Βίρτους Μπολόνια-Παναθηναϊκός 74-64: Τα ίδια τριφυλλάκι μου, τα ίδια τριφύλλι μου

EUROKINISSI

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν από το συνηθισμένο κακό ξεκίνημα και προηγήθηκαν στην τέταρτη περίοδο, μα τους έπιασε τρικυμία μπροστά στο φάσμα του «διπλού». Δεν… εμφανίστηκε ο Μπέικον, χάθηκε η ελπίδα.

Ανήμερα του Πάσχα του 2002, ο Παναθηναϊκός είχε κατακτήσει την Ευρωλίγκα μέσα στην Μπολόνια, με αντίπαλο τη Βίρτους. Εν έτει 2023 και με το στάτους αμφότερων των συλλόγων ολότελα διαφορετικό, δεν ήθελε πολύ να ανακράξουν «ανάσταση» οι «πράσινοι».

Το πολυπόθητο «διπλό» όμως, που θα τους επέτρεπε να ξανακοιτάξουν δειλά προς την οκτάδα, δεν ήρθε. Παρά την αντίδραση και το προσπέρασμα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η εικόνα τους στην τελική ευθεία ήταν τέτοια που ταιριάζει για το… «καλά Χριστούγεννα».

Εμειναν για πάνω από πεντέμισι λεπτά άποντοι, πήγε στράφι η καλή άμυνα έως τότε μετά την ανάπαυλα, έχασαν 74-64. Η κακή βραδιά του Μπέικον επιβεβαίωσε αυτό που έχειν φανεί ξεκάθαρα. Δίχως τον αυτόν, πρόκειται για ομάδα των 60-65 πόντων στην καλύτερη…

Ο Γουόλτερς των 15 πόντων και 3 ασίστ ήταν ο κορυφαίος, ο Πονίτκα των 13 και 4 ριμπάουντ βοήθησε όπως πάντα και αμυντικά, από την άλλη ο Σενγκέλια (16 π., 7 ασ.) έκανε τη ζημιά στο πρώτο μέρος και ο Τεόντοσιτς (12-4 αντιστοίχως) στο φινάλε. Ο Ντέγιαν Ράντονιτς δεν έχει δουλέψει επιθετικά την ομάδα του, τα 8/29 τρίποντα και τα 14 λάθη για μόλις 12 ασίστ ήταν πάλι καταδικαστικά.

Το γνωστό θλιβερό ξεκίνημα, παρά τα ιταλικά λάθη

Τέσσερα λάθη στα ισάριθμα πρώτα λεπτά έκανε η Βίρτους, αλλά παρ’ όλα αυτά κέρδιζε 12-7. Βασικά, πάλι καλά που υπήρχαν κι αυτά και η διαφορά δεν ήταν ακόμα μεγαλύτερη. Χάκετ και Τεόντοσιτς ξεκίνησαν μαζί και ήλεγξαν τον ρυθμό, ο Σενγκέλια ήταν σα να μη μαρκάρεται από κανέναν.

Ηταν και θέμα χρόνου, δηλαδή, να μείνει ακόμα πιο πίσω ο Παναθηναϊκός. Νταμπλ σκορ λίγο αργότερα (18-9), λήξη δεκαλέπτου στο 18-11. Τα τρίποντα δεν έμπαιναν (1/7), ο άποντος Μπέικον των 0/3 σουτ για μία ακόμα φορά ήταν στο ξεκίνημα ο καλύτερος παίκτης των αντιπάλων (δεδομένου κι ότι κατέστρεψε δύο επιθέσεις, κωλυσιεργώντας με την μπάλα στα χέρια), ελάχιστα πράγματα λειτουργούσαν.

