Παναθηναϊκός – Κολοσσός 85-76: Στο... ρελαντί έκανε το καθήκον του και 1-0

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός είχε ως “όπλο” την άμυνα και με μπροστάρηδες τους Παπαγιάννη, Γουίλιαμς, Μπέικον, Λι, αλλά και δημιουργικό τον Πονίτκα πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στον Κολοσσό (85-76) και θέλει να “καθαρίσει” τη σειρά.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός κατά διαστήματα στην άμυνα. Είχε τον έλεγχο του αγώνα και παρά την πίεση του Κολοσσού στο φινάλε, πήρε αυτό που ήθελε. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε 85-76 των Ροδιτών και θέλει μια νίκη για να “καθαρίσει” την προημιτελική σειρά. Παπαγιάννης (16π.), Γουίλιαμς (15π.), Μπέικον (15π.) και Λι (13π.) ήταν οι πρωταγωνιστές ενώ ο Πονίτκα βοήθησε και στη δημιουργία (6 ασίστ).

Οι «πράσινοι» έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα. Πήραν τον έλεγχο των ριμπάουντ ενώ «χτύπησαν» αρκετά μέσα στο καλάθι. Ο Λι με τον Παπαγιάννη ήταν οι μπροστάρηδες των γηπεδούχων με τον Πονίτκα να βοηθάει και αμυντικά. Κόντρα στους Ροδίτες που είχαν λύσεις από τον Κόφεϊ, αλλά ήταν σαφώς «εγκλωβισμένοι» από την «πράσινη» άμυνα (24-18 στο 10’).

Το απρόοπτο δεν έλειψε για τον Παναθηναϊκό και τον Κολοσσό. Ο Αμερικανός φόργουορντ Ντουέιν Μπέικον γλίστρησε με αποτέλεσμα να πέσει άτσαλα και να συγκρουστεί με το γόνατο του Ντίξον. Ευτυχώς ο έμπειρος «μπόμπερ» δεν είχε κάτι το ανησυχητικό και επέστρεψε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αντίθετα ο Ντίξον έμεινε εκτός.

Ο Κολοσσός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Κόφεϊ-Γιαννόπουλο, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τις απαντήσεις του. Ο Μπέικον επέστρεψε φουριόζος ενώ ο Γουίλιαμς έδωσε πολλές λύσεις μέσα και έξω από το καλάθι. Οι «πράσινοι» «χτύπησαν» ξανά μέσα στο καλάθι και με επιθετικά ριμπάουντ με τον Γκριγκόνις να υπογράφει το +9 (45-36 στο 20’).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν λειτουργική και στην 3η περίοδο. Ο Πονίτκα ήταν εξαιρετικός στο δημιουργικό κομμάτι μαζί με τον Λι ενώ ο Παπαγιάννης ήταν «κέρβερος» κάτω από τα δύο καλάθια με τον Γκουντάιτις να δίνει λύσεις στον αμυντικό τομέα. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την 3η περίοδο στο +13 (68-55).

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο χαλαρός. Ο Κατσίβελης με τον Κόφεϊ το εκμεταλλεύτηκαν και οι Ροδίτες μείωσαν στους 5 (72-64 στο 35′) γράφοντας ένα επί μέρους σκορ 12-4. Κάτι που εξόργισε τον Χρήστο Σερέλη και πήρε αμέσως τάιμ άουτ. Ο Μπέικον είχε απαντήσεις με 8 συνεχόμενους πόντους (80-67 στο 39′) και η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία (85-76), Ο Παναθηναϊκός ψάχνει μια νίκη την ερχόμενη Τετάρτη για να κάνει το 2-0 και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ.