ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 77-73: Βασίλισσα στα Λιόσια η Ένωση

Σε ένα συναρπαστικό ματς με πολλά άστοχα σουτ και δυναμικές άμυνες, η ΑΕΚ υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην πέμπτη φετινή ήττα του.

Οι εκπληκτικοί Μίτσελ και Λεμάρ και ο ψύχραιμος Μάιλς, οδήγησαν την ΑΕΚ σε μεγάλη νίκη επί του ελλιπούς Παναθηναϊκού στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και πρόσθεσαν ακόμα μεγαλύτερο βάρος στο Τριφύλλι σε μια δύσκολη σεζόν για τους πράσινους. Αυτή ήταν η πέμπτη η φετινή ήττα για τον ΠΑΟ στο πρωτάθλημα, ενώ η ΑΕΚ πατάει γερά στην τέταρτη θέση.

Η ΑΕΚ δέχτηκε σοκ στο ξεκίνημα με τα δύο φάουλ του Μίτσελ πολύ νωρίς και με το σκορ στο 0-6, αλλά δεν πτοήθηκε και έκλεισε την πρώτη περίοδο ούσα πίσω με τέσσερις πόντους (15-19). Κορυφαίος σε αυτό το διάστημα για το Τριφύλλι ο Παταγιάννης με 9 πόντους.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός άνοιξε τη διαφορά στους εννιά (15-24), αλλά και πάλι η ΑΕΚ επανήλθε με δύο τρίποντα από τους Μάιλς και Μίτσελ για να μειώσει στους τρεις (21-24) και αργότερα με τους Γιάνκοβιτς και Λεμάρ πέρασε μπροστά με 25-24, προσπέρασμα που ανάγκασε τον Σερέλη να ζητήσει τάιμ-άουτ, 5:59 πριν από τη λήξη του ημίχρονου.

Το ματς πήγε πόντο-πόντο με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και η δεύτερη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά με 37-34 με λέι-απ του ορεξάτου Γιάνκοβιτς από κοντά.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με έξι πόντους (43-37), αλλά δεν πάτησε σ’ αυτή τη διαφορά, ο Λεμάρ Μαρ αστόχησε… σκανδαλωδώς σε σε λέι-απ για το + 8 και ο Μπέικον με τρίποντο από τη γωνία ισοφάρισε σε 43-43 στα 06:54.

Το ματς έγινε ακόμα πιο δυνατό, ο Μπέικον έκανε αρκετά λάθη,

ο Παναθηναϊκός ήταν γενικά άστοχος και η διαφορά έφτασε ξανά στους έξι (56-50) και με κοντινό σουτ του Μίτσελ στους 8 (58-50), ένα λεπτό πριν από τη λήξη. Με δύο τρίποντα του Mπέικον και ένα ακόμα καλάθι του εξαιρετικού κάτω από τα καλάθια Μίτσελ, η τρίτη περίοδος έκλεισε με το Δικέφαλο μπροστά με 60-56.

Η Ένωση έχασε την επαφή της με το καλάθι για 3,5 λεπτά και ο Μπέικον που βρήκε χέρι και πυροβολούσε πια από παντού, έδωσε στο τριφύλλι αέρα πέντε πόντων (65-60).

Ο Γιάνκοβιτς δεν άφησε τον ΠΑΟ να ξεφύγει με τρίποντη βόμβα (63-65) και ο Λαμάρ ανενόχλητος με νέο σουτ τριών πόντων έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ (69-67) στα 04:36.

Ο Γκριγκόνις με 4 πόντους ισοφάρισε σε 71-71 και με… αυτοκαλάθι του Παπαγιάννη σε προσπάθεια για ριμπάουντ, η ΑΕΚ πέρασε με δύο (73-71) στο 1:11 για τη λήξη.

Με δυο βολές ο Γκριγκόνις ισοφάρισε για να απαντήσει ο Φλιώνης με λέι-απ στα 28” (75-73).

Ο Γκριγκόνις πήρε το πέμπτο φάουλ του Μίτσελ στα 20” αλλά αστόχησε στις βολές. Ο ΠΑΟ κράτησε την κατοχή έχοντας το βελάκι υπέρ του στο τζάμπολ, για μια τελευταία επίθεση 16,4 δευτερολέπτων.

Το τρίποντο του Μπέικον μπήκε και βγήκε και η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού με δύο βολές του Μάιλς.