μήνυμα ότι έχουν τεράστια ευθύνη. Ομως στο παρκέ δεν το έδειξαν!

Ο κόσμος που έδωσε το παρών εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του και φώναζε “αυτό δεν είναι Παναθηναϊκός”. Απόλυτα λογικό! Χρειάζονται άμεσες αλλαγές. Μαστίγιο και… καρότο για να μπορέσει ο Παναθηναϊκός να “ξυπνήσει” και να δει μια άσπρη μέρα. Διότι… “αυτό δεν είναι Παναθηναϊκός”. Η 5η σερί ήττα στην Ευρωλίγκα (84-68 από την Μπάγερν) τον έχει απομακρύνει για τα καλά από τη ζώνη των πλέι οφ, αλλά το ζητούμενο δεν είναι οι ελπίδα οχτάδας, αλλά να γίνει ξανά ομάδα ο Παναθηναϊκός.