Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 75-66: Ο Σερέλης του έδειξε πως θα γίνει ξανά ομάδα!

EUROKINISSI

Ο Χρήστος Σερέλης πέταξε εκτός δωδεκάδας τον Μπέικον, έδειξε εμπιστοσύνη στον Μαντζούκα, έπεισε τους παίκτες του να παίξουν σκυλίσια άμυνα και ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 75-66.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε στο δεύτερο ημίχρονο πάθος, θέληση, μαχητικότητα και πάνω από όλα ενέργεια στην άμυνα. Ο Χρήστος Σερέλης άφησε εκτός δωδεκάδας τον Μπέικον, έδειξε τον δρόμο στην ομάδα του και αυτοί τον άκουσαν. Ο Παναθηναϊκός ήταν… ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 75-66 του Ερυθρού Αστέρα.

Ενέργεια στο… μηδέν και ο Νέντοβιτς δημιούργησε προβλήματα

Οι «πράσινοι» δεν είχαν την απαιτούμενη σκληράδα μέσα και έξω από το καλάθι. Είχαν αστάθεια και ελάχιστη ενέργεια. Ο Ερυθρός Αστέρας φέρθηκε αρκετά έξυπνα και «χτύπησε» τις αδυναμίες των «πρασίνων».

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Παπαγιάννη ο οποίος ήταν και ο μόνος που έδωσε λύσεις στο «ζωγραφιστό». Όμως οι Μπέντιλ-Ντόμπριτς-Νέντοβιτς ήταν αυτοί που έκαναν τη «ζημιά» στους γηπεδούχους και έτσι ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -8 (17-9).

Η φροντ λάιν του Παναθηναϊκού είχε πολλά προβλήματα

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να μην έχει ενέργεια κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Προσπαθούσε είτε με τον Παπαγιάννη είτε με προσωπικές ενέργειες του Γουίλιαμς να βρει λύσεις, αλλά τίποτα παραπάνω. Συνοχή… μηδέν ή στο ελάχιστο.

Από την άλλη οι Σέρβοι με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς σε δημιουργία-εκτέλεση και τον Πετρούσεφ «χτυπούσαν» συνεχώς μέσα στο καλάθι την αναιμική φροντ λάιν του Παναθηναϊκού. Ετσι οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν ένα πρώτο ημίχρονο στο – 13 (42-29) έχοντας μεταξύ άλλων και 1/14 τρίποντα.

Ο Ματ Τόμας άναψε τη… σπίθα και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια. Ηταν πιο δυναμικός παρά τις εκλάμψεις των Σέρβων. Ο Ματ Τόμας ήταν αυτός που έβαλε την υπογραφή του στην αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 9 πόντους σε αυτή τη χρονική περίοδο και μαζί με τον Παπαγιάννη έδωσαν λύσεις με τον Πονίτκα να βοηθάει στην άμυνα.

Οι «πράσινοι» μείωσαν στους 2 πόντους (54-52 στο 29’) ενώ από την άλλη είτε ο Ιβάνοβιτς είτε ο Πετρούσεφ έκαναν μερική… ζημιά. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την 3η περίοδο στο -3 (55-52), αλλά έδειξε ότι έχει πάρει τα πάνω του με τον Μαντζούκα να βοηθάει στο “4” και να βγάζει ενέργεια στην άμυνα.

Η άμυνα ήταν… σκυλίσια, ο Παπαγιάννης συνέχιζε το έργο του και ευχάριστο φινάλε

Η άμυνα ήταν αυτή που έδωσε το έναυσμα για να μπορέσει ο Παναθηναϊκός να συνεχίσει με… φόρα από την 3η περίοδο. Οι παίκτες έκλειναν μέσα στη ρακέτα και με μαχητικότητα. Με την πεντάδα Γουόλτερς, Τόμας, Πονίτκα, Μαντζούκας, Γουίλιαμς, ο Παναθηναϊκός ήταν… φουλαριστός. Με ένα επί μέρους σκορ 15-3 έκανε την ανατροπή και έφτασε τη διαφορά στους 9 (67-58 στο 35′).

Το νερό είχε μπει στο… αυλάκι. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν αυτή που συνέχιζε να δείχνει τον δρόμο, παρά τις προσπάθειες των Σέρβων με τον Παπαγιάννη να κάνει ένα από τα πιο μεστά παιχνίδια του. Ο Παναθηναϊκός – απόντος του Μπέικον (μετά από απόφαση του Χρήστου Σερέλη) – επικράτησε 75-66 του Ερυθρού Αστέρα και είδε ότι με την άμυνα και την ομαδικότητα μπορεί να έχει καλύτερες μέρες.