ΑΕΚ-Λιμόζ 82-72: Ζεστάθηκε στους -20, έκανε τρελή ανατροπή

EUROKINISSI

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη κέρδισε παρά το άθλιο πρώτο ημίχρονο, έχοντας κορυφαίους εν συνεχεία τους Μίτσελ και Μάιλς και κάνοντας ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση στους προημιτελικούς του ΦΙΜΠΑ Τσάμπιονς Λιγκ.

Είναι που είναι οι πιο παγερές ημέρες του χειμώνα αυτές, ήταν που ήταν κεκλεισμένων των θυρών (και αυτό) το παιχνίδι της ΑΕΚ, ήρθε και η βροχή τριπόντων της Λιμόζ ώστε να πέσει η θερμοκρασία στο -20 στο κλειστό των Λιοσίων.

Κι όμως, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη το γύρισε και κέρδισε 82-72, δίνοντας συνέχεια στο εκτός έδρας 81-71 επί της Γαλατασαράι και ανεβαίνοντας σε ρεκόρ 2-1 στο γκρουπ της του ΦΙΜΠΑ Τσάμπιονς Λιγκ. Ο συνήθης ύποπτος Μίτσελ κατέγραψε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Μάιλς αντίστοιχο 20-4-2. Από την άλλη ο Γκρέιβς του 20-7-7 κουράστηκε στο τέλος, απόντος και του Μπράις Τζόουνς.

Γαλλικό σερί 7-0 για το 7-2 στο ξεκίνημα, ξέφυγαν και στο 12-4 οι φιλοξενούμενοι, για να δεχτούν εκείνοι σερί 6-0. Πρόσκαιρη η «κιτρινόμαυρη» αντίδραση, με 10-0 οι «λιμουζό» έφτασαν σε νταμπλ σκορ 28-14 και αυτό ήταν μόνο η αρχή.

Κάποιος Ουγκολέν, των 2,7 πόντων στην Ευρώπη και 3,9 στη LNB, έβαλε μέσα σε μερικά λεπτά όσα τρίποντα είχε βάλει όλη τη σεζόν στη διοργάνωση! Με 4/4 δικά του και 9/12 συνολικά της παρέας του, η ομάδα του Μάσιμο Καντσελιέρι πήγαν στο +20 (37-17) μετά από μόλις 13 λεπτά αγώνα!

H μπάλα ακούμπησε στον Μίτσελ, ο Στρέλνιεκς έβαλε ένα τρίποντο στην εκπνοή και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο πίσω μόνο με 42-35. Με πέντε κλεψίματα (έναντι κανενός) είχαν μετουσιώσει σε πόντους σχεδόν τα μισά από τα εννιά λάθη των αντιπάλων τους.

Η… μονότονη τρίτη περίοδος κύλησε με διαφορές αυστηρά 4-9 πόντων και έληξε 65-59, με τους Γάλλους να εξακολουθούν να απειλούν περισσότερο από μακριά. Είχαν βάλει 13 τρίποντα, έναντι εννιά διπόντων… Το πολυαναμενόμενο προσπέρασμα έλαβε χώρα στο 35’, με δύο καλάθια του Μίτσελ για το 71-68.

Το επιμέρους σκορ έφτασε το 15-1 για το 77-68, με τη Λιμόζ να μένει δηλαδή επί επτά γεμάτα λεπτά δίχως καλάθι! Κρίσιμα καλάθια έβαλε στο φινάλε και ο Στρέλνιεκς του 10-5 (με ασίστ), άλλη μια καλή εμφάνιση έκανε ο πολυσύνθετος Φλιώνης του 6-5-5-4 (π., ριμπ., ασ., κλεψ.).

Η ΑΕΚ ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου της με 5 βαθμούς, αφήνοντας την αντίπαλό της δίχως νίκη. Εχει όμως αγώνα περισσότερο, διότι η αναμέτρηση της Μάλαγα (4 β.) με τη Γαλατασαράι (3 β.) αναβλήθηκε μετά τους φονικούς σεισμούς στην Τουρκία.

AΕΚ (Καντζούρης, 13/23 β., 24/36 δ., 7/19 τρ., 21-9 ρ., 26 ασ., 14 λ.): Φλιώνης 6, Φρέιζιερ, Γουίλιαμς 13 (3), Μάιλς 20 (2), Μίτσελ 21 – Ξανθόπουλος, Στρέλνιεκς 10 (2), Παπαδάκης 1, Γιάνκοβιτς 6, ΜακΓκριφ 2, Γόντικας 3.

ΛΙΜΟΖ (Καντσελιέρι, 11/18 β., 11/26 δ., 13/23 τρ., 20-7 ρ., 18 ασ., 19 λ.): Γκρέιβς 20 (2), Χόκινς 7 (1), Λανγκ 4, Μίλερ 9 (3), Γιεγκέτ 3 – Ουγκολέν 12 (4), Κίζλινκ 5, Βοϊτσιετσόφσκι, Κάτζι 12 (3).