Χιτ - Νάγκετς 94-109: Ασταμάτητοι Γιόκιτς και Μάρεϊ απάντησαν με break, προβάδισμα και 2-1 για το Ντένβερ

Οι Νάγκετς με τους Γιόκιτς και Μάρεϊ να τους οδηγούν έφτασαν στη νίκη 109-94 μέσα στο Μαϊάμι και απάντησαν με… break στο break απέναντι στην παρέα του Μπάτλερ.

Το απίθανο δίδυμο Γιόκιτς – Μάρεϊ έκανε μυθικά πράγματα στην έδρα των Χιτ, με το Ντένβερ να παίρνει τη νίκη με 109-94 και να απαντά με break απέναντι στην ομάδα του Μπάτλερ.

Ο Σέρβος έκανε τα πάντα στο ματς και τελείωσε με triple – double (32,21,10), ενώ ο Μάρεϊ που στο προηγούμενο ματς ήταν μοιραίος, τελείωσε όντας πρώτος σκόρερ με 34 π., τελειώνοντας και εκείνος με triple – double με 10 ασίστ και ριμπάουντ αντίστοιχα.

Το ξεκίνημα ήταν εξαιρετικό στο ματς και οι οιωνοί έδειχναν πως θα γίνει μεγάλο ματς. Μπάτλερ και Γιόκιτς ξεκίνησαν αμφότεροι στην πρώτη περίοδο με 10 πόντους. Το Μαϊάμι έκανε μία μικρή αντεπίθεση και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με Αντεμπάγιο και Μάρτιν να ηγούνται της προσπάθειας (41-37).

Οι Νάγκετς όμως έσφιξαν την άμυνά τους και με ένα μεγάλο σερί γύρισαν το ματς και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι, με τον Μάρεϊ σε εκείνο το σημείο να έχει φτάσει τους 20 πόντους στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Σπόελστρα έχασε τη συγκέντρωσή της, με τους Γιόκιτς Μάρεϊ και Γκόρντον να κάνουν πάρτι, με το Ντένβερ να παίρνει προβάδισμα μέχρι και 19 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το Μαϊάμι μείωσε τη διαφορά στους 12 στις αρχές της τελευταίας περιόδου με τον Μπάτλερ να προσπαθεί μόνος του (28 π .) προσπάθησε να κάνει η μεγάλη ανατροπή, έφερε το ματς στους 9 π. (103-94), όμως ο χρόνος που απέμενε ήταν λιγότερος από δύο λεπτά και έτσι το Ντένβερ πήρε τη νίκη και έκανε break στο break.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-24, 48-53, 68-82, 94-109

Χιτ: Μπάτλερ 28, Λοβ 6, Λόουρι 9, Μάρτιν 10, Αντεμπάγιο 22, Ρόμπινσον 9, Στρους 3, Βίνσεντ, 7.

Νάγκετς: Γιόκιτς 32, Μάρεϊ 32, Πόρτερ 2, Γκόρντον 11, Μπράουν 5, Πόουπ, 6, Κ Μπράουν 15.