Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 67-65: Αυτό το σερί θα έσπαγε μόνο με... σκάνδαλο!

EUROKINISSI

Η ανεξήγητη απόφαση των διαιτητών να πετάξουν εκτός ντέρμπι τον Τόμας Γουόκαπ με ανύπαρκτο αντιαθλητικό φάουλ και… τεχνική ποινή για flopping, έκρινε την τύχη του δεύτερου τελικού – Νίκη δια πυρός και σιδήρου του Παναθηναϊκού (67-65), 1-1 η σειρά και… κόλαση οι τελικοί μετά (και) τον τραυματισμό του Βεζένκοφ!

Χωρίς Κάνααν και Σλούκα, χωρίς Γουόκαπ για ένα ημίχρονο λόγω σκανδαλώδους απόφασης και χωρίς Βεζένκοφ για… μιάμιση περίοδο λόγω τραυματισμού, ο δρόμος για να σταματήσει το 14-0 ήταν στρωμένος με… ροδοπέταλα για τον Παναθηναϊκό.

Έτσι και έγινε καθώς η… λαβωμένη ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έμεινε από ενέργεια στο φινάλε και υποτάχθηκες στις διαθέσεις των «πράσινων» και των «γκρι». Ο Πονίτκα ευστόχησε σε σπουδαίο τρίποντο για το 67-65, η ομάδα του Σερέλη ισοφάρισε την σειρά των τελικών της Basket League σε 1-1 και η συνέχεια προβλέπεται συναρπαστική.

Εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και ξεκίνησε σαν… κανονικός Παναθηναϊκός

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο με το πόδι στο γκάζι θυμίζοντας Παναθηναϊκό από… παλιά. Οι παίκτες του Σερέλη είχαν βγάλει εκτός ρυθμού τους αντιπάλους τους στο ξεκίνημα πράγμα που τους έδωσε ψυχολογία στην επίθεση όπου είχαν 3/3 τρίποντα. Ένα τρίποντο του Λι στον αιφνιδιασμό έδωσε την πρώτη διψήφια διαφορά στο «Τριφύλλι» (15-4) και ανάγκασε τον Γιώργο Μπαρτζώκα σε γρήγορο τάιμ άουτ.

Μετά από ένα airball του Λαρεντζάκη σε τρίποντο από τα… δέκα μέτρα ο ΜακΚίσικ τον αντικατέστησε και ακολούθησε ένα σερί 2-9 των ερυθρόλευκων (17-13). Ένα αντιαθλητικό που δόθηκε στον Γουόκαπ για αγκωνιά (;) στον Λι έκοψε τη φόρα του Ολυμπιακού και οι «πράσινοι» αντέδρασαν με ένα δικό τους 8-0 ανεβάζοντας τη διαφορά στο 25-13 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Τόμας Γουόκαπ έφερε τον Ολυμπιακό ξανά στο παιχνίδι

Οι φωνές του Μπαρτζώκα ενόψει δεύτερου δεκαλέπτου λειτούργησαν στο ξεκίνημα (επιμέρους 0-8) με τον Αμερικανό (με ελληνικό διαβατήριο πλέον) γκαρντ των ερυθρόλευκων να δίνει το σύνθημα και στους υπόλοιπους. Το σερί συνεχίστηκε παρ’ όλο το τάιμ άουτ του Σερέλη και έφτασε στο 12-0 μέχρι ο Γκριγκόνις να το σταματήσει με… ακροβατικό.

Με καλάθι του Μπολομπόι ο Ολυμπιακός προσπέρασε (27-29) και τότε… αφυπνίστηκε ο Παναθηναϊκός όπου ανέκτησε το προβάδισμα (31-29). Το παιχνίδι είχε γίνει «ντέρμπι με τα όλα του» με τον Γουόκαπ να κουβαλά… μια περιφέρεια μόνος του. Η άμυνα των ερυθρόλευκων ήταν εκείνη που τους έκανε να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με alley-oop του Ουκρανό-Κονγκολέζου να παίρνει προβάδισμα στην ανάπαυλα.

Με απόφαση-σκάνδαλο ο Ολυμπιακός έχασε τον Γουόκαπ και με τραυματισμό τον Βεζένκοφ

Μια… απόφαση-σκάνδαλο για flopping που υπέδειξε ο τρίτος διαιτητής, Τηγάνης, μετά από καθαρό… επιθετικό του Παπαγιάννη, οι διαιτητές απέβαλλαν τον Τόμας Γουόκαπ και άφησαν τους ερυθρόλευκους χωρίς τον καλύτερο παίκτη τους μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Λούντζης τον αντικατέστησε και όλοι έπρεπε να κάνουν το… άλμα παραπάνω για να καλυφθούν οι απουσίες των τριών βασικών γκαρντ της ομάδας (Σλούκας, Γουόκαπ, Κάνααν).

Ο Ολυμπιακός βρήκε μια μικρή διαφορά με Λαρεντζάκη και Παπανικολάου (33-40), όμως ο Παναθηναϊκός επέστρεψε (44-44). Ήταν που ήταν… λαβωμένοι, οι Πειραιώτες έχασαν και τον Σάσα Βεζένκοφ με τραυματισμό μετά από μια διεκδίκηση ενός ριμπάουντ. Όμως οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν ψυχή στα τελευταία λεπτά της περιόδου με το προβάδισμα των γηπεδούχων να είναι στον πόντο (51-50).

Ο… λαβωμένος Ολυμπιακός το προσπάθησε αλλά έμεινε από ενέργεια στο τέλος

Χωρίς Κάνααν που δεν είναι δηλωμένος, χωρίς Σλούκα που ήταν άρρωστος, χωρίς Γουόκαπ για ένα ημίχρονο και χωρίς Βεζένκοφ για… μιάμιση περίοδο, ο Ολυμπιακός χρειαζόταν υπερβάσεις για να φύγει νικητής από το ΟΑΚΑ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά για το μεγαλύτερο διάστημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν κοντά και ισοφάρισε με 3:48′ να απομένουν.

Ο Παπαγιάννης έβαλε με δύσκολο καλάθι μπροστά την ομάδα του και τα αποθέματα ενέργειας είχαν στερέψει από τη συγκινητική προσπάθεια των παικτών του Μπαρτζώκα. Ο Παπανικολάου έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (64-65) όμως ο Λαρεντζάκης αστόχησε στην επίθεση που θα έδινε… μαξιλαράκι ασφαλείας.

Αυτός που έδωσε τη… χαριστική βολή στους ερυθρόλευκους ήταν ο Πονίτκα με τρίποντο για το 67-65. Ο ΜακΚίσικ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης σε… σκοτωμένη επίθεση και οι Πράσινοι έφυγαν νικητές.