Παναθηναϊκός: Τα βασικά προβλήματα ενόψει του τέταρτου τελικού

EUROKINISSI

Η επίθεση με το σταγονόμετρο, η κούραση του Λι κι η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων είναι τα κύρια προβλήματα για τον Παναθηναϊκό. Γράφει ο Μαρίνος Πρίντεζης στη SportDay της Τρίτης (13/06).

Ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ήταν ανταγωνιστικός και βρέθηκε στο +1 (18-19), έχασε τον προσανατολισμό του. Δεν είχε λύσεις, δεν είχε βοήθειες από περισσότερους παίκτες και στο τέλος έχασε άνετα με 75- 52.

Μία ήττα που δεν είναι φυσικά καταδικαστική κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Καλείται μεθαύριο (21:15) να φέρει τη σειρά στα ίσια (παρουσία του κόσμου του, που θα γεμίσει το ΟΑΚΑ μια και τα εισιτήρια είναι ανάρπαστα). Όμως η εικόνα των τριών πρώτων τελικών απέναντι στους «ερυθρόλευκους» έχει μερικά σημεία που αποτελούν άλυτο πρόβλημα για τον Χρήστο Σερέλη και το τεχνικό του επιτελείο. Ο Παναθηναϊκός καλείται να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του, να προσθέσει μερικά στοιχεία για να μπορέσει να έχει ελπίδες για το 2-2. Η SportDay αναλύει τα τρωτά σημεία.

Για ένα δεκάλεπτο…

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει διάρκεια στους τελικούς. Δεν είναι εύκολο, αλλά οφείλει να είναι περισσότερο συνεπής. Στον τρίτο τελικό είχε καθαρό μυαλό για ένα δεκάλεπτο. Στο πρώτο, στο οποίο προηγήθηκε 19-18 έχοντας 7/15 σουτ εντός παιδιάς, 5 ασίστ και 3 λάθη. Με ένταση στην άμυνα. Μετά… εξαφανίστηκε. Στα επόμενα τρία δεκάλεπτα, οι «πράσινοι» σημείωσαν μόλις 31 πόντους και μάλιστα είχαν 9/33 σουτ εντός παιδιάς (2/18 τρίποντα), 7 ασίστ και 16 λάθη. Απαγορευτικά νούμερα για τελικούς και μάλιστα κόντρα σε ένα σύνολο που έχει την ποιότητα στην επίθεση να σκοράρει πάνω από 80 πόντους.

Ποια επίθεση;

Ο Χρήστος Σερέλης το είχε αναφέρει εμμέσως πλην σαφώς. Πως η ομάδα καλείται να βγάζει ένταση μέσω της άμυνας για να μπορέσει να αυξήσει τις πιθανότητες να είναι παραγωγική. Η άμυνα του Παναθηναϊκού τα έχει πάει καλά σε μεγάλο βαθμό στα τρία πρώτα παιχνίδια. Ομως δεν αρκεί. Οι «πράσινοι» σκοράρουν 63 πόντους κατά μέσο όρο. Ενα νούμερο που θα έπρεπε να αυξήσουν. Να το κάνουμε πιο λιανά; Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έχουν μόλις 42% σουτ εντός παιδιάς με 68 εύστοχα σουτ σε 159 προσπάθειες (έχουν χάσει 91 σουτ).

Η κόπωση του Λι

Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να πορευτεί με τον Γουίλιαμς, που είναι «άφαντος» στη σειρά και να αφήσει εκτός τον Γουόλτερς (ήταν επίφοβος λόγω των τραυματισμών). Εντέλει του έχει κοστίσει. Ο Πάρις Λι παίζει στα… κόκκινα κι είναι οφθαλμοφανές πως έχει κουραστεί (συν τα πέντε ματς με το Περιστέρι). Ο Αμερικανός γκαρντ έχει αγωνιστεί στα 108 από τα… 120 λεπτά των τριών τελικών. Εν ολίγοις μόλις 12 λεπτά (συνολικά) έχει πάρει ανάσες. Πιέζεται απ’ τους «ερυθρόλευκους» και καλείται στα 38 λεπτά -κατά μέσο όρο που παίζει- να κάνει τα πάντα.

Πέντε εναντίον πέντε

Αποτέλεσμα του γεγονότος πως ο Παναθηναϊκός δεν έχει καθαρό οργανωτή (ο Λι δεν είναι βάσει mindset στην επίθεση, ο κλασικός πλέι μέικερ), οι «πράσινοι» δυσκολεύονται υπερβολικά στο πέντε εναντίον πέντε. Δεν έχουν λύσεις (ούτε ο φιλότιμος Πονίτκα, ούτε ο Μποχωρίδης είναι πλέι μέικερ), δεν έχουν την σωστή κυκλοφορία στην επίθεση και πολλές φορές κατά τη διάρκεια των τελικών έχουν «κολλήσει» ή έχουν πάει σε μη ορθολογικές προσπάθειες ή έχουν πραγματοποιήσει σουτ με τη λήξη του χρόνου. Ταυτόχρονα δεν έχουν στη διάθεσή τους παίκτες όπως ο Τόμας.

Η μπάλα θέλει… ποστ!

Ο Παναθηναϊκός στερείται λύσεων στην περιφέρεια. Τα περισσότερα σουτ τα πραγματοποιούν ο Λι κι ο Γκριγκόνις. Ο Λιθουανός γκαρντ είναι με τις… βραδιές του. Δεν έχει σταθερότητα, αν κι έχει αυξήσει τους αριθμούς του. Ο Παναθηναϊκός δεν περνάει πολλές φορές την μπάλα στο ποστ. Απαιτείται να το κάνει. Πρέπει να στηριχτεί περισσότερο σε Παπαγιάννη, Γκουντάιτις, στον μαχητικό Αγραβάνη, αλλά και στα σουτ του Μαντζούκα, που μπορεί να ανοίξει το γήπεδο. Ελάχιστα έχει βρει τον τρόπο να περάσει την μπάλα μέσα στο καλάθι. Να βρει λύσεις απ’ το ποστ.