Ολυμπιακός - Μονακό 76-62: Δεν ξανάγινε τέτοιο... παραμάζωμα σε Final-Four!

Ο απίθανος Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσίασε για μία περίοδο… το απόλυτο μπάσκετ, πέτυχε θρυλικό επιμέρους 27-2 επί της Μονακό στο τρίτο δεκάλεπτο και με επική ανατροπή έφτασε σε μεγάλο θρίαμβο και στον τελικό της Κυριακής!

Αποστολή στο Κάουνας: Νικόλας Σόμογλου

Άγχωσε τους πάντες για ένα ημίχρονο που κυριάρχησε το άγχος και η πίεση του φαβορί, όμως ο Ολυμπιακός παίζοντας το δικό του μπάσκετ κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε σερί 27-2 στην τρίτη περίοδο και έδειξε σε όλους ότι όταν αγωνίζεται με βάση τα δικά του στάνταρ, δεν υπάρχει κανένας να τον σταματήσει.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο πρωτεργάτης της ανατροπής, ο Βεζένκοφ εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φαλ έκανε… μπούλινγκ στους πάντες και όλοι οι υπόλοιποι ακολούθησαν για ακόμη μια… Πειραιώτικη ανατροπή (76-62).

Νευρικό ξεκίνημα για τους αγχωμένους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι χάνοντας τρία(!) λέι απ και τον Βεζένκοφ να ανοίγει το σκορ με 1/2 βολές. Οι… ουδέτεροι φίλαθλοι υποστήριζαν τη Μονακό του «τοπικού ήρωα» Μοτιεγιούνας, ισορροπώντας την κατάσταση στην κερκίδα. Το πρώτο εντός πεδιάς ήρθε με τρίποντο του Κάνααν μετά από 3:38′ (4-6). Ο βραχύσωμος Αμερικανός είχε αναλάβει τον Τζέιμς στην άμυνα με τον Γουόκαπ να έχει τον Λόιντ με το τηλεοπτικό τάιμ άουτ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 6-10.

Το δεύτερο φάουλ του Γουόκαπ έφερε νωρίς στο παρκέ τον Κώστα Σλούκα ο οποίος καλούνταν να λύσει επιθετικά την ομάδα του. Το ίδιο συνέβη και με τον Κάνααν ο οποίος όμως έμεινε στο παρκέ. Ο Μάικ Τζέιμς ζεστάθηκε όμως δύο τρίποντα των Βεζένκοφ και Παπανικολάου δεν άφησαν τη Μονακό να ξεφύγει πάνω από το 14-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Αντέδρασε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου αλλά… δεν έβαζε βολή

Η ανάγκη των «game changers» ήταν επιτακτική στη δεύτερη περίοδο. Συνεχόμενες άμυνες, πέντε πόντοι του ΜακΚίσικ και δύο ασίστ του Σλούκα έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία στα πρώτα 2:48′ του δεκαλέπτου. Η Μονακό, όμως, εμφανίστηκε αρκετά πιο διαβασμένη μετά το τάιμ άουτ του Σάσα Ομπράντοβιτς και ανέκτησε γρήγορα τα ηνία του παιχνιδιού.

Το παιχνίδι είχε γίνει πολύ physical με τις δύο ομάδες να παίζουν διαρκώς την άμυνά τους στο όριο του φάουλ. Οι ερυθρόλευκοι μπορεί να είχαν περιορίσει τη ζημιά των αντιπάλων τους, όμως τα κάκιστα ποσοστά τους στις βολές (ο Σλούκας έβαλε το πρώτο ζευγάρι στα 17:35′ ενώ συνολικά είχαν 9/18) έδωσαν την ευκαιρία στη Μονακό να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (28-38) μετά από τρίποντο του Οκόμπο. Τρεις εύστοχες βολές του Τζέιμς διαμόρφωσαν το 29-41 του ημιχρόνου.

Σκορ τρίτης περιόδου: 27-2. Μόνο αυτό!

Οι ερυθρόλευκοι θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό και μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με ατσάλινη άμυνα (Γουόκαπ στον Τζέιμς, Κάνααν στον Λόιντ) η οποία οδήγησε σε ένα 8-0 (37-41) το οποίο ξεσήκωσε την ερυθρόλευκη κερκίδα και κυρίως τους έδωσε αυτοπεποίθηση ότι μπορούν να γυρίσουν την κατάσταση κάτι που έκαναν αμέσως μετά το τάιμ άουτ χάρη σε τρίποντα των Παπανικολάου και Βεζένκοφ (43-41).

Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα το παιχνίδι παιζόταν διαφορετικά. Το μπάσκετ του Ολυμπιακού με τη διαχείριση της πίεσης, τη διαρκή κίνηση χωρίς την μπάλα στην επίθεση και την πιεστική άμυνα είχε φτάσει στο Κάουνας έστω και με καθυστέρηση. Η Μονακό είχε χάσει την αυτοπεποίθησή της, η «Zalgirio Arena» είχε γίνει «ΣΕΦ» και ένα απίθανο τρίποντο του Λαρεντζάκη ανέβασε τη διαφορά στο +13 και υπέγραψε ένα ονειρικό τρίτο δεκάλεπτο (56-43)!

Το έλεγξε απόλυτα στην τέταρτη περίοδο

Η Μονακό ήθελε να δείξει ότι είχε σφυγμό και ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με δύσκολο τρίποντο του Οκόμπο. Με αυτή την εξαίρεση ο Ολυμπιακός παρ’ όλο που δε σκόραρε με την ίδια συνέπεια ήταν σταθερός στην άμυνά του. Το πρόβλημα της επίθεσης, όμως, έδωσε ευκαιρία στη Μονακό να μειώσει κάτω από τους 10 πόντους (60-51) και ο Μπαρτζώκας κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ ώστε να μη βρουν μομέντουμ οι Μονεγάσκοι.

Το τάιμ άουτ λειτούργησε και οι παίκτες του ακολούθησαν πιστά το πλάνο. Τροφοδότησαν τον Φαλ ο οποίος έκανε πάρτι απέναντι στον Ντόντα Χολ, έσφιξαν την άμυνά τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και έδειξαν ότι αυτό το παιχνίδι… δε χανόταν.