Ντένβερ - Χιτ 108-111: Απίστευτο το Μαϊάμι, έσπασε την έδρα και πήρε το πλεονέκτημα

Οι Μαϊάμι Χιτ διέλυσαν με την άμυνά τους την παρέα του Γιόκιτς και πήραν τη νίκη μέσα στο Ντένβερ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το Μαϊάμι κατάφερε μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι να πάρει τη νίκη μέσα στην έδρα του Ντένβερ (111-108) και έκλεψε το πλεονέκτημα της έδρας μέσα από τα χέρια του Γιόκιτς.

Μπορεί πολλοί μετά το πρώτο παιχνίδι να πίστευαν πως η δουλειά θα τελειώσει εύκολα η δύσκολα για το  Ντένβερ, όμως οι Χιτ τους διέψευσαν. Οι Νάγκετς πήραν μάλιστα διαφορά 15 πόντων στη δεύτερη περίοδο, όμως η παρέα του Μπάτλερ αντέδρασε και κατόρθωσε να την εκμηδενίσει.

Ο Γιόκιτς ήταν μία ομάδα μόνος του με 41 πόντους και 11 ριμπάουντ, όμως η άμυνα των Χιτ βραχυκύκλωσε την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ η πολυφωνία στην επίθεση έκανε τη διαφορά για την παρέα του Μπάτλερ.

Το Μαϊάμι ξεκίνησε δυναμικά και με τον Στρους να δίνει λύσεις πήρε ένα μικρό προβάδισμα 8 πόντων, με την άμυνα των παικτών του Σπόλεστρα να προβληματίζει τους γηπεδούχους. Από την άλλη, ο Γιόκιτς άρχισε να παίρνει προσπάθειες και μείωσε στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου σε 26-23.

Τα λάθη των Χιτ στη δεύτερη περίοδο έδωσαν το δικαίωμα στο Ντένβερ να αντιδράσει και μάλιστα πήραν με ολική ανατροπή το προβάδισμα με +15. Εκεί οι Χιτ έβαλαν ένα τέλος στο σερί του Ντένβερ και μείωσαν τη διαφορά στο ημίχρονο.

Ο Γιόκιτς έκανε ότι μπορούσε για την ομάδα του επιθετικά στο δεύτερο μέρος, οι Χιτ όμως είχαν πολυφωνία και με τους Ρόμπινσον και Αντεμπάγιο να γίνονται παράγοντες του αγώνα πήραν το προβάδισμα λίγο πριν το τέλος.

Ο Μάρεϊ προσπάθησε με σουτ στο τέλος να στείλει το ματς στην παράταση, όμως αστόχησε και οι Χιτ ισοφάρισαν έτσι τη σειρά σε 1-1 και πήραν το προβάδισμα.

Νάγκετς: Πόρτερ 5 , Γκόρντον 12, Γιόκιτς 41 , Κάλντγουελ-Πόουπ 6 , Μάρεϊ 18 , Μπρους Μπράουν 11 , Γκριν 9, Κρίστιαν Μπράουν 6

Χιτ: Μπάτλερ 21 , Λοβ 6, Αντεμπάγιο 21 , Στρους 14, Βίνσεντ 23 , Λάουρι 9 (2), Μάρτιν 3 (1), Ζέλερ 4, Ρόμπινσον 10, Χάισμιθ