Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 78-79: Το όνειρο έσβησε με... μαχαιριά του Γιουλ!

Ο Ολυμπιακός άγγιξε το τέταρτο Ευρωπαϊκό, αλλά η αλύγιστη Ρεάλ απέδειξε γιατί ειναι η πιο βαριά φανέλα της Ευρώπης και με καλάθι του τεράστιου Σέρχιο Γιουλ τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε φόρεσε το στέμμα της βασίλισσας της Euroleague!

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η «Βασίλισσα» έφερε το παιχνίδι κοντά στο σκορ στα τελευταία λεπτά με έναν μεγάλο Τσάτσο Ροντρίγκεθ (15π. 4ρ. 9ασ.) και ο Σέρχιο Γιουλ τιμώρησε τον Ολυμπιακό ο οποίος είχε έναν συγκλονιστικό Βεζένκοφ (29π. 9ρ. 4ασ.) και έναν σπουδαίο Κάνααν (21π.). Ο Κώστας Σλούκας δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο buzzer-beater, όπως έκανε στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Μάριο Χεζόνια (12π.) στο πρώτο ημίχρονο και ο Φαμπιάν Κοζέρ (11π.) έδωσε πολύτιμους πόντους στην τρίτη περίοδο τη στιγμή που η άμυνα του Ολυμπιακού λειτουργούσε για τα καλά. Με double-double τελείωσε ο Έντι Ταβάρες (13π. 10ρ.).

Με καυτό Κάνααν ο εξαιρετικός Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα απέναντι στη Ρεάλ και τον… Βίλιους

Με μικρή καθυστέρηση ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός χάρη σε ένα θέμα με το χρονόμετρο όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Αϊζάια Κάνααν να ξεκινήσει ζεστός πετυχαίνοντας δύο διαδοχικά τρίποντα απαντώντας με τον καλύτερο τρόπο στη ζώνη του Ματέο.

Η Ρεάλ έβρισκε λύσεις επιθετικά όμως ο Ολυμπιακός σούταρε καλά. Από τη στιγμή που έφτιαξε η άμυνα, ο Βεζένκοφ χτύπησε πάνω στον Εντιαγέ με το τηλεοπτικό φάουλ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 14-9 με τον Φαλ, όμως, να μην αποφεύγει τα δύο γρήγορα φάουλ.

Ο Κάνααν, όμως, συνέχισε το κρεσέντο του από μακριά, ο Μπολομπόι έβγαλε τις πρώτες άμυνες στον Ταβάρες και ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +9 (19-10). Οι διαιτητές μπορεί στο ξεκίνημα να σφύριζαν κάθε επαφή των ερυθρόλευκων όμως εκείνοι δεν πτοήθηκαν και βρήκαν διψήφια διαφορά με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 24-17.

Επέστρεψε με Τσάτσο και Χεζόνια η «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ μπήκε πολύ πιο ζεστή στο δεύτερο δεκάλεπτο (είχε 1/5 στο πρώτο δεκάλεπτο) με τον Μάριο Χεζόνια πρωταγωνιστή της δίπλα στον Τσάτσο Ροντρίγκεθ και έσβησε το +12 αρκετά γρήγορα παίρνοντας προβάδισμα 6:16 πριν το ημίχρονο (29-31). Τα ποσοστά των ερυθρόλευκων έπεσαν και ο Μπαρτζώκας έπρεπε να βρει και άλλους τρόπους επίθεσης.

Ο ΜακΚίσικ μπορεί να ξεκόλλησε την επίθεση είτε με σουτ είτε κυρίως με διεισδύσεις φτάνοντας τους 10 πόντους, όμως το αμυντικό πρόβλημα παρέμενε. Οι περιστροφές δε λειτουργούσαν σε κανένα βαθμό, η Ρεάλ είχε βρει ρυθμό για τα καλά και έβαζε τα πάντα σκοράροντας 28 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και να ισοφαρίζει το παιχνίδι στην ανάπαυλα (45-45).

Πολύ καλύτερες άμυνες και ελαφρύ ερυθρόλευκο προβάδισμα ενόψει τέταρτου δεκαλέπτου

Ο Ματέο αποφάσισε να εγκαταλείψει την άμυνα ζώνης στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Ολυμπιακό να παίζει πιο διαβασμένα και Βεζένκοφ και κυρίως Κάνααν να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο μέρος. Με εξαίρεση τους πέντε γρήγορους πόντους της Ρεάλ, οι ερυθρόλευκοι έσφιξαν πολύ την άμυνά τους και δυσκόλευαν την επίθεση της «Βασίλισσας».

Η άμυνα ζώνης επέστρεψε από πλευράς Ματέο, όπως και οι Τσάτσο και Ρούντι. Ο συνδυασμός αυτός έκανε την επίθεση των ερυθρόλευκων να κολλήσει και οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν εκ νέου (59-59). Σε γενικές γραμμές όμως η άμυνα των Πειραιωτών λειτουργούσε, κάτι που τους επέτρεψε να μπουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με ελαφρύ προβάδισμα (63-59).

Ο Τσάτσο το έφερε στα μέτρα της, ο Γιουλ το πήρε με σουτ-νίκης

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιτεθούν στη ρακέτα στο ξεκίνημα. Ο Σάσα Βεζένκοφ οδηγούσε λαμπρά την ερυθρόλευκη επίθεση και οδήγησε σε τάιμ άουτ του Ματέο, 8:12′ πριν το φινάλε (68-61). Δύο τρίποντα του Κοζέρ έδειξαν πως η Ρεάλ δεν πτοήθηκε και ο Ολυμπιακός έπρεπε να κάνει το τέλειο εξάλεπτο για να την κερδίσει.

Η νίκη θα ερχόταν από την άμυνα και οι ερυθρόλευκοι ήταν ψυχωμένοι σε αυτό το κομμάτι με τον Κώστα Σλούκα να βουτάει να σώσει κατοχές. Ο Γουόκαπ έχασε κάποια ελεύθερα τρίποντα όμως η διαφορά των δύο κατοχών παρέμενε με τρία λεπτά να απομένουν.

Η Ρεάλ βρήκε καλάθια από Ταβάρες και Τσάτσο όμως ο Κάνααν απάντησε με δίποντο και άμυνα στον θηριώδη σέντερ. Η μπάλα, όμως, δεν έμπαινε και ο Ροντρίγκεθ μείωσε στον πόντο. Ο Φαλ αστόχησε και το παιχνίδι εξαρτιόταν από την άμυνα στην τελευταία επίθεση. Ο σπουδαίος Σέρχιο Γιουλ, όμως, δεν κατάλαβε ούτε από την άμυνα του Φαλ και έβαλε μπροστά τη Ρεάλ. Ο Κώστας Σλούκας αστόχησε και η Ρεάλ πήρε τον τίτλο.