Περιστέρι Bwin - Ολυμπιακός 57-85: Μια ομαδάρα που χαζεύει... ακόμη και ο Σπανούλης!

EUROKINISSI

Με τον Άλεκ Πίτερς να σπάει τα κοντέρ ο… πυρηνικός Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα ισοπέδωσε στον τελικό του κυπέλλου το Περιστέρι με 85-57 και έστειλε μήνυμα κυριαρχίας σε Ελλάδα και… Ευρώπη ενόψει της συνέχειας της σεζόν!

Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας ήταν όπως αποδείχθηκε στο παρκέ παράσταση για έναν ρόλο. Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή «με το μαχαίρι στα δόντια», έδειξε από το ξεκίνημα ότι όσο φιλόδοξο και αν είναι το Περιστέρι δεν μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό του και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφερε να φτάσει σε μια άκρως επιβλητική και άνετη επικράτηση κατακτώντας με αυτόν τον τρόπο το 11ο Κύπελλο της ιστορίας του.

Ο Άλεκ Πίτερς (26π. 8/11τρ.) ήταν ο κορυφαίος των Πειραιωτών έχοντας από κοντά σε απόδοση τους… συνήθεις ύποπτους Σάσα Βεζένκοφ (20π. 5ρ. 5ασ.) και Μουστάφα Φαλ (13π. 5ρ. 4ασ. 3μπλ.). Από πλευράς Περιστερίου ο Βασίλης Σπανούλης κρατά μόνο τη μαχητικότητα των Ελλήνων παικτών του και ειδικότερα εκείνων με μικρό χρόνο συμμετοχής όπως οι Ζούγρης και Χουγκάζ.

Ο Ολυμπιακός έδειξε από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ έχοντας απόλυτη συγκέντρωση. Όπως και κόντρα στον Παναθηναϊκό έτσι και σήμερα, ο Αιζέια Κέινααν ήταν εκείνος που ανέλαβε τον αντίπαλο χειριστή της μπάλας με τον Φρανσίσκο να τα βρίσκει σκούρα απέναντί του. Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε καυτός από μακριά, ο Φαλ ήταν άκρως αποτελεσματικός είτε μοιράζοντας είτε σκοράροντας και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα από το πρώτο τετράλεπτο (2-12).

Από εκείνη τη στιγμή η διαφορά έμεινε σε διψήφια επίπεδα και όλο και αυξανόταν. Το Περιστέρι έγινε έρμαιο στις διαθέσεις των ερυθρόλευκων με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να μη σταματούν να τροφοδοτούν Βεζένκοφ και Φαλ ενώ στην άμυνα κράτησαν σε μονοψήφιο αριθμό πόντων τους αντιπάλους τους για εννέα ολόκληρα λεπτά μέχρι ο Μωραΐτης να κάνει το 10-23 με τον Παπανικολάου να απαντά και να διαμορφώνει το τελικό 10-26 της πρώτης περιόδου.

Αυτή την άμυνα δεν γινόταν να τη διασπάσει ούτε ο… παίκτης Σπανούλης

Ο Άλεκ Πίτερς μπήκε ξεκούραστος και ζεστός από τον πάγκο ευστοχώντας σε διαδοχικά τρίποντα ενώ με βολές των Σλούκα, ΜακΚίσικ η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (10-32). Η άμυνα λειτουργούσε εξαιρετικά, το Περιστέρι δεν μπορούσε να βρει καλές επιλογές στην επίθεση πετυχαίνοντας μόλις έναν πόντο από βολή του Χάμερ στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού ήταν εμφανής και ο Κώστας Σλούκας με λέι απ ανέβασε τη διαφορά στο +30 (11-41). Από εκεί και πέρα ακολούθησε μια καθίζηση των ερυθρόλευκων με το Περιστέρι να βρίσκει για πρώτη φορά ένα κυριαρχικό δίλεπτο κάνοντας ένα σερί 8-2 μειώνοντας ελάχιστα τη διαφορά (19-43).

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι κατάφερε να σκοράρει διψήφιο αριθμό πόντων στο τελευταίο λεπτό. Ο Πίτερς συνέχιζε να… πετάει βότσαλα από τη δεξιά γωνία στο Κρητικό Πέλαγος φτάνοντας τους 11 πόντους με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 21-45.

Δεύτερο ημίχρονο διαδικαστικού χαρακτήρα, κέρδος οι «μικροί» για το Περιστέρι

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα σόου του Μουστάφα Φαλ. Ο Γάλλος ψηλός έμοιαζε να είναι ο μόνος 100% συγκεντρωμένος στην επίθεση των ερυθρόλευκων και συνέχιζε να ταλαιπωρεί την άμυνα του Περιστερίου με τον Σπανούλη να ρίχνει πάνω του τον αξιόμαχο Ζούγρη ο οποίος μπορεί να αποχώρησε με 5 φάουλ στο τέλος της περιόδου αλλά τα έδωσε όλα και πήρε τα συγχαρητήρια του προπονητή του. Με τον Βεζένκοφ να είναι το έτερον ήμισυ του Φαλ, το σκορ της τρίτης περιόδου έφτασε στο 34-68.

Στην τελευταία περίοδο ήταν η σειρά του Άλεκ Πίτερς να μιμηθεί τον Βεζένκοφ και να τον προσπεράσει σε πόντους όντας εκείνος ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Από πλευράς Περιστερίου ο Νίκος Χουγκάζ πήρε τη σκυτάλη από τον Ζούγρη και πρόσθεσε συνεχόμενους πόντους μέσα από το ζωγραφιστό.

Το στιγμιότυπο του αγώνα, όμως, ήταν η είσοδος του Τζορτζ Πάπας. Όλο το γήπεδο παρακαλούσε τον Γιώργο Μπαρτζώκα να βάλει τον αγαπημένο τους παίκτη μέσα και ο Έλληνας προπονητής δεν τους χάλασε το χατίρι.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και το μόνο που έμενε να φανεί ήταν το τελικό σκορ. Με δύο τρίποντα ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού Άλεκ Πίτερς διαμόρφωσε το τελικό 57-85.