Νάγκετς - Σανς 97-87: Με σούπερ Γιόκιτς έκανε το 2-0 το Ντένβερ

twitter

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκολα Γιόκιτς που σταμάτησε στους 39 πόντους, οι Νάγκετς επικράτησαν με 97-87 των Σανς και έκαναν το 2-0 στη σειρά, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με φόντο τους τελικούς της Δύσης.

Ο Νίκολα Γιόκιτς πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση οδήγησε τους Νάγκετς στη νίκη με 97-87 επί των Σανς, με το Ντένβερ να κάνει το 2-0 στη σειρά -που πλέον μεταφέρεται στο Φοίνιξ για τα επόμενα δύο ματς – και να παίρνει σημαντικό προβάδισμα για τη πρόκριση στους τελικούς της Δύσης.

Ο Σέρβος σταμάτησε στους 39 πόντους (26 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο) και είχε 16 ριμπάουντ,  κάνοντας τα πάντα για τους Νάγκετς, με τον Άαρον Γκόρντον να προσθέτει 16 πόντους και τον Κεντάβιους Κάλντουελ-Πόουπ 14 πόντους.

Για τους ηττημένους, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 35 πόντους και ο Κέβιν Ντουράντ 24, ενώ ο ΝτιΆντρε Έιτον πρόσθεσε 14 πόντους.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο ξέσπασμα των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο, με επιμέρους σκορ 27-14, ενώ καθοριστικός για τους Σανς ήταν ο τραυματισμός του Κρις Πολ στην 3η περίοδο, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει από το παιχνίδι.

Τα δωδεκάλεπτα:  18-21, 40-42, 70-73, 97-87

Νάγκετς: Γκόρντον 16 (1), Πόρτερ 5 (2/7 σουτ), Γιόκιτς 39 (2/6 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρεϊ 10 (3/15 σουτ, 0/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 14 (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκριν 2, Μ. Μπράουν 9, Κ. Μπράουν 2

Σανς: Ντουράντ 24 (10/27 σουτ, 2/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Οκόγκι 2, Έιτον 14 (8 ριμπάουντ), Πολ 8 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπούκερ 35 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουέινραϊτ, Κρεγκ, Μπιγιόμπο 2, Λάνταλ, Πέιν 2 (1/7 σουτ), Λι (0/5 σουτ)