Αρμάνι - Ολυμπιακός 83-62: Δεν είχε κουράγιο ούτε να το παλέψει

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε με βαριά καρδιά στο Μιλάνο, το μυαλό των παικτών έμεινε στην Ελλάδα και η Αρμάνι βρήκε την ευκαιρία να πάρει μια πολύ εύκολη νίκη με 83-62 και να βάλει τέλος στο ερυθρόλευκο σερί επτά νικών στη Euroleague.

Η ατμόσφαιρα του ταξιδιού του Ολυμπιακού στο Μιλάνο ήταν ήδη βαριά λόγω της ανείπωτης τραγωδίας των Τεμπών κάτι που αποτυπώθηκε και στο παρκέ του «Μεδιολάνουμ Φόρουμ» με την Αρμάνι να εκμεταλλεύεται όλες τις αδυναμίες που εμφάνισαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα και να παίρνουν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους σταματώντας το αήττητο σερί επτά αγώνων των ερυθρόλευκων στη Euroleague.

Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να αποδώσουν με βάση τα υψηλά φετινά τους στάνταρ, έκαναν 19 λάθη και έδωσαν 8 επιθετικά ριμπάουντ κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Ο Μπίλι Μπάρον (18π. 5ασ.) έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά ειδικά στην τρίτη περίοδο.

Νωθρό ξεκίνημα με πολλά λάθη

Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να κοιμίσει τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα με το παιχνίδι χαμηλού ρυθμού στο οποίο αρέσκεται τη φετινή σεζόν. Οι Ιταλοί είχαν καταφέρει να κρατήσουν τους ερυθρόλευκους σε μόλις 4 πόντους ενεργητικό στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με τον Σάσα Βεζένκοφ να ξεκολλά τους ερυθρόλευκους πριν το τηλεοπτικό τάιμ άουτ.

Η είσοδος των Σλούκα και Μπλακ καθώς και η συνεχής αστοχία των Μεδιολάνων από την περίμετρο κράτησε τους ερυθρόλευκους κοντά στο σκορ με τον Κώστα Παπανικολάου να δίνει το πρώτο ερυθρόλευκο προβάδισμα (14-15) μετά το αρχικό 2-4. Ο Μεσίνα έριξε στο παρκέ Ντέιβις και Χάινς χτυπώντας με τον πρώην σέντερ της Μπαρτσελόνα τον Σάσα Βεζένκοφ στο χαμηλό ποστ πράγμα που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (20-17).

Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά η διαφορά δεν ξέφυγε

Στη δεύτερη περίοδο τα λάθη συνεχίστηκαν από πλευράς ερυθρόλευκων όπως αντίστοιχα και η αστοχία της Αρμάνι. Η άμυνα των ερυθρόλευκων βελτιώθηκε καθώς δεν έδινε ελεύθερα σουτ στους γηπεδούχους με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να είναι ιδιαίτερα πιεστικός όμως ο ρυθμός στην επίθεση δεν ήρθε ποτέ. Γι’ αυτό και το σκορ του πρώτου πενταλέπτου της δεύτερης περιόδου ήταν στο επιμέρους 7-7 (27-24).

Ένα τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη φάνηκε να σώζει ένα κάκιστο επιθετικά ημίχρονο από πλευράς Ολυμπιακού μειώνοντας τη διαφορά στο -3 στην ανάπαυλα. Όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπρεπε να διορθώσουν πολλά. Είχαν 9 ολόκληρα λάθη εκ των οποίων τα 4 οδήγησαν σε αιφνιδιασμό της Αρμάνι ενώ παράλληλα είχε δώσει στους αντιπάλους του 5 επιθετικά ριμπάουντ.

Από τη στιγμή που μπήκαν τα σουτ, η Αρμάνι ξέφυγε

Προ μιας εβδομάδας στη Βαλένθια το σκηνικό ήταν παρόμοιο με τον Ολυμπιακό να μην κάνει καλό πρώτο ημίχρονο αλλά να εμφανίζεται τελείως διαφορετικός στο δεύτερο. Κάτι τέτοιο δε συνέβη στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου στο Μιλάνο με την Αρμάνι να εκμεταλλεύεται όλες τις αδυναμίες των ερυθρόλευκων και να φτάνει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (44-34).

Από τη στιγμή που ο Μπίλι Μπάρον βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, τότε ήταν που η Αρμάνι έμοιαζε δύσκολο να σταματηθεί. Οι κακές επιλογές των παικτών του Μπαρτζώκα δε σταματούσαν στην επίθεση και ως εκ τούτου η διαφορά όλο και ανέβαινε φτάνοντας το -15 στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-46).

Το σώμα στην Ιταλία, το πνεύμα στην Ελλάδα

Το σώμα ήταν στο Μιλάνο αλλά το πνεύμα σε καμία περίπτωση. Τα επίπεδα ενέργειας ήταν… υπό του μηδενός και οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά ακόμη και στους 20 πόντους με τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Δρόμος επιστροφής δεν υπήρχε για τον Ολυμπιακό, ειδικά σήμερα.

Ένα ξέσπασμα των ερυθρόλευκων μείωσε τη διαφορά από το 70-50 στο 70-58 όμως τίποτα παραπάνω. Ένα τρίποντο του Μπίλι Μπάρον έκανε το 74-58 και σταμάτησε άδοξα την όποια προσπάθεια των ερυθρόλευκων για ανατροπή. Η διαφορά ξανανέβηκε με τρίποντο του Νέιπιερ άνω των είκοσι πόντων με το τελικό σκορ να είναι 83-62.