Γαλατασαράι-ΑΕΚ 71-81: Και στην κορυφή... τριποντάρες

CHAMPIONSLEAGUE.BASKETBALL

Τεράστιο διπλό της ΑΕΚ στην Κωνσταντινούπολη στη δεύτερη αγωνιστική των “16” του Fiba Champions League (81-71 τη Γαλατασαράι), χάρη σε καταιγισμό τριπόντων στο δεύτερο ημίχρονο! Σούπερ Στρέλνιεκς και Μίτσελ, άγγιξε το τριπλ-νταμπλ ο Φλιώνης.

Στην πρεμιέρα του ομίλου στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, η ΑΕΚ αδίκησε τον εαυτό της και την προσπάθειά της, με τη βαριά ήττα 88-66 στη Μάλαγα. Βλέπετε, επί τρεις περιόδους έπαιζε στα ίσια την εκ των φαβορί της διοργάνωσης, Ουνικάχα.

Στην Κωνσταντινούπολη η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε διάρκεια επί 40 λεπτά και θριάμβευσε με 81-71 επί της Γαλατασαράι στο «Σινάν Ερντέμ». Μετά την ανάπαυλα υπήρξε καταιγισμός τριπόντων και ειδικά ο Στρέλνιεκς των 18 πόντων με 4/6 μίλησε όταν «χτίστηκε» η έστω μικρή διαφορά.

Ακόμα καλύτερος ο Φλιώνης του 11-10-9. Κοινώς για μία ασίστ έχασε το τριπλ νταμπλ! «Διπλός» και ο Μίτσελ του 19-13 σε πόντους και ριμπάουντ, πάντα εγγύηση κάτω από τα καλάθια. Από τη Γαλατά ξεχώρισε ο Ντίλαν Ενις των 18 πόντων.

Χωρίς τον τραυματία Μάντσεν, αλλά με τον Φρέιζιερ να επιστρέφει ύστερα από τέσσερις αγώνες, ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε ορεξάτα στην επίθεση με τον Φλιώνη να βάζει τρία γρήγορα καλάθια. Πόντο-πόντο πήγαινε το παιχνίδι, 19-18 έληξε η πρώτη περίοδος με μπροστά τους γηπεδούχους.

Ιδια η εικόνα και στη δεύτερη, με τον Φλιώνη να γίνεται δημιουργός, ο Στρέλνιεκς σκόρερ και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα πέντε πόντων στο 17’ (33-28). Σερί 6-0 των Τούρκων και δικό τους προβάδισμα, ημίχρονο στο 36-35 γι’ αυτούς. Ο Ενις είχε φτάσει τους 11 πόντους, το «κιτρινόμαυρο» σκοράρισμα ήταν μοιρασμένο. Ο έλεγχος των ριμπάουντ (24-20) και το 9-5 στις ασίστ κρατούσαν μια χαρά τον ελληνικό σύλλογο.

Με δύο τελικές πάσες του Γιάνκοβιτς πήρε κεφάλι 45-41 η ΑΕΚ, με δεύτερο τρίποντο του Παπαδάκη μετά την ανάπαυλα πήγε στο 50-46. Με δύο (ακόμα) σουτ τριών πόντων και του Στρέλνιεκς βρέθηκε και στο +6 (58-52, 61-55), η τρίτη περίοδος έληξε 61-57.

Γράφτηκε και ελληνικό +7 (66-59), η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη πλησίασε στο 70-68, μα κι εκεί ένα τρίποντο του Γουίλιαμς στο 2,22’’ ξεκόλλησε τον «Δικέφαλο». Ο Μίτσελ έκανε το 75-68, η μεγάλη νίκη οριστικοποιήθηκε.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Πιστιόλης, 11/14 β., 15/32 δ., 10/36 τρ., 24-9 ρ., 14 ασ., 7 λ.): Ενις 18 (3), Ράσελ 6, Κοκσάλ 10 (2), Καλέιρο 10 (2), Φλόιντ 2 – Μουσταφά 2, ΜακΓκι 2, Καμπατσά 11 (1), Ρίστιτς 10 (2), Χάμερ, Γιλντίζογλου, Καραγκιουλέ.

ΑΕΚ (Καντζούρης, 7/10 β., 19/39 δ., 12/31 τρ., 32-17 ρ., 19 ασ., 13 λ.): Φλιώνης 11 (1), Φρέιζιερ 3 (1), Γουίλιαμς 8 (2), ΜακΓκριφ 4, Μίτσελ 19 – Ξανθόπουλος 2, Παπαδάκης 6 (2), Στρέλνιεκς 18 (4), Γιάνκοβιτς 7 (1), Μάιλς 3 (1), Γόντικας, Πετρόπουλος.