Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 82-66: Ο νέος ήρωας του ΣΕΦ ξεσηκώνει και... δαγκώνει!

EUROKINISSI

Με τον Τόμας Γουόκαπ να δίνει ρεσιτάλ και να ακούει το όνομα του να γίνεται σύνθημα στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός έκοψε τη φόρα της φορμαρισμένης Αρμάνι (82-66), τη νίκησε με σκυλίσια άμυνα και έπιασε κορυφή στην Euroleague!

Με τον Τόμας Γουόκαπ (10π. 4ρ. 4κλ.) να δαγκώνει, τον Άλεκ Πίτερς (16π. 5ρ.) να ντύνεται Βεζένκοφ, τους 11 που αγωνίστηκαν να σκοράρουν άπαντες και να παίζουν ακόμα καλύτερη άμυνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει της Αρμάνι με τελικό σκορ 82-66 στο κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (ανακοινώθηκε άλλο ένα sold out).

Η Αρμάνι μπορεί να έκανε τα πάντα ώστε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της όμως ο Ολυμπιακός ήταν πανέτοιμος να την αντιμετωπίσει ακόμα και στο αγαπημένο παιχνίδι των Ιταλών, αυτό του χαμηλού σκορ. Η ερυθρόλευκη άμυνα ήταν εκείνη που έδωσε τη νίκη και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

Με αυτή τη νίκη οι ερυθρόλευκοι έπιασαν τους πρωτοπόρους και έχοντας μακράν την καλύτερη διαφορά πόντων και υπερτερώντας στην ισοβαθμία, ολοκληρώνουν τον πρώτο γύρο στην κορυφή της Euroleague.

Ο Άλεκ Πίτερς ξεκίνησε φουριόζος το 2023

Η Αρμάνι ήταν εκείνη που πέτυχε το πρώτο καλάθι στο ΣΕΦ για το 2023 με τον Μπράντον Ντέιβις. Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού (τα πρώτα τρία για την ακρίβεια) ήρθαν δια χειρός ενός παίκτη που το 2022 δεν ξεκίνησε τόσο καλά, του Άλεκ Πίτερς. Ο Αμερικανός φόργουορντ μπήκε φουριόζος το νέο έτος σημειώνοντας τους πρώτους 7 πόντους των ερυθρόλευκων με το τηλεοπτικό τάιμ άουτ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 11-8.

Το τάιμ άουτ κάθε άλλο παρά κρύωσε τον «Αλέκο» ο οποίος συνέχισε άχαστος μιμούμενος τον δίδυμό του στη θέση 4, Σάσα Βεζένκοφ. Μαζί με το εξαιρετικό δίδυμο των αρχηγών του Ολυμπιακού, Παπανικολάου και Σλούκα καθώς και με συλλογική προσπάθεια στην άμυνα, οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα υπερηχητικό τελευταίο τρίλεπτο που εκτόξευσε το σκορ στο 27-15 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η συνηθισμένη κακή περίοδος του Ολυμπιακού ήταν η δεύτερη

Η ομάδα του Μεσίνα κατάφερε να συνέλθει από το σοκ του ξεσπάσματος των ερυθρόλευκων και επανέφερε το παιχνίδι σε ένα χαμηλό τέμπο που εμφανέστατα τη βόλευε. Παρά ταύτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα κρατούσαν μια ασφαλή διαφορά χάρη στην αμυντική τους προσήλωση, με τον Έλληνα προπονητή να επιλέγει άμυνα με συνεχείς αλλαγές.

Η δεύτερη ήταν και η συνηθισμένη μία κακή περίοδος του Ολυμπιακού. Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό, ο Σλούκας κλείστηκε πιο αποτελεσματικά και οι Μπολομπόι, ΜακΚίσικ δε βοήθησαν καθόλου με εξαίρεση ένα φανταστικό κάρφωμα από τον καθένα. Ως εκ τούτου οι Ιταλοί κατάφεραν να ροκανίσουν για τα καλά τη διαφορά (44-38 σκορ ημιχρόνου με μπάζερ μπίτερ του Σάσα Βεζένκοφ).

Έδειξε ότι μπορεί και στο χαμηλό τέμπο της Αρμάνι

Ο Ολυμπιακός είχε παρασυρθεί για τα καλά στο παιχνίδι των Ιταλών έχοντας σκοράρει μόλις ένα καλάθι στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου. Οι Ιταλοί είχαν καταφέρει να μπλοκάρουν για τα καλά την επίθεση των ερυθρόλευκων και ειδικότερα τη δράση των Γουόκαπ και Φαλ χάρη στο ψηλό σχήμα του Μεσίνα.

Η Αρμάνι, όμως, πάλι δεν κατάφερνε να περάσει μπροστά χάρη στην εξαιρετική ερυθρόλευκη άμυνα και κυρίως αυτού του αναπάντεχου αμυντικού εξολοθρευτή, Αιζέια Κέινααν. Έτσι, ένα μικρό 7-0 του Ολυμπιακού ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (54-43 με τρία λεπτά να απομένουν για την κόρνα της τρίτης περιόδου) και ένα ακόμη μπάζερ μπίτερ – αυτή τη φορά του Κώστα Σλούκα – έκανε το 59-44.

Ο «Θωμάς» καθάρισε στην τέταρτη περίοδο

Στην τέταρτη περίοδο ήταν η σειρά του Γουόκαπ να μην αφήσει την Αρμάνι να πλησιάσει σε μονοψήφια διαφορά με τον «Θωμά» του Ολυμπιακού να κάνει δύο κλεψίματα, να σκοράρει στον αιφνιδιασμό ανεβάζοντας τη διαφορά στο +16 (63-47) και να παίρνει τζάμπολ ακόμα κι από τον Κάιλ Χάινς (αποθεώθηκε πολλές φορές από όλο το ΣΕΦ).

Από εκεί και πέρα τα πόδια των παικτών του Μεσίνα κόπηκαν, αυτά των παικτών του Μπαρτζώκα έβγαζαν φτερά και έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμα και πάνω από το +20. Το μόνο που είχε ενδιαφέρον εκτός από την τελική διαφορά ήταν το αν θα σκόραρε και ο Μιχάλης Λούντζης στα τελευταία 2 λεπτά που έπαιξε ώστε να σκοράρουν πάλι άπαντες. Ο Έλληνας γκαρντ τελικά δε σκόραρε το τελευταίο σουτ και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 82-66.