Δύο λεπτά καλού μπάσκετ, ένα καταστροφικό τελευταίο

Εχοντας κάνει όλο κι όλο ένα φάουλ στα πρώτα οκτώμισι λεπτά, ενδεικτικό της παθητικότητάς του, το «τριφύλλι» άρχισε να κάνει τέτοια πάνω σε σουτ, δεχόμενος και έμμεσα τρίποντα. Η επιθετική άμυνα των Ιταλών στον (όποιον) χειριστή έφεραν και συνεχή ελληνικά λάθη, άρα και αιφνιδιασμούς, άρα και το 27-13, μόλις δυόμισι λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Τρίποντα από Γκριγκόνις, Γουόλτερς και Μπέικον κατόπιν υπομονετικού passing game, κοινώς καλού μπάσκετ έστω για ένα δίλεπτο, να η μείωση 27-22. Εν ριπή οφθαλμού πάλι πίσω στο -12 η ομάδα του Ράντονιτς (36-24), στο τελευταίο λεπτό είχε την ευκαιρία να μειώσει στους επτά ή οκτώ πόντους.

Τα έκανε όμως όλα λάθος, ο Πονίτκα δέχτηκε και τεχνική για το τρίτο του φάουλ. το πρώτο ημίχρονο έληξε 43-30. Τα ριμπάουντ ήταν 20-12, οι ασίστ 13-6, ο Παναθηναϊκός πάλι είχε λιγότερες τέτοιες από λάθη (8) – και 4/13 τρίποντα (είχε), αν και το μεγάλο πρόβλημα ήταν το ανύπαρκτο inside game. Οι 0/2 βολές έλεγαν πολλά, αμυντικά στόχευαν ακριβώς εκεί οι γηπεδούχοι.

Σούπερ άμυνα και επιστροφή, Μπέικον σε άλλο γήπεδο

Μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός και μείωσε 43-35, προτού ο τραγικός Μπέικον (βιαστικά άστοχα σουτ, αβιάστες λάθος πάσες, ανόητο αντιαθλητικό) φρενάρει την ίδια την ομάδα του. Από την άλλη όμως είχε τραβηχθεί… χειρόφρενο. Η πολύ καλή ελληνική άμυνα κράτησε δίχως καλάθι (και στον έναν πόντο) τη Βίρτους για πάνω από τεσσεράμισι λεπτά, ιδού και το 44-39.

Η τελευταία αποσπάστηκε πάλι στο 52-41. Πρόσκαιρα. «Πράσινο» σερί 7-0 και ευκαιρία πλησιάσματος στον πόντο, αλλά ο μπασκετμπολίστας που παριστάνει φέτος τον Γκριγκόνις αστόχησε δις από τα 6,75 μ. Την πρώτη φορά πούλησε και την μπάλα. Σκορ στο 30’, 55-51. Ο Γουόλτερς καθοδηγούσε μπροστά, ο Παπαγιάννης φύλαττε… πίσω.

Αναψε φλας για το προσπέρασμα και… έσβησε η μηχανή

Το -1 ήρθε εν τέλει με τρίποντο του Γουίλιαμς (55-54). Ηρθε επιτέλους και το προσπέρασμα 57-55 ύστερα από ένα εκατέρωθεν στείρο δίλεπτο με «βόμβα» του Πονίτκα, εκεί όμως κόλλησε ο Παναθηναϊκός. Δεν βοήθησε και η επιστροφή του Μπέικον, ο κακός σουτέρ Κορντινιέ συνδέθηκε κι αυτός από τα 6,75 μ., ο κατήφορος μόλις ξεκινούσε.

Ρεσιτάλ λαθών και γκαφών επιθετικά, κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα οι Μπολονέζοι έβρισκαν μερικά καλάθια κι έτσι το σερί τους έφτασε το 14-0 για το 69-57. Επί πεντέμισι λεπτά το «τριφύλλι» δεν έβαλε πόντο κι έπρεπε να πάει στη γραμμή ο Μπέικον στο 1,31’’ για να ξεκολλήσει από τους 57… Ηταν πια πολύ αργά.