Περιστέρι – Παναθηναϊκός 76-71: Πολύ σκληρό για να πεθάνει και η πρόκριση κρίνεται στο ΟΑΚΑ!

EUROKINISSI

Σε ένα ματς… θρίλερ στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι είχε τις λεπτομέρειες και με μπροστάρη τον Σιλβέν Φρανσίσκο είπε “όχι” στον Παναθηναϊκό (76-71) και η σειρά είναι στο 2-2. Η πρόκριση θα κριθεί την Τρίτη (19.15) στο ΟΑΚΑ.

Το Περιστέρι δεν το έβαλε κάτω! Οχι! Η ομάδα των δυτικών προαστίων απάντησε με το ίδιο νόμισμα στον Παναθηναϊκό (76-71), η ημιτελική σειρά έφτασε στο 2-2 και η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί την Τρίτη (19.15) στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» ήταν πιο ψύχραιμοι στο πρώτο πεντάλεπτο και με τους Παπαγιάννη-Αγραβάνη βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν 13-7. Όμως το Περιστέρι βρήκε άμεσα τις λύσεις. Ο Ραντάνοφ άναψε τη… σπίθα, ο Φρανσίσκο ήταν εξαιρετικός ενώ και ο Κασελάκης έβαλε δύο σημαντικά τρίποντα. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με ένα επί μέρους σκορ 14-2 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (21-15).

Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι ανέβασε την ένταση στην άμυνα τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός ήταν εκτός τόπου και χρόνου στην επίθεση. Χωρίς σωστές συνεργασίες και χωρίς καθαρό μυαλό. Φρανσίσκο και Ραντάνοφ ήταν ξανά εξαιρετικοί και το Περιστέρι υπέγραψε ένα επί μέρους 18-8 και έφτασε τη διαφορά στους 16 (39-23 στο 17’) με τον Λι να είναι επηρεασμένος από τον τραυματισμό του. Το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια στο +13 (41-28).

Μπίλαν και Παπαγιάννης έδωσαν λύσεις για τις ομάδες τους με το Περιστέρι να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Η αγωνιστική άνοδος του Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν αυτή που έδωσε άλλον… αέρα στον Παναθηναϊκό και μαζί με τον Γκριγκόνις και τον Γκουντάιτις (κατά διαστήματα) αποτέλεσαν τους βασικούς λόγους ώστε οι «πράσινοι» να μειώσουν στους 4 (59-55) μετά το τέλος της τρίτης περιόδου και με πιο βελτιωμένη άμυνα.

Με ένα επί μέρους σκορ 8-2 το Περιστέρι έφτασε στο +10 (67-57 στο 35′) με τους Φρανσίσκο-Μπίλαν-Ραντάνοφ. Γκριγκόνις και Πονίτκα έδωσαν ανάσες για τον Παναθηναϊκό που μείωσε στους 4 (69-65 στο 38′). Ο Γκριγκόνις μείωσε στους 2 (69-67 στο 39′), αλλά ο Φρανσίσκο έβαλε “μεγάλο” τρίποντο (72-67). Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό στο τέλος και το Περιστέρι (παρά το 74-71 του Παναθηναϊκού με τρίποντο του Λι στα 9”) έστειλε τη σειρά (76-71) σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι (την προσεχή Τρίτη στις 30/5, στις 19.15 στο ΟΑΚΑ).