Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις 75-72: Μιλουτίνοφ και Πίτερς υπέγραψαν τη φιλική νίκη

Οι Μιλουτίνοφ (11 π. – 12 ρ.) και Πίτερς (19 π. – 7 ρ.) ήταν οι πρωταγωνιστές της νίκης του Ολυμπιακού επί της Ζαλγκίρις με 75-72.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας στο πλαίσιο του τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” με 75=72 έχοντας ως αιχμές του δόρατος τους Μιλουτίνοφ και Πίτερς.

Στο πρώτο 10λεπτο, το σκορ κυμαινόταν σε χαμηