Αρης-Περιστέρι 78-83: Το εξπρές των... μεσάνυχτων

EUROKINISSI

Σε αγώνα που διακόπηκε για πάνω από μία ώρα λόγω υβριστικών συνθημάτων και που συνεχίστηκε αφότου εκκενώθηκε το Αλεξάνδρειο, η φιναλίστ του Κυπέλλου κράτησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα που είχε όλη την ώρα. Φρανσίσκο και Χάμερ έβαλαν τις βάσεις, ο Ντένμον καθάρισε.

Ξεκίνησε στις 8:30, τελείωσε λίγο πριν τα μεσάνυχτα. Με το γήπεδο στο μεταξύ να έχει εκκενωθεί κατόπιν υβριστικών συνθημάτων προς τη Βάσω Τσαρούχα. Την αμετάπειστη διαιτητή, που διέταξε μετ’ επιτάσσεως και πέτυχε την αποχώρηση του κόσμου, ώστε να συνεχιστεί ο αγώνας μετά από διακοπή μιας ώρας και βάλε.

Το καλύτερο Περιστέρι νίκησε 83-78 τον Αρη του Γιάννη Καστρίτη που είχε πολλά παράπονα από τους «γκρι», όχι όμως και το προβάδισμα μετά την πρώτη περίοδο. Η εντυπωσιακή πορεία των «πριγκίπων της δυτικής όχθης» συνεχίζεται, αφήνοντας πίσω στη βαθμολογία την αντίπαλό τους και τον ΠΑΟΚ – και ξαναπιάνοντας στην τρίτη θέση της Α1 με 10-7 τους Προμηθέα και ΑΕΚ, ενώ κατά τη διακοπή της έφτασαν μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου στο φάιναλ έιτ.

Ο Ντένμον των 24 πόντων καθάρισε μετά την επανεκκίνηση, ο εικονιζόμενος Φρανσίσκο του 17-5-7 (με ριμπάουντ και ασίστ) έκανε τα πάντα, εξαιρετικός με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν και ο Χάμερ για τους νικητές. Από τους ηττηθέντες ο Νότε έριξε 37άρα με 13/19 εντός παιδιάς και 7/7 βολές, ωστόσο δεν είχε συμπαράσταση.

Παρατασσόμενοι λόγω διαστρέμματος δίχως τον βασικό σέντερ Γκούντγουιν (και με τον Καββαδά πάντα έξω), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-5 με δύο τρίποντα του Νετζήπογλου, αλλά το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 19-19.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων έσφιξε στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους 15-3 πέρασαν μπροστά με 34-26. Στο «κυανοκίτρινο» 39-35 του ημιχρόνου οι Φρανσίσκο και Χάμερ είχαν από 9 πόντους, ο Νότε από την άλλη 12. Μόνο που έπαιζε μόνος του…

Ακόμα καλύτερη η περιστεριώτικη άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, επιμέρους 10-2 στο τελείωμά του και 62-47. Ο Νότε είχε 6/7 δίποντα, όλοι οι συμπαίκτες του μαζί 1/15! Μείωση 67-59 στο 33’ και εκεί ακριβώς ήρθε η αποχώρηση της πρώτης διαιτητού, λόγω των υβριστικών συνθημάτων εναντίον της.

Η κυρία Τσαρούχα (που είχε φύγει για τα αποδυτήρια στο Αλεξάνδρειο λόγω φτυσίματος και στο ματς με το Λαύριο, αλλά γύρισε λίγο μετά) απαίτησε να εκκενωθεί το γήπεδο ώστε να συνεχιστεί ο αγώνας. Τούτη τη φορά έμεινε αμετάπειστη, με τα πολλά δόθηκε η σχετική εντολή από τα μικρόφωνα, μα η διακοπή ξεπέρασε τη μία ώρα, ώστε να μη συμπέσουν οι εξέρχοντες οπαδοί με εκείνους του ποδοσφαιρικού ΠΑΟΚ (που έφευγαν από την Τούμπα).

Μπροστά σε κενά καθίσματα, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αποδείχθηκε πιο κρύα και πλησιάστηκε στο 70-69 και 73-72 από τρίποντο του Φίλλιου. Εύστοχες βολές του Ντένμον, τρεις άστοχες επιθέσεις κατόπιν από τις δύο πλευρές, άλλες 4/4 από τη γραμμή ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ, ο αγώνας (κι όμως!) τελείωσε.