Euroleague: Σπουδαίο διπλό του Ερυθρού Αστέρα και... ελευθερώστε τον Καμπάτσο!

AMNA

Οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα διαμαρτυρήθηκαν για τη μη συμμετοχή του Καμπάτσο και τη σκληρή ποινή της Euroleague αλλά και χωρίς τον Αργεντίνο πήραν σπουδαία νίκη οκτάδας στη Βαλένθια. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της Euroleague.

Η Αναντολού Εφές επικράτησε, αν και αγχωτικά, της Βιλερμπάν, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάπιε το φάντασμα της Μακάμπι Τελ Αβίβ και στο ντέρμπι της βραδιάς ο Ερυθρός Αστέρας πήρε σπουδαία νίκη οκτάδας στη Βαλένθια. Το τελευταίο πιάτο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague.

Αναντολού Εφές – Βιλερμπάν 78-72: Καθάρισε στην τελευταία περίοδο η πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης αν και τρόμαξε στο ξεκίνημα από τη Βιλερμπάν και κυρίως την ίδια την αστοχία της (29-36 σκορ ημιχρόνου) κατάφερε να επιστρέψει – ως συνήθως – στην τελευταία περίοδο (26-14 επιμέρους) και να πάρει την ένατη φετινή της νίκη.

Για ακόμη μια φορά η τριάδα των Μίσιτς (22π.), Κλάιμπερν (15π. 4ρ. 3κλ. 0/4τρ.) και Μπομπουά (14π. 4ρ. 3ασ.) ηγήθηκε της ομάδας του Αταμάν ενώ για εκείνη του Τι Τζέι Πάρκερ διακρίθηκαν οι Φαλ (10π. 6ρ.) και Ντε Κολό (12π. 4ασ. 6λ.).

Βαλένθια – Ερυθρός Αστέρας 75-77: Free Facu και Αστέρας για playoffs

Ο ασύλληπτος Φίλιπ Πετρούσεφ ήταν παντού, ο Νεμάνια Νέντοβιτς έπαιξε και για τους απόντες Καμπάτσο και Βιλντόσα και έτσι ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια του για είσοδο στα playoffs της Euroleague.

Οι Σέρβοι πήραν μια μικρή διαφορά στην πρώτη περίοδο (19-24) και το κράτησαν με νύχια και με δόντια μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς έμοιαζε να καθαρίζει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά όταν και προηγήθηκε με 63-72, όμως οι «Νυχτερίδες» μείωσαν στον πόντο χάρη σε τρεις βολές του Πρέπελιτς. Ο Νέντοβιτς ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή, ο Τζόουνς έβαζε συνεχώς δίποντα αντί για τρίποντα και έτσι η ομάδα του Ιβάνοβιτς επικράτησε εκείνης του Μουμπρού.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι Τελ Αβίβ 98-65: Θριαμβευτικά στην κορυφή η «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν από άλλο πλανήτη στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε τεράστια διαφορά (22-7), η δεύτερη περίοδος ήταν κάτι σαν all-star game (29-27 επιμέρους) και το δεύτερο ημίχρονο ξανά μονόλογος της «Βασίλισσας». Κορνελί (18π. 5ρ.), Γιαμπουσέλε (16π. 8ρ.) και Μούσα (18π. 5ασ.) ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Τσους Ματέο με τον Άνταμς (15π. 4ρ.) να είναι ο μόνος που διασώθηκε από το ισραηλινό ναυάγιο.