Ελλάδα - Ισλανδία 83-75: Πρόκριση στους «8» του Eurobasket για την Εθνική Νέων με απίθανο Ζούγρη

Η Εθνική Νέων προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης με νίκη επί της Ισλανδίας (83-75) με τον Βαγγέλη Ζούγρη να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι.

Μία ακόμη επιτυχία για την Εθνική Νέων στο μπάσκετ, αφού κατάφερε να προκριθεί στους «8» του Eurobasket μετά τη νίκη επί της Ισλανδίας με 83-75 και πλέον θα περιμένει μία εκ των Μαυβροβούνιο – Τουρκία στα προημιτελικά.

Εξαιρετικός ο Βαγγέλης Ζούγρης με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ έκανε τα πάντα για την Εθνική ομάδα, με άξιους συμπαραστάτες τον Σωτήρη Οικονομόπουλο που τελείωσε με 18 πόντους και τον Λευτέρη Μαντζούκα με 16 π. και 9 ριμπάουντ.

Οι νεαροί διεθνείς στο πρώτο μέρος δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το άγχος τους, με τους Ισλανδούς να παίρνουν το προβάδισμα. Ο Ζούγρης ήταν αυτός που ουσιαστικά κρατούσε κοντά την Ελλάδα, που θα μπορούσε να περάσει και στο σκορ, όμως κάποια λάθη στην επίθεση δεν το επέτρεψαν με αποτέλεσμα η Ισλανδία να προηγείται στο πρώτο μέρος με 45-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με μία αντεπίθεση διαρκείας, οι παίκτες του Παπαδόπουλου άρχισαν να παίζουν καλύτερη άμυνα και έτρεξαν ένα σερί 14-0 για να πάρουν το προβάδισμα με 63-52 στο 27′.

Οι Ισλανδοί έκαναν τη δική τους αντεπίθεση και μείωσαν σε 78-74 στα τελευταία λεπτά, όμως το καθοριστικό σουτ του Μπαζίνα έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Εθνικής με τελικό σκορ 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 65-56, 83-75