Χιτ - Νάγκετς 95-108: Νέο μπρέικ κι ένα βήμα μακριά απ' τον τίτλο το εκπληκτικό Ντένβερ

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Νάγκετς, που επιβλήθηκαν ξανά σε βάρος των Χιτ στο Μαϊάμι (108-95), πέτυχαν το 3-1 στους τελικούς του NBA και άγγιξαν το τρόπαιο. Σούπερ ο Άαρον Γκόρντον, δίπλα στον μοναδικό Νίκολα Γιόκιτς.

Αγκαλιά με το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους βρίσκονται οι Νάγκετς, καθώς τα ξημερώματα του Σαββάτου (10/6) επικράτησαν με 108-95 των Χιτ στο Μαϊάμι και πραγματοποίησαν το 3-1 στη σειρά των τελικών του NBA.

Η ομάδα του Ντένβερ έπαιξε με ενθουσιασμό και μεγάλη διάθεση, άντεξε ακίμη κι όταν ο Νίκολα Γιόκιτς φορτώθηκε με πέντε φάουλ (9 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης) και με MVP τον Άαρον Γκόρντον έκανε το 2/2 στη Φλόριντα για να αποκτήσει το δικαίωμα να καθαρίσει τη σειρά στο γήπεδό της, τα ξημερώματα της Τρίτης (13/6).

Οι Χιτ, από την άλλη, έδειξαν καταπονημένοι από την έως τώρα προσπάθεια και πέρα από τους Τζίμι Μπάτλερ – Μπαμ Αντεμπάγιο, δεν ξεχώρισε κανείς. Ίσως μόνο ο Κέβιν Λοβ, αν κι αυτός περιορίστηκε σε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο.

Το ξεκίνημα και των δύο ομάδων ήταν νευρικό, η καταπόνησή τους φανερή και η άμυνα η ξεκάθαρη προτεραιότητά τους. Με τον Γιόκιτς να ισορροπεί σε σκοράρισμα και δημιουργία, οι Νάγκετς πήραν και κράτησαν το προβάδισμα (13-9 στο 8′), πριν βρεθούν και στο +7 (18-11) με τρίποντο του Μπρους Μπράουν. Φυσικά οι Χιτ όχι μόνο δεν τρόμαξαν, αλλά αντέδρασαν και με τρίποντο του Μπάτλερ σε νεκρό χρόνο πήραν το προβάδισμα (21-20) στο φινάλε της πρώτης περιόδου, στην οποία το Ντένβερ δεν είχε λάθος, είχε όμως 3/12 δίποντα.

Οι Νάγκετς έπαιξαν κυριαρχικά στις αρχές της δεύτερης, κυκλοφόρησαν καλά τη μπάλα (30-35 στο 17′) και είχαν τον Γκόρντον σε σπουδαία κατάσταση. Και τον Γιόκιτς που τα έβαζε όλα, από κοντινή και μακρινή απόσταση (39-46 στο 20′). Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα χάρη στους 16 που είχαν τα δύο θηρία τους, με τον Μάικ Μαλόουν να έχει κλείσει το ροτέισον σε έξι παίκτες και τον Έρικ Σπόλστρα να ψάχνει συνέπεια στο μακρινό σουτ.

Η κατάσταση έγινε ακόμη πιο δύσκολη για τους Χιτ στην έναρξη του β’ μέρους, καθώς ο Γιόκιτς και οι Νάγκετς πήγαν στο +13 (74-61) την ώρα που εκτός από τον Κέβιν Λοβ, ουδείς βοηθούσε τους γηπεδούχους στην επίθεση. Ο Μπρους Μπράουν έδωσε και πάλι σημαντικές λύσεις στον ρόλο του έκτου παίκτη, μία ολιγόλεπτη διακοπή για να αποκατασταθεί η ζημιά στη μπασκέτα από ένα κάρφωμα του Αντεμπάγιο δεν πάγωσε το Ντένβερ, ο Γκόρντον έβαλε τρίποντο για το 73-86 της τρίτης περιόδου και οι Χιτ βρίσκονταν πλέον για τα καλά με την πλάτη στον τοίχο.

Το πέμπτο φάουλ του Γιόκιτς, εννέα λεπτά πριν από το φινάλε, ήταν ένα σημαντικό πρόβλημα για τους Νάγκετς, που όμως βρήκαν και πάλι λύσεις, με τον Μπρους Μπράουν να διαλύει την άμυνα των γηπεδούχων και να βάζει και γκολ-φάουλ για το 89-100 στα 2:36. Ήταν η στιγμή που όλοι κατάλαβαν ότι το ματς είχε κριθεί, όχι γιατί οι 11 πόντοι δεν μπορούσαν να ανατραπούν, αλλά γιατί κάθε φορά που οι Χιτ ήλπιζαν στην ανατροπή, το Ντένβερ έβρισκε μία απάντηση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 51-55, 73-86, 95-108

ΜΑΙΑΜΙ ΧΙΤ (Έρικ Σπόλστρα): Μπάτλερ 25 (8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 μπλοκ, 1 λάθος σε 45:25), Λοβ 12 (3), Αντεμπάγιο 20 (8/18 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη σε 43:39), Στρους (0/4 σουτ), Βίνσεντ 2 (1/6 σουτ), Μάρτιν 11 (1), Λάουρι 13 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ζέλερ, Ρόμπινσον 12 (2), Χάισμιθ

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μάικ Μαλόουν): Πόρτερ 11 (4/7 δίποντα, 3/4 βολές), Γκόρντον 27 (8/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιόκιτς 23 (5/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κάλντγουελ-Πόουπ 7 (2), Μάρεϊ 15 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μπρους Μπράουν 21 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κρίστιαν Μπράουν 1, Γκριν 3 (1)