Περιστέρι - ΠΑΟΚ 71-65 : Έκανε το 1-0 με το «double double» του Μπίλαν

EUROKINISSI

Με τον Μίρο Μπίλαν να έχει 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, το Περιστέρι επικράτησε του ΠΑΟΚ με 71-65 και έκανε το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Stoiximan Basket League.

Το Περιστέρι επικράτησε του ΠΑΟΚ με 71-65 στον πρώτο μικρό τελικό και υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα έδρας που έχει στη σειρά των «μικρών» τελικών της Stoiximan Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μίρο Μπίλαν που «έγραψε» 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Κροάτης σέντερ πέτυχε τους δέκα από τους 15 πρώτους πόντους του Περιστερίου, που προηγήθηκε 20-15 στο 10′, με τον ΠΑΟΚ να μένει κοντά αλλά να μην προσπερνά το Περιστέρι μέχρι το ημίχρονο (37-33). Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτο φορά στο 26′ (48-49) και τελείωσε το δεκάλεπτο όντας στο +1 (56-57). Η τέταρτη περίοδος ήταν κακή επιθετικά και για τις δυο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 63-65 4 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έκτοτε να μην πετυχαίνει ούτε πόντο, με το Περιστέρι να παίρνει προβάδισμα με βολές του Ντένμον, ενώ ένα φόλοου του Μπίλαν και ένα τρίποντο του Ντένμον σφράγισαν τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 21 (12ρ.), Φρανσίσκο, Πουλιανίτης 2, Ντένμον 13 (2), Κασελάκης 15 (1τρ., 7ρ.), Κόουλμαν 5 (1), Μωραϊτης 2, Ραντάνοφ 6 (1), Χουγκάζ 5 (1), Χάμερ 2

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 12 (1), Ράιλι, Χαντς 8 (2), Μαργαρίτης 15 (2), Ρένφρο 1, Τσιακμάς 10 (2), Πόλεϊ, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 13 (3), Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Σαλούστρος 4