Ολυμπιακός: Ζητείται καθαρό μυαλό στο «κλειστά» παιχνίδια

EUROKINISSI

Με την Euroleague να μοιάζει πιο αμφίρροπη από ποτέ, ο Ολυμπιακός πρέπει να βρει λύσεις και καθαρό μυαλό για να κερδίζει «κλειστά» σε σκορ παιχνίδια, ακόμη και στις βραδιές που δεν… πετάει!

Οι μεγάλες επιτυχίες του Ολυμπιακού την προηγούμενη δεκαετία ήρθαν γιατί όλοι ήξεραν πως αν τα παιχνίδια έφταναν να κρίνονται στα τελευταία λεπτά, τότε θα εμφανιζόταν ένας Σπανούλης, ένας Πρίντεζης, ακόμη κι ένας Μάντζαρης να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη.

Αυτό μοιάζει να έχει χαθεί την τρέχουσα σεζόν με εξαίρεση τα διπλά σε Μαδρίτη και Βιτόρια και ο Γιώργος Μπαρτζώκας θα πρέπει να βρει τη λύση ώστε η ομάδα να πηγαίνει με καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεών του.

Τα επίπεδα ανταγωνισμού στη Euroleague έχουν αυξηθεί κατακόρυφα και ως εκ τούτου οι μάχες των playoffs αναμένονται πολύ κλειστές. Γι’ αυτό οι ερυθρόλευκοι πρέπει να βρουν το DNA του νικητή στα κρίσιμα σημεία. Μοιάζει να είναι ένα από τα ελάχιστα στοιχεία που τους λείπουν ώστε να είναι το απόλυτο φαβορί για την επιστροφή στην κορυφή της Ευρώπης.

Έχει μάθει να κερδίζει με μεγάλες διαφορές

Την τρέχουσα σεζόν ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα μεγάλο διπλό στη Βαρκελώνη όπου χάρη στα μαγικά του Λαρεντζάκη κράτησε τη νίκη και με διψήφια διαφορά (+10). Κόντρα στη Ζαλγκίρις το ίδιο (+10). Οι νίκες σε Μαδρίτη και Βιτόρια ήταν οι μόνες που κρίθηκαν υπέρ των ερυθρόλευκων στα τελευταία λεπτά. Από τότε οι νίκες που έχουν έρθει είναι με μεγάλες διαφορές.

Νίκη στο +29 με την Παρτιζάν, στο +11 με την Μπάγερν, στο +10 με την Άλμπα, στο +46 με τη Βίρτους, στο +27 με τη Φενέρμπαχτσε, στο +24 με τον Παναθηναϊκό, στο +16 με την Αρμάνι. Όλες με διψήφια διαφορά με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να καθαρίζουν τα συγκεκριμένα παιχνίδια από νωρίς. Αυτό ασφαλώς και είναι το ιδανικό σενάριο, όμως πολύ δύσκολα θα συμβεί πρώτα στα playoffs και έπειτα στο Final-Four (εφόσον προκριθεί).

Έχει ξεχάσει να κερδίζει στα τελευταία λεπτά

Κόντρα στη Μονακό στο ΣΕΦ ήταν ίσως η μόνη φορά που έχασε τη διαφορά από την τρίτη περίοδο και το πιο κοντινό που έφτασε ήταν το -6 στην τέταρτη περίοδο. Κόντρα στη Βαλένθια ο Σλούκας έχασε και βολές και το τελευταίο σουτ. Στη Μακάμπι εξαφανίστηκαν όλοι στο τελευταίο δεκάλεπτο πλην του Λαρεντζάκη, όπως αντίστοιχα και στην Εφές με τους Τούρκους να επιβάλλονται με 30-18 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στη Βιλερμπάν η αυτοκτονία ήταν άνευ προηγουμένου με τον Αμίν Νουά να σκοράρει αμαρκάριστος για τρεις ενώ προηγουμένως Λαρεντζάκης και Σλούκας είχαν αστοχήσει στην προσπάθεια να επαναφέρουν τη διαφορά στις δύο κατοχές ενώ κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα ο Σλούκας πήρε ξανά την ευθύνη αστοχώντας σε μαρκαρισμένο σουτ.

Να βρει το καθαρό του μυαλό ο ηγέτης του

Το ότι ο ηγέτης μιας ομάδας θα πάρει το τελευταίο σουτ είναι κανόνας στο μπάσκετ. Το ότι ο ηγέτης του Ολυμπιακού είναι ο Κώστας Σλούκας είναι αδιαπραγμάτευτο. Το ζήτημα είναι ότι ο Έλληνας γκαρντ μοιάζει να εκβιάζει αρκετά τις προσπάθειές του.

Κόντρα στη Μονακό ήταν η πρώτη φορά που σχεδιάστηκε η κρίσιμη επίθεση για κάποιον άλλον πέραν του «Σλούκι Λουκ». Και όταν ο εξαιρετικός μέχρι τότε, Άλεκ Πίτερς αστόχησε, ο ηγέτης των ερυθρόλευκων πήρε πάλι την ευθύνη αλλά ακόμη μια φορά σε μαρκαρισμένη προσπάθεια.

Ο Κώστας Σλούκας έχει την προσωπικότητα να πάρει τα κρίσιμα σουτ. Όπως το έκανε κόντρα στη Ρεάλ, έτσι μπορεί να το ξανακάνει. Αλλά με τον δικό του τρόπο. Η οξυδέρκεια του Σλούκα είναι τέτοια που όταν κλείνουν ακόμα και τρεις παίκτες πάνω του εκείνος μπορεί να δει τον ελεύθερο παίκτη και αντί να βάλει το σουτ της νίκης, να δώσει την πάσα της νίκης.

Παίκτες υπάρχουν για να πάρουν την ευθύνη όταν ο ηγέτης τους είναι αδύνατον να το κάνει. Άλλωστε ο ίδιος ξέρει καλά ότι τα μεγαλύτερα μπάζερ μπίτερ ήρθαν από ασίστ του Σπανούλη στον τελικό του 2012 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ και από… δική του στο πέμπτο παιχνίδι των playoffs του 2015 κόντρα στην Μπαρτσελόνα.