Ολυμπιακός - Άρης 89-75: Τον τσάντισαν και τον ετοίμασαν για τη διαβολοβδομάδα

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Άρη με 89-75 σε έναν… επεισοδιακό αγώνα με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αποβάλλεται από τους διαιτητές και τους ερυθρόλευκους να… θυμώνουν και να ετοιμάζονται για την επερχόμενη διαβολοβδομάδα της Euroleague.

Σε ένα ευχάριστο ερυθρόλευκο απόγευμα, μετά τον Ολυμπιακό του Μίτσελ και ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα σκόρπισε χαμόγελα στους αρκετούς φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας κερδίζοντας τον Άρη με 89-75. Αποβλήθηκε ο προπονητής των ερυθρόλευκων με δύο τεχνικές ποινές, αγχώνει ο τραυματισμός του Πίτερς.

Σε κέφια ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (20π. 10ασ.) όντας ο καλύτερος παίκτης των ερυθρόλευκων με τους Πίτερς (14π. 7ρ.) και Μπλακ (10π. 8ρ.) να είναι ξανά σταθερότατοι με τους ΜακΚίσικ (13π.) και Βεζένκοφ (18π.) να είναι διψήφιοι από το πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης ήταν σε αρκετά σημεία του αγώνα ανταγωνιστικός με τους Τολιόπουλο (15π.) και Χόρκλερ (13π.) να είναι οι πρώτοι του σκόρερ.

Πιεστικός Άρης, χαλαρός Ολυμπιακός

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η καλύτερη ομάδα ήταν ο Άρης. Με εξαίρεση τους πέντε πόντους του Βεζένκοφ, οι Θεσσαλονικείς είχαν καταφέρει να κλείσουν το δρόμο προς το καλάθι τους πιέζοντας διαρκώς τον κάτοχο της μπάλας.

Στην επίθεση η ομάδα του Καστρίτη προσπαθούσε να χτυπήσει με τον Γκούντγουιν ενώ τα δύο τρίποντα του Νετζήπογλου έφεραν το σκορ στο 5-8 την ώρα του τηλεοπτικού τάιμ άουτ.

Η εικόνα μετά το τάιμ άουτ ήταν η ίδια με τον Ολυμπιακό να κάνει αρκετά λάθη στην επίθεση κάποια εκ των οποίων κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Άρης.

Ο μόνος τρόπος με τον οποίο σκόραραν οι ερυθρόλευκοι ήταν με τον Σάσα Βεζένκοφ στον αιφνιδιασμό (είχε φτάσει ήδη τους 10πόντους) με τον ΜακΚίσικ να είναι ο δεύτερος που είχε σκοράρει στην πρώτη περίοδο ολοκληρώνοντάς την με εντυπωσιακό buzzer beater.

Όταν κυκλοφόρησε την μπάλα ο Ολυμπιακός ξέφυγε

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Καστρίτης επέλεξε να αμυνθεί με παγίδες ακόμη και σε ολόκληρο το γήπεδο θέλοντας να αποσυντονίσει τους παίκτες του Ολυμπιακού. Και αυτό το κατάφερε σε ένα βαθμό με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να είναι άστοχοι και να κάνουν εύκολα λάθη, κάνοντας έξαλλο τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Τα γκάζια του Έλληνα προπονητή λειτούργησαν και οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν να κυκλοφορούν γρήγορα και σωστά την μπάλα. Άπαντες προσέφεραν στην επίθεση νικώντας τα όποια τρικ της άμυνας του Άρη. Οι 16 πόντοι της πρώτης περιόδου έγιναν… 29 στη δεύτερη με την ανάπαυλα να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 45-31. Αξίζει να σημειωθεί ότι όπως συμβαίνει στους αγώνες της Basket League αυτή την αγωνιστική έτσι και σήμερα, υπήρξε ενός λεπτού χειροκρότημα στη μνήμη του Άλκη Καμπανού.

Λαρεντζάκης, Πίτερς και Μπλακ αφύπνισαν τους ερυθρόλευκους στην τρίτη περίοδο

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Καστρίτη ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο πεισμωμένοι με τον Άρη να σκοράρει 14 πόντους σε μόλις 4:28′ μειώνοντας το σκορ σε 50-45 τιμωρώντας τη χαλαρότητα των αντιπάλων τους. Η τριπλή αλλαγή του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά το τάιμ άουτ άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα της ομάδας του με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να έχει… κέφια.

Η αποβολή του Μπαρτζώκα ξεσήκωσε το ΣΕΦ

Η τέταρτη περίοδος πήρε φωτιά όταν οι τρεις διαιτητές δεν έδωσαν τεχνική ποινή στον Μήτρου-Λονγκ και στην επόμενη φάση έδωσαν βήματα στον Λούντζη και… τριπλή τεχνική ποινή στην πλευρά του Ολυμπιακού αποβάλλοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα και δίνοντας την τρίτη στον Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων αποθεώθηκε από το κοινό του ΣΕΦ και το «μέχρι τέλους» των ερυθρόλευκων φιλάθλων τσίτωσε τους παίκτες της ομάδας οι οποίοι δεν έριξαν ρυθμούς. Μόνο πρόβλημα των ερυθρόλευκων ο αναπάντεχος τραυματισμός του Άλεκ Πίτερς ο οποίος αποχώρησε για τα αποδυτήρια λίγο πριν το φινάλε.