ΑΕΚ – Περιστέρι 99-113: Και στο τέλος τις ματσάρες τις κερδίζει ο... Σπανούλης!

EUROKINISSI

Με παίκτη-κλειδί τον Νίκο Χουγκάζ το φοβερό και τρομερό Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη άλωσε τα Άνω Λιόσια (113-99) σε απίθανο παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση και περιμένει με… άγριες διαθέσεις τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά της Basket League!

Αυτό ήταν το Περιστέρι του Σπανούλη. Σε μια ματσάρα που ολοκληρώθηκε στις 2 παρατάσεις η ομάδα των δυτικών προαστίων νίκησε 113-99 την ΑΕΚ πέρασε στα ημιτελικά και θα ανταμώσει με τον Παναθηναϊκό.

Με εξαίρεση το πρώτο τρίλεπτο, η ΑΕΚ ήταν πιο δυναμική στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε με καθαρό μυαλό να πάρει… φόρα. Με τους Γουίλιαμς-Μίτσελ η «Ενωση» «χτύπησε» σε μις-ματς καταστάσεις έχοντας πιο ψηλό σχήμα με τον Μάντσεν στο «4». Ετσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (27-18) κόντρα στον Φρανσίσκο και την παρέα του με τον Μάιλς να δέχεται στο… άψε-σβήσε 3 φάουλ!

Στη 2η περίοδο το σκηνικό άλλαξε. Το Περιστέρι ήταν κυρίαρχο. Ο Φρανσίσκο ήταν ο κινητήριος μοχλός, ο Μπίλαν ήταν κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια με τα ριμπάουντ του ενώ και ο Πουλιανίτης με τον Ντένμον πήραν τη σκυτάλη κόντρα στην άστοχη ΑΕΚ. Ετσι το Περιστέρι πραγματοποίησε ένα σούπερ επί μέρους 35-12 και έφτασε τη διαφορά στους 14 (53-39 στο 19’).

Η «Ενωση» κατάφερε να πάρει μπρος στην 3η περίοδο και να καταφέρει να βρει λύσεις από την επίθεσή της, αν και αμυντικά δεν ήταν καλή. Λεμάρ, Μίτσελ και Γουίλιαμς ήταν σούπερ για την ΑΕΚ και μείωσαν την διαφορά στους 7 πόντους (75-68 στο 30’). Από την άλλη ο Ντένμον με τον Κασελάκη και τον μαχητικό Χουγκάζ αποτέλεσαν την τριάδα που κράτησε ψηλά το Περιστέρι.

Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω και με τον Γουίλιαμς το πάλεψε και άλλο για να γυρίσει το παιχνίδι και να κάνει την ανατροπή. Με καλύτερη άμυνα και με τους Γιάνκοβιτς-Λεμάρ-Μίτσελ κατάφερε να μειώσει στον πόντο (86-85 στα 53” πριν το τέλος). Ο Ντένμον με 1/2 βολές έγραψε το 87-85, ο Φλιώνης με λέι απ έφερε το ματς στα ίσα (87-87) και το ματς πήγε στην παράταση.

Μίτσελ και Γουίλιαμς έγραψαν το 90-87 στο 42′ με τον Ντένμον να χάνει 2 βολές. Ομως το Περιστέρι προσπέρασε. Με τους Χουγκάζ-Χάμερ (91-90 στο 44′). Φρανσίσκο και Γουίλιαμς έβαλαν “μεγάλα” τρίποντα (95-94 στα 46” πριν το τέλος της παράτασης). Ο Ντένμον έδωσε την προσπέραση (96-95), ο Μίτσελ με 1/2 βολές έγραψε το 96-96 και το ματς πήγε ξανά σε 2η παράταση μετά το άστοχο τρίποντο του Φρανσίσκο.

Στην 2η παράταση η ΑΕΚ δεν είχε καθαρό μυαλό. Το Περιστέρι βρήκε λύσεις με τους Κασελάκη-Χάμερ και προηγήθηκε 108-99 κόντρα στις λανθασμένες αποφάσεις των γηπεδούχων με τον Χουγκάζ να κάνει σπουδαία δουλειά. Το Περιστέρι νίκησε 113-99 και πέρασε στα ημιτελικά.