Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτιζάν 87-89: Θεός Πάντερ άλωσε τη Μαδρίτη με το σουτ της χρονιάς!

Twitter

Με απίθανο τρίποντο του Κέβιν Πάντερ στο τελευταίο δευτερόλεπτο η Παρτιζάν άλωσε την έδρα της Ρεάλ και ο «Βασιλιάς» Ζέλικο Ομπράντοβιτς θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την παρουσία του σε ένα ακόμη Final-Four στην κόλαση του Βελιγραδίου!

Αδιανόητος Κέβιν Πάντερ έδωσε τη νίκη στην Παρτίζαν με συγκλονιστικό τρίποντο στο πρόσωπο του Γκερσόν Γιαμπουσέλε. Ο Αμερικανός πήρε από το χέρι την ομάδα του και της χάρισε μια σπουδαία νίκη νικώντας τον συγκινητικό Γκάμπριελ Ντεκ και τις άμυνες του Γάλλου φόργουορντ.

Ο πρώτος προημιτελικός ανάμεσα στους δύο μονομάχους ήταν συγκλονιστικός με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Όμως ο αρχηγός της Παρτιζάν έμελλε να ορίσει οριστικά και αμετάκλητα τη μοίρα του παιχνιδιού.

Σπουδαίο ντέρμπι με πρωταγωνίστριες τις… επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο

Η Παρτιζάν εμφανίστηκε άκρως διαβασμένη στο ξεκίνημα και με πρωταγωνιστή τον Σμάιλαγκιτς ο οποίος ξεκίνησε με τρία εύστοχα τρίποντα πήρε μια μικρή διαφορά. Ο Ντεκ, όμως, ισορρόπησε την κατάσταση, ειδικά από τη στιγμή που Λεντέι και Σμάιλαγκιτς (έκανε δύο φάουλ) πήγαν στον πάγκο με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (22-22).

Με τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε να χτυπά είτε από το low post είτε από την περίμετρο, η «Βασίλισσα» βρήκε ένα 8-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Ομπράντοβιτς να καλεί γρήγορα τάιμ άουτ. Οι φωνές του Ζοτς λειτούργησαν με τους Σέρβους να επιστρέφουν στο ματς και από τη στιγμή που έκανε την εμφάνισή του ο Κέβιν Πάντερ (15 πόντους στο ημίχρονο) πήραν και υπέρ τους διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (44-48).

Ντεκ και Γιαμπουσέλε κάλυψαν τον Ταβάρες όμως ο Πάντερ ήταν… ασταμάτητος και σκόραρε «πάντα από παντού»

Οι παίκτες του Τσους Ματέο έσφιξαν για τα καλά την άμυνά τους στην τρίτη περίοδο δεχόμενοι μόλις 15 πόντους. Ο Γιαμπουσέλε ήταν εξαιρετικός κερδίζοντας πολλές μάχες, ο Μούσα έδωσε ανάσες με κρίσιμα καλάθια την ώρα που οι Σέρβοι έδειχναν να μένουν σταθερά μπροστά στο σκορ και η Ρεάλ πήρε ένα ισχνό προβάδισμα ενόψει τέταρτου δεκαλέπτου (64-63).

Η Παρτιζάν είχε βγει «έξω από τα νερά της» και προσπαθούσε να απαντήσει στο… αναγκαστικό χαμηλό σχήμα του Ματέο (με Ντεκ – Γιαμπουσέλε στις θέσεις 4 και 5) λόγω τραυματισμού του Ταβάρες κυρίως τροφοδοτώντας τον Λεσόρ μέσα στη ρακέτα.

Αβράμοβιτς και Μαντάρ απάντησαν με… περιπετειώδη τρίποντα στο κρεσέντο του Ντεκ στην τέταρτη περίοδο μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι όμως μια μυθική τάπα του Γιαμπουσέλε στον Λεσόρ δεν άφησε τους Σέρβους να ισοφαρίσουν.

Ο Πάντερ, όμως, όχι μόνο ισοφάρισε αλλά έβαλε μπροστά τους Σέρβους 2:16′ πριν από το τέλος με έμμεσο… τετράποντο. Οι δύο ομάδες αντάλλασσαν χτυπήματα με Έξουμ και Γουίλιαμς-Γκος να φέρνουν το ματς ισόπαλο στο τελευταίο λεπτό του.

Ο Μούσα όχι απλώς αστόχησε στην επίθεση αλλά έκανε και φάουλ στον Πάντερ με τον αρχηγό της Παρτιζάν να ευστοχεί από τη γραμμή της φιλανθρωπίας φτάνοντας τις 9/9 βολές. Ο Ντεκ, όμως, απάντησε με αδιανόητο καλάθι και φάουλ δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην τελευταία επίθεση, όμως, ο Πάντερ έβαλε το σουτ της χρονιάς με τρίποντο από τις 45 μοίρες και μάλιστα στο πρόσωπο του θηριώδη Γιαμπουσέλε χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.