Ολυμπιακός - Καρδίτσα 92-61: Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε να... ρυθμίζει πάλι το χέρι του

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός πήρε ακόμη μια νίκη στην Basket League, αυτή τη φορά κόντρα στην Καρδίτσα (92-61), με τους ερυθρόλευκους να «βρίσκουν το χέρι τους» στο δεύτερο ημίχρονο και να ετοιμάζονται για τις δύο τελευταίες αγωνιστικές της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει την αήττητη πορεία του στην Basket League κερδίζοντας την Καρδίτσα με 92-61. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε σχεδόν ισάξια το χρόνο ξεκουράζοντας Φαλ και ΜακΚίσικ με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν έστω και καθυστερημένα το χέρι τους με τους Γιαννούλη Λαρεντζάκη (18π.) και Κώστα Παπανικολάου (16π.) να είναι οι κορυφαίοι των νικητών.

Ο καλύτερος σε απόδοση παίκτης της Καρδίτσας ήταν ο Γκάλινατ (17π.), ο οποίος όμως, αμαύρωσε την καλή του εικόνα εξαιτίας ενός πονηρού και επικίνδυνου φάουλ στον Κώστα Παπανικολάου στο οποίο τραυματίστηκε ακόμη και ο ίδιος. Οι φιλοξενούμενοι ξέρουν καλά ότι ο τελικός για εκείνους είναι την επόμενη αγωνιστική κόντρα στον Ιωνικό.

Αξιόμαχη η Καρδίτσα, μπλαζέ ο Ολυμπιακός

Μπορεί ο Μιχάλης Λούντζης να ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο, όμως η συνέχεια για τον Ολυμπιακό δεν ήταν ανάλογη. Μόνο ο Κώστας Παπανικολάου κατάφερε να σκοράρει δύο ακόμη τρίποντα με τους ερυθρόλευκους ακόμη να μην έχουν βρει τον επιθετικό τους ρυθμό. Η Καρδίτσα εκμεταλλεύτηκε την μέτρια απόδοση των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση παίρνοντας ψυχολογία, κάτι που οδήγησε όχι απλά στο προβάδισμα τους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-22) αλλά και σε ορισμένες εντυπωσιακές φάσεις.

Ένα… 13-0 του έδωσε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ξεκίνησε καλά και το δεύτερο δεκάλεπτο παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα 23-26 με διαδοχικούς πόντους του Γκάμπροβσεκ. Όμως με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη ως… πρωτομάστορα, ακολούθησε ένα αναπάντητο 13-0 από πλευράς ερυθρόλευκων, κάτι που τους έδωσε ένα μικρό προβάδισμα +6 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (38-32)

Ο Ολυμπιακός άντεξε στο επιθετικό ταλέντο και τις… γροθιές του Γκάλινατ

Όσο τα έσπαγε στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, η Καρδίτσα έμενε στο παιχνίδι εξαιτίας των προσωπικών φάσεων του Γκάλινατ. Ο ταλαντούχος γκαρντ των φιλοξενούμενων, όμως, έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής του παιχνιδιού εξαιτίας ενός πονηρού, επικίνδυνου και αχρείαστου φάουλ στον Κώστα Παπανικολάου στο οποίο κιόλας τραυματίστηκε και… ο ίδιος.

Παρ’ όλα αυτά οι Πειραιώτες ευστόχησαν σε συνεχόμενα τρίποντα στο τέλος της τρίτης περιόδου και ανέβασαν τη διαφορά στο +16 (63-47) βρίσκοντας για πρώτη φορά μετά από… καιρό διάστημα με τρία συνεχόμενα τρίποντα.

Έστω και καθυστερημένα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα… βρήκαν το χέρι τους

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ως συνήθως… διαδικαστικού χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να διαχειρίζονται τις δυνάμεις τους και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βρει επιθετικό ρυθμό ενόψει της τελικής ευθείας της κανονικής περιόδου της Euroleague, λίγο πριν την έναρξη των Playoffs, με τους Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Τζορτζ Πάπας να ανεβάζουν τη διαφορά στο τελικό +31 (92-61).