Παναθηναϊκός – Περιστέρι 89-80: Αγρίεψε στην τρίτη περίοδο, το διατήρησε και έκανε το 2-1

EUROKINISSI

Με ένα “ξέσπασμα” στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πάτησε το… γκάζι μέσω της άμυνας και παρά την αντίδραση του Περιστερίου, πήρε αυτό που ήθελε (89-80) και απέχει μια νίκη από τους τελικούς.

Με “όπλο” την άμυνα του στην 3η περίοδο και ένα “ξέσπασμα” (27-10), ο Παναθηναϊκός επικράτησε 89-80 του Περιστερίου, έκανε το 2-1 και το Σάββατο (19.15) θέλει να “καθαρίσει” τη σειρά και να δώσει το παρών στους τελικούς. Γκριγκόνις (20π.), Λι (16π.) και Πονίτκα (16π.) ήταν οι μπροστάρηδες στην επίθεση. Εξαιρετική δουλειά στην άμυνα από Γκουντάιτις-Αγραβάνη.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε τρελό ρυθμό για τις δύο ομάδες που «χτύπησαν» κυρίως με προσωπικές φάσεις. Ο Παναθηναϊκός επέβαλε το νόμο του μετά τα πρώτα 3’. Ο Γκριγκόνις έδωσε το σύνθημα και ανέβασε την παραγωγικότητα των «πρασίνων» τη στιγμή που και ο Γκουντάιτις έδωσε λύσεις. Από την άλλη οι Φρανσίσκο-Ντένμον προσέφεραν ανάσες για το Περιστέρι στο 30-24 του Παναθηναϊκού.

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης και Λι ανέλαβαν τη σκυτάλη για τον Παναθηναϊκό με τον Γκριγκόνις να αποτελεί σταθερά, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων – ειδικά στο τρανζίσιον – ήταν κάκιστη. Το Περιστέρι αντέδρασε και με τους Φρανσίσκο-Μωραϊτη έφερε το ματς στα ίσα (44-44 στο 19’). Πονίτκα και Ντένμον υπέγραψαν το 49-49 του ημιχρόνου.

Η 3η περίοδος είχε την υπογραφή της σκληράδας του Παναθηναϊκού. Με φουλ ενέργεια και με μπροστάρηδες τους Γκριγκόνις-Λι οι «πράσινοι» πάτησαν το… γκάζι κόντρα στο Περιστέρι (ο Αγραβάνης βοήθησε στην άμυνα) και με ένα επί μέρους σκορ 22-4 έφεραν τη διαφορά στο +18 (71-53 στο 28’) με τον Γκουντάιτις να βγάζει μαχητικότητα στο +17 του Παναθηναϊκού σε μια εντυπωσιακή περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός έπεσε. Ο Αγραβάνης έδωσε επιθετικές πνοές και έγραψε το +21 (83-62 στο 31′). Το Περιστέρι δεν το έβαλε κάτω. Με τους Μωραϊτη-Κασελάκη μείωσε στους 9 (83-74 στο 36′). Τα νεύρα δεν έλειψαν και οι τεχνικές ποινές στους πάγκους των δύο ομάδων.  Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα, νίκησε 89-80 το Περιστέρι και το Σάββατο θέλει να “καθαρίσει” τη σειρά.