Παναθηναϊκός – Περιστέρι 72-71: Αν συνεχίσει έτσι, δεν πάει πραγματικά... πουθενά!

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός έχασε διαφορά 21 πόντων και στο φινάλε το Περιστέρι ήταν έτοιμο να του “κλέψει” τη νίκη. Οι “πράσινοι” νίκησαν 72-71, αλλά πραγματικά απέδειξαν ότι έτσι δεν πάνε πουθενά με τον κόσμο να αποδοκιμάζει!

Τραγικός Παναθηναϊκός και σούπερ Περιστέρι! Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έστησε στον… τοίχο τους “πράσινους” που στην τελευταία περίοδο έχασαν τα… αυγά και τα πασχάλια. “Απώλεσαν” μια διαφορά 21 πόντων. Ο Ντένμον έχασε το τρίποντο της νίκης για το Περιστέρι. Ο Παναθηναϊκός ανακουφίστηκε (72-71), αλλά δείχνει ότι είναι “υπνωτισμένος” για τα καλά.

Με σκληράδα στην άμυνα και στόχευση σε περιφέρεια και καλάθι ο Παναθηναϊκός πάτησε το… γκάζι

Ενέργεια στην άμυνα, καλές αποστάσεις στην επίθεση και με στόχευση στη περιφέρεια, ο Παναθηναϊκός πήρε μπρος από την αρχή. Με 5/10 τρίποντα οι «πράσινοι» πάτησαν το… γκάζι με σκοπό να βγάλουν αντίδραση. Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με τον Γουίλιαμς έστειλαν τα πρώτα μηνύματα με τον Γκουντάιτις να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι για το +18 (26-8 στο 11’) κόντρα στους 8 πόντους του Κασελάκη.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να βγάζει ενέργεια στην άμυνα ενώ έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι. Ο Πονίτκα έδωσε λύσεις ενώ ο Γκουντάιτις συνέχιζε να δίνει λύσεις στο καλάθι. Διότι η ομάδα του Ράντονιτς «χτύπησε» στο «ζωγραφιστό» με τον Μαντζούκα να βοηθάει στο «4» και τον Γουόλτερς να «χτυπάει» με φλότερ. Η διαφορά έφτασε τους 22 (41-19 στο 17’) με το Περιστέρι να μειώνει στους 18 (46-28) σε ένα «πράσινο» ημίχρονο (με 20-4 πόντους στο καλάθι).

Τραγικός Παναθηναϊκός στη τελευταία περίοδο και δικαίως αποδοκιμάστηκε!

Το Περιστέρι με τους Φρανσίσκο-Ντένμον εκμεταλλεύτηκε τη «χαλάρωση» των «πρασίνων» και με ένα επί μέρους σκορ 13-2 μείωσε στους 7 (48-41 στο 24’). Όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα. Μετά από ένα τάιμ άουτ του Ράντονιτς, το δίδυμο Γουόλτερς-Λι (ήταν στην ίδια πεντάδα) πίεσε αρκετά πάνω στη μπάλα (μαζί με Πονίτκα). Ειδικά ο Λι ανέβασε αρκετά την ένταση και με τον Γκουντάιτις οι «πράσινοι» απάντησαν με ένα σερί 13-0 (61-41 στο 28’) και 65-44 στο 30’.

Τι και αν ο Παναθηναϊκός πήρε μια διαφορά 19 πόντων. Το Περιστέρι – κόντρα στην ροή του αγώνα – δεν τα παράτησε. “Ξύπνησε” κόντρα σε έναν “υπνωτισμένο” Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έστειλε ηχηρό μήνυμα. Με τους Ραντάνοφ-Ντένμον-Φρανσίσκο το Περιστέρι έγραψε ένα σερί 16-0(!) τη στιγμή που οι “πράσινοι” έμειναν άποντοι για 6.30 λεπτά (πριν ο Πονίτκα σπάσει το… ρόδι).

Η διαφορά έπεσε στους 5 (65-60 στο 36′) με τον Φρανσίσκο να υπογράψει το τρομερό 21-3 και… -3 (68-65 στο 37′). Ο Τζούστον μείωσε τη διαφορά στον πόντο (70-69 στο 39.51) με τον κόσμο που ήταν στο ΟΑΚΑ να αποδοκιμάζει για το γεγονός πως οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν εκτός… πνεύματος στην τελευταία περίοδο, ο Λι έχασε τις 2 βολές, ο Ντένμον έχασε το τρίποντο της νίκης και ο Παναθηναϊκός νίκησε 72-71 το Περιστέρι, αλλά σαν να… έχασε.