Νάγκετς - Χιτ 104-93: Μυθικός Γιόκιτς, κυρίαρχο Ντένβερ και 1-0

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να πραγματοποιεί triple – double, οι Ντένβερ Νάγκετς πήραν το πρώτο παιχνίδι των τελικών απέναντι στους Χιτ (104-93) και έκαναν το 1-0. Χαμηλά έμεινε ο Μπάτλερ (13 π.)

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να κάνει απίθανα πράγματα, οι Ντένβερ Νάγκετς έκαναν το 1-0 στη σειρά κόντρα στους άστοχους Μαϊάμι Χιτ (104-93) και ξεκίνησαν με νίκη τη σειρά των τελικών.

Το σύνολο του Μάικ Μαλόουν ήταν από την αρχή κυρίαρχο και κατάφερε να τελειώσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 9 πόντων, βάζοντας αρκετά την μπάλα στη ρακέτα. Ο Γιόκιτς έκανε τα πάντα στο ματς σε εκτέλεση και δημιουργία τελειώνοντας με triple – double (27, 10,13).

Ο Άαρον Γκόρντον πήρε την μπαγκέτα από τον Σέρβο και συνέχισε να χτυπά από μέσα τους Χιτ, που δεν έβρισκαν λύσεις, λόγω και τη διαφοράς μεγέθους.

Οι Χιτ ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, το ξεκίνημα του Μπάτλερ με 5 συνεχόμενους πόντους δεν είχε συνέχεια, με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να παλεύει μόνος του και το ημίχρονο να τελειώνει με +17 στο ημίχρονο (59-42).

Το δεύτερο μέρος ήταν μία επανάληψη του πρώτου. Ο Γιόκιτς τελείωνε τις φάσεις με συμπαραστάτη τον Μάρεϊ (26π.) και τους παίκτες του Σπόελστρα να σκοράρουν με το σταγονόμετρο από την περιφέρεια. Το τρίποντο του Λόουρι έδωσε ανάσα και μείωσε το ματς στους 12 για τους Χιτ.

Οι γηπεδούχοι όμως συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις και τελικά κατάφεραν να πάρουν το ματς με 104-93 παρά την αντεπίθεση του Μαϊάμι στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-20, 59-42, 84-63, 104-93

Νάγκετς: Γιόκιτς 27π., Μάρεϊ 26, Πόρτερ 14, Μάρεϊ 26, Γκόρντον 16, Πόουπ 7, Μπράουν 10

Χιτ: Μπάτλερ 13π., Αντεμπάγιο 26, Μάρτιν 3, Βίνσεντ 19, Λόουρι 9, Ρόμπινσον 3, Χέισμιθ 18.