Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις 89-81: Το δίδυμο Βέσελι-Μίροτιτς υπέγραψε το 2-0

Με 26 πόντους του Βέσελι και 22 του Μίροτιτς, η Μπαρτσελόνα απέφυγε τους σκοπέλους που της έβαλε η Ζαλγκίρις στο δεύτερο ματς των πλέι-οφ και έφτασε στο 2-0 στις νίκες, μια μακριά από το final four της Euroleague.

Όταν είσαι ο διοργανωτής του final four οφείλεις να κυνηγήσεις μέχρι τέλους τις πιθανότητές σου να είσαι κι εσύ εκεί, και όχι απλά ως θεατής.

Η Ζαλγκίρις κατάφερε με υπερπροσπάθεια να μπει στα πλέι-οφ και μετά την εύκολη ήττα της από την Μπαρτσελόνα στο πρώτο ματς, κυνήγησε το μπρέικ στο δεύτερο παιχνίδι στη Βαρκελώνη, αλλά οι γηπεδούχοι δεν ήταν διατεθειμένοι να πετάξουν το προβάδισμα της έδρας και με 89-81 έφτασαν στο 2-0.

Η Ζαλγκίρις μπήκε πιο υποψιασμένη στο δεύτερο ματς και διατήρησε το προβάδισμα με επιθέσεις τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και με μακρινά σουτ. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Λιθουανούς μπροστά στο σκορ με 21-20.

Παρόμοιο ματς και στη δεύτερη περίοδο με την Μπαρτσελόνα να είναι αυτή που συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, χάρη και στις (πολλές) βολές που κέρδισε κυρίως ο μαγικός στα πρώτα 20 λεπτά Βέσελι (18 π.), και τη Ζαλγκίρις να κυνηγά. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους Καταλανούς με 45-43 και 13/14 βολές (3/3 οι Λιθουανοί).

Η Βέσελι ηρέμησε στην τρίτη περίοδο, αλλά… αγρίεψε ο Μπραζντέικις για λογαριασμό της Ζαλγκίρις, ο οποίος με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του (61-60) 1:53 πριν εκπνεύσει ο χρόνος. Μία εύστοχη βολή του Χέιζ έγραψε το 65-66, αλλά τρίποντο του Λαπροβίτολα στην εκπνοή έδωσε αέρα δύο πόντων στην Μπάρτσα (68-66).

Ο Βέσελι επέστρεψε στο σκοράρισμα για το 72-66 και ο Μαξβίτις κάλεσε τάιμ-άουτ. Η Ζαλγκίρις πλησίασε σε δύο περιπτώσεις στον πόντο και συνέχισε να περιμένει την ευκαιρία της για να περάσει μπροστά, αλλά ο Μίροτιτς και ο Σατοράνσκι υπερασπιζόντουσαν το προβάδισμα της μπλαουγκράνα.

Στα 2:48, ένας Λιθουανός, ο Γιουκομπάιτις, έγραψε με τρίποντο το 85-78 και η Ζαλγκίρις είχε πια ένα βουνό να ανεβεί. Στο 1:15 ο Μπραζντέικις, που στην προηγούμενη επίθεση είχε αστοχήσει εξ επαφής, με τρίποντο μείωσε σε 85-81, αλλά ο Μίροτιτς μοίρασε και ο Βέσελι εκτέλεσε άμεσα για το 87-81. Το άστοχο τρίποντο του Μπραζντέικις, που ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους με 20 πόντους, υπέγραψε την ήττα της ομάδας του και το 2-0 της Μπαρτσελόνα.