Βίρτους Μπολόνια - Ολυμπιακός 83-85: Μια φονική Λερναία Ύδρα!

EUROKINISSI

Τι κι αν έπαιζε χωρίς τον Κώστα Σλούκα; Τι κι αν προερχόταν από σκληρή ήττα στο Μονακό; Ο Ολυμπιακός αποδείχτηκε και πάλι… λιοντάρι, πήρε τεράστιο διπλό στη ματσάρα της Μπολόνια (83-85) με «υπεράνθρωπους» τους ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου και παρέμεινε σε τροχιά πρωτιάς στην Euroleague!

Του κόβεις ένα κεφάλι και βγαίνουν… τρία. Ο Κώστας Σλούκας μπορεί να έλειπε όμως με τον αρχηγό Κώστα Παπανικολάου (17π. 6ρ. 2ασ. 2κλ.) να βρίσκεται σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, τον Σάσα Βεζένκοφ (22π. 10ρ.) να επανέρχεται στις καλές εμφανίσεις και τον Σακίλ ΜακΚίσικ (21π. 4ρ. 4ασ. 2κλ.) να είναι ξανά ο game-changer του Μπαρτζώκα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει από τη δύσκολη έδρα της Βίρτους και να επανέλθει στις νίκες στη Euroleague.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα και… αγριεμένος Τεόντοσιτς

Ο Σάσα Βεζένκοφ τελικά κατάφερε να ξεπεράσει τις στομαχικές διαταραχές που αντιμετώπιζε και ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός κατάφερε με μπροστάρη τον Κώστα Παπανικολάου να ξεκινήσει καλά το παιχνίδι φτάνοντας γρήγορα στο 2-10, παρά τα 0/3 τρίποντα του Κέινααν. Η Βίρτους, όμως, ξύπνησε και άμεσα επέστρεψε στο παιχνίδι με το τηλεοπτικό τάιμ άουτ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 9-15.

Σακίλ ΜακΚίσικ και Μουσταφά Φαλ ήταν εκείνοι που συνέχισαν να προσθέτουν πόντους στο ενεργητικό της ομάδας του Μπαρτζώκα. Αντίθετα, η άμυνα δεν ήταν το ίδιο αποδοτική και ένα επιθετικό ξέσπασμα του Τεόντοσιτς ήταν αρκετό για να φέρει το σκορ ισόπαλο (22-22) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ένα επιθετικό ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο του έδωσε προβάδισμα στο ημίχρονο

Για ένα τρίλεπτο ο Ολυμπιακός εμφάνισε ποσοστά… Μονακό από μακριά μέχρι να λύσει το γόρδιο δεσμό ο Άλεκ Πίτερς. Ο Μιχάλης Λούντζης ήταν αναμενόμενο ότι θα έπαιρνε την ευκαιρία του λόγω της απουσίας του Σλούκα και σκόραρε το πρώτο τρίποντο που επιχείρησε. Όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο παιχνίδι του (κυρίως επιθετικά) γι’ αυτό και επέστρεψε άρον άρον ο Γουόκαπ.

Τελικά το εύστοχο σουτ του Πίτερς ήταν η εξαίρεση στον κανόνα καθώς και οι δύο ομάδες δεν είχαν καθόλου καλά ποσοστά στη δεύτερη περίοδο. Για 7 λεπτά το επιμέρους σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν στο 8-8. Στο τελευταίο τρίλεπτο ξύπνησε επιτέλους ο Σάσα Βεζένκοφ και παρέα με τον Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν οι κύριοι υπαίτιοι του 38-42 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο αρχηγός ήταν παντού και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα

Ο Τεόντοσιτς μπορεί να είχε ζεσταθεί παρά την ανάπαυλα, όμως το ίδιο είχε κάνει και ο Σάσα Βεζένκοφ. Ο Βούλγαρος φόργουορντ και ο Κώστας Παπανικολάου ο οποίος ήταν… παντού έθεσαν τις βάσεις και ένα ασύλληπτο κάρφωμα και φάουλ του Τόμας Γουόκαπ στα… μούτρα των Σενγκέλια και Οτζελέγιε (σίγουρα θα είναι στις κορυφαίες φάσεις ακόμη και ολόκληρης της σεζόν) ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (43-53).

Παρ’ όλο που ο «Θωμάς» αποσύρθηκε στον πάγκο για τις απαραίτητες ανάσες, ο Ολυμπιακός δεν έπεσε καθόλου σε απόδοση και επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Με τον Κέινααν στον άσσο (έχει παίξει αρκετά σε αυτή τη θέση στα χρόνια του στο NBA) και τους ΜακΚίσικ, Παπανικολάου να κάνουν σπουδαία δουλειά οι ερυθρόλευκοι τελείωσαν την τρίτη περίοδο στο +10 παρά τα ακροβατικά του Λούντμπεργκ (53-63).

Ο αρχηγός παρέα με τους Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ έσωσαν τη νίκη

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχε καμία σχέση με το τρίτο. Τα κακά ποσοστά από μακριά επανήλθαν, η άμυνα χαλάρωσε και ένα εύκολο λάθος του Γουόκαπ που οδήγησε σε κάρφωμα… σαν σε προπόνηση του Σενγκέλια οδήγησαν τη διαφορά από το +10 στο +3 (64-67).

Μια τεχνική ποινή στον Γιώργο Μπαρτζώκα ήταν αρκετή για να βάλει στην εξίσωση ξανά τον Μίλος Τεόντοσιτς ο οποίος με δικό του τρίποντο έδωσε μετά από αρκετή ώρα προβάδισμα στη Βίρτους. Ο Αλεσάντρο Παγιόλα πήρε τη σκυτάλη δίνοντας πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση και το προβάδισμα του Ολυμπιακού ήταν πια παρελθόν.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ δικαίωσε τον προπονητή του που τον άφησε στο παρκέ και μαζί με τον Βεζένκοφ έδωσαν πολύτιμες λύσεις την ώρα που εναλλασσόταν το προβάδισμα. Το σημαντικότερο καλάθι, όμως, το έβαλε ο αρχηγός. Με το χρόνο της επίθεσης να τελειώνει ο Παπανικολάου θύμισε… Σπανούλη και με μαρκαρισμένο step back τρίποντο διαμόρφωσε το 75-80.

Ο Παπ κέρδισε και ένα… 50-50 φάουλ από τον Οτζελέγιε το οποίο έφερε την τεχνική ποινή του Τεόντοσιτς και βάζοντας τη δεύτερη βολή του φάουλ που κέρδισε διαμόρφωσε το 77-82 στα 49”. Ο Σέρβος, όμως, πήρε φάουλ στο τρίποντο από τον Γουόκαπ και έδειξε ότι το ματς είχε δρόμο μπροστά του.

Πάλι, όμως, ο «Shaq Attack» του Ολυμπιακού ήταν αυτός που πήρε την ευθύνη και επανέφερε τη διαφορά στις δύο κατοχές (80-84). Το τρικ του Μπαρτζώκα να βάλει τον Φαλ πάνω στον Τεόντοσιτς οδήγησαν σε airball του Σέρβου πράγμα που οδήγησε στη δεύτερη τεχνική ποινή του και επακόλουθα την αποβολή του.

Για ακόμη μια φορά η άμυνα δε βγήκε και ο Οτζελέγιε έβαλε γκολ-φάουλ. Ο Λαρεντζάκης μπήκε στα τελευταία λεπτά για τις… βολές. Ο Λάρι όμως ήταν κρύος και αστόχησε και στις δύο βολές αλλά ο Παπανικολάου έβγαλε την άμυνα στον Λούντμπεργκ και ο Βεζένκοφ έδιωξε την μπάλα πάνω από τη στεφάνη. Ο Μίκι αστόχησε στην εκπνοή και το θρίλερ κατέληξε σε ερυθρόλευκα χέρια!