Περιστέρι - Παναθηναϊκός 73-58: Με Ντένμον είχε την απάντηση και... 1-1 η σειρά!

EUROKINISSI

Το Περιστέρι ήταν… ψυχωμένο και με πιεστική άμυνα και μπροστάρηδες τους Ντένμον-Φρανσίσκο επιβλήθηκε 73-58 του απογοητευτικού Παναθηναϊκού και έφερε τη σειρά στα ίσα.

Το Περιστέρι είχε νεύρο, είχε ψυχή. Ο Παναθηναϊκός ήταν σκέτη απογοήτευση στην επίθεση και έτσι η ομάδα του Σπανούλη νίκησε 73-58 και έφερε την ημιτελική σειρά στα ίσα. Επόμενο ραντεβού την προσεχή Τρίτη (19.15) στο ΟΑΚΑ.

Οι άμυνες και η νευρικότητα έπαιξαν τον ρόλο τους στο πρώτο ημίχρονο. Το Περιστέρι προηγήθηκε 18-17 στο 10’ με τους Μπίλαν-Ραντάνοφ τη στιγμή που οι «πράσινοι» πήραν λύσεις μόνο από τον Πονίτκα ενώ είχαν και 6 λάθη. Το χαμηλό τέμπο συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό με 1/19 τρίποντα. Το Περιστέρι πίεσε τους «πράσινους». Παναγιώτης Καλαϊτζάκης και Λι έδωσαν μερικές ανάσες με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +4 (33-29).

Την 3η περίοδο το Περιστέρι πάτησε το… γκάζι. Με ακόμα πιο πιεστική άμυνα και στόχευση στο τρανζίσιον η ομάδα του Σπανούλη κυριάρχησε κόντρα σε έναν απογοητευτικό Παναθηναϊκό. Ντένμον και Φρανσίσκο ανέβασαν ταχύτητα, ο Πουλιανίτης έδωσε λύσεις με τον Μωραϊτη τη στιγμή που μόνο ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης είχε απαντήσεις. Ετσι το Περιστέρι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (61-46).

Ο Ματέους Πονίτκα πήρε το… όπλο του και με προσωπικές πρωτοβουλίες συνέβαλε στο 9-0 σερί του Παναθηναϊκού (61-55 στο 34’). Όμως το Περιστέρι είχε άμεση απάντηση. Με πίεση στη μπάλα και τον Ντένμον έφερε το ματς στο +13 (68-55 στο 35’). Οι άστοχες επιθέσεις του Παναθηναϊκού ήταν καταδικαστικές. Το Περιστέρι επικράτησε 73-58 του Παναθηναϊκού και έφερε τη σειρά στα ίσα (1-1).