Μιλάνο – Παναθηναϊκός 78-76: Εβγαλε ψυχή, δεν τα παράτησε, αλλά έχασε στα σημεία!

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών είχε άλλη ψυχολογία στην μετά Ράντονιτς εποχή, έβγαλε μαχητικότητα, είχε απαντήσεις, αλλά στο φινάλε έχασε 78-76 από την Αρμάνι.

Ηταν μαχητικός, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και παρά τις απουσίες του, ο Παναθηναϊκός στην μετά-Ράντονιτς εποχή το πάλεψε, αλλά έχασε στα σημεία από την Αρμάνι με 78-76 για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με διάθεση στην άμυνα και πικ εν ρολ καταστάσεις

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με άλλον… αέρα. Με διάθεση να βγάλει ενέργεια στην άμυνα. Οι «πράσινοι» είχαν ρυθμό και καλή κυκλοφορία της μπάλας κόντρα στην Αρμάνι. Πίεζαν τους αντίπαλους γκαρντ ενώ έπαιξε πικ εν ρολ καταστάσεις με αποδέκτη τον Παπαγιάννη και κύριους εκφραστές τους Λι-Πονίτκα.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 15-11 στο 5’ με τον Νέιπιερ από την άλλη να «χτυπάει» από την περιφέρεια. Ο Γουίλιαμς έδωσε επίσης λύσεις. Ο Μέλι έκανε μερική «ζημιά» στο χαμηλό ποστ, αλλά ο ορεξάτος Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +1(21-20) με 8/8 δίποντα.

Ντέιβις και Τονούτ πήγαν να “χτίσουν” διαφορά, αλλά ο Γουίλιαμς την “γκρέμισε” και στο -1

Η Αρμάνι βρήκε λύσεις μέσα στο καλάθι. Ο Ντέιβις δημιούργησε προβλήματα είτε ως δημιουργός είτε ως εκτελεστής με τον Τονούτ να κάνει την διαφορά για τους Ιταλούς. Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα επί μέρους σκορ 16-7 και βρέθηκε στο -8 (36-28 στο 14’). Ο Χρήστος Σερέλης πήρε αμέσως τάιμ άουτ.

Ο Γουίλιαμς ο οποίος έπαιζε στο «5» (μια και ο Γκουντάιτις είναι εκτός) πήρε την ομάδα μόνος του στο επιθετικό κομμάτι. Ναι μεν τα επιθετικά ριμπάουντ να «πλήγωναν» τους «πράσινους», αλλά έβρισκαν λύσεις για να απαντήσουν άμεσα. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ έβαλε τη «σφραγίδα» του με τον Μαντζούκα να είναι μαχητικός στην άμυνα. Ετσι ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια στο -1 (40-39).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού χαλάρωσε, αλλά ο Μπέικον τον κράτησε “ζωντανό”

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στην άμυνα. Εδωσε πολλά δικαιώματα στην Αρμάνι. Τα 3 φάουλ του Παπαγιάννη στο 22’ τον άφησαν στον πάγκο (μέχρι το 28′) και έτσι οι Ιταλοί «χτύπησαν» μέσα και έξω από το καλάθι. Η άμυνα των «πράσινων» είχε προβλήματα από τον Νέιπιερ και από τον Μπάρον. Το θετικό ήταν ότι η επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν ανεβασμένη και κυρίως ο Μπέικον.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -7 (55-48 στο 25’), αλλά κατάφερε στη συνέχεια να παραμείνει στο… κόλπο. Η επίθεσή του τον κράτησε «ζωντανό» στην 3η περίοδο και έτσι έκλεισε αυτό το δεκάλεπτο στο – 4 (64-60).

Δεν τα παράτησε, αλλά έχασε στο νήμα

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την ένταση της άμυνάς του στην τελευταία περίοδο, αλλά ο Ντέιβις ήταν αυτός που του έκανε ξανά “ζημιά” δεδομένου και του γεγονότος πως οι “πράσινοι” δεν είχαν το αντίπαλο… δέος για να τον περιορίσουν μια και ο Γκουντάιτις ήταν εκτός ενώ ο Παπαγιάννης ήταν φορτωμένος με φάουλ (76-70 στο 38′). Ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω και απάντησε με τον Λι να φέρνει το ματς στα ίσα (76-76 στο 39′).

Ο Μέλι πήρε το 5ο φάουλ από τον Παπαγιάννη στα 11” πριν το τέλος του αγώνα με την Αρμάνι να γράψει το 78-76. Ο Μπέικον έχασε το σουτ στην τελευταία επίθεση και ο Παναθηναϊκός έχασε 78-76 από την Αρμάνι. Σε ένα ματς που θα μπορούσε να είχε κερδίσει.