Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 87-83: Θρυλική ανατροπή και... πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 20 πόντους από τον Παναθηναϊκό, με μία… θρυλική αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο έβαλε τις βάσεις για την πλήρη ανατροπή κι έφτασε στη νίκη με 87-83 , πανηγυρίζοντας στο ΣΕΦ το 7ο πρωτάθλημα στην ιστορία του!

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 20 πόντους (28-48),  έκανε τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησε με 87-83 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, φτάνοντας στο 4-1 στη σειρά των μεταξύ τους αναμετρήσεων τη φετινή σεζόν (1-1 στην κανονική διάρκεια) και κατέκτησε το 7ο πρωτάθλημα της ιστορίας του στην Α1 Γυναικών και δεύτερο διαδοχικό.

Οι «πράσινες» της Ελένης Καπογιάννη μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι στο Φάληρο και βρέθηκαν να παίρνουν προβάδισμα 8 πόντων στην πρώτη περίοδο (6-14), χάρη σε δύο διαδοχικά τρίποντα της Αλεξανδρή, ενώ στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά στους 10 (8-18). 2.36′ πριν το τέλος, η Χριστινάκη έκανε το 14-24 ενώ η Σπυριδοπούλου με τρίποντο μείωσε στη συνέχεια σε 19-26.

Η Γκούσταφσον μείωσε στους 7 (21-28), αλλά οι «ερυθρόλευκες» έχασαν την ευκαρία να ροκανίσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες να έχουν πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας (13/15 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και να προηγούνται με 33-24.

Στη δεύτερη περίοδο το τρίποντο της Κάρτερ και το καλάθι της Παυλοπούλου έφεραν τον Παναθηναϊκό στους +18 (24-42), μετά από ένα σερί 8-0 για τις «πράσινες». Η Σουκ με 4 δικούς της πόντους μείωσε σε 28-42, ενώ με ωραία ενέργεια της Γκούσταφσον ο Ολυμπιακός μείωσε σε 32-48, 3.59′ πριν το τέλος.

Η Σταμολάμπρου με 3 εύστοχες βολές μείωσε στους 10 (40-50) αλλά οι φιλοξενούμενες απάντησαν με τρίποντο της Θεοδωρομανωλάκη για 40-53, 29” πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το «τριφύλλι» να προηγείται με 55-42 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ.

Στην 3η περίοδο, οι γηπεδούχες έκαναν μεγάλη αντεπίθεση με επί μέρους σκορ 27-17. Αρχικά με ένα επί μέρους 13-1 μείωσαν σε 58-65, με το τελευταίο το τρίποντο της Αγιόυσο, ενώ η Νικολοπούλου έκανε το 60-65, ροκανίζοντας τη διαφορά στους 5. Με νέο καλάθι η Αγιούσο έκανε το 62-65, συνεχίζοντας το σερί του Ολυμπιακού.

Με τρεις πόντους της Πότερ (καλάθι και φάουλ) το σκορ διαμορφώθηκε σε 66-72, με το «τριφύλλι» να αντιδράει στην αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» και να διατηρεί τη διαφορά.

Η Αγιούσο και πάλι καλάθι σε κρίσιμο σημείο, σημείωσε buzzer-beater τρίποντο στην εκπνοή της 3ης περιόδου, για το 69-72, κρατώντας «ζωντανή» την ομάδα της στο ματς.

H Χριστινάκη πέτυχε 5 σερί πόντους στην έναρξη της τελευταίας περιόδου και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 8 (69-77). Η Νικολοπούλου με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 71-77 και η Γκούσταφσον στη συνέχεια σε 73-77. Η διαφορά πήγε στο καλάθι με τη Νικολοπούλου να κάνει το 75-77 και το παιχνίδι να ξαναπαίρνει «φωτιά», 6.19” πριν το φινάλε.

Μετά από αλλεπάλληλες άστοχες προσπάθειες και λάθη από τις παίκτριες των δύο ομάδων, η Γκούσταφσον ισοφάρισε σε 77-77, 5 λεπτά πριν τη λήξη. Η ίδια παίκτρια έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» με 79-77 και η Κάρτερ έφερε ξανά το ματς στα ίσα, πριν το τρίποντο της Σπυριδοπούλου για το 82-79, με λιγότερα από 3 λεπτά να απομένουν για το τέλος του τελικού.

Η Χριστινάκη μείωσε στον πόντο από τη γραμμή των βολών, αλλά η Σταμολάμπρου έκανε το 84-81, 1 λεπτό και 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η Γκούσταφσον ανέβασε τη διαφορά σε 86-81 σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη των ερυθρόλευκων, πριν το τελικό 87-83, που ανέδειξε τον Ολυμπιακό πρωταθλητή Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 42-55, 69-72, 87-83

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Αγιούσο 21 (3/5 τρίποντα), Σπυριδοπούλου 9 (3/5 τρίποντα), Σύρρα, Γκούσταφσον 22 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολοπούλου 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Διέλα 2, Σουκ 9

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11 (1), Πότερ 13, Σωτηρίου 5, Αλεξανδρή 14 (2), Χριστινάκη 19 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Κάρτερ 14 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1), Χαιριστανίδου 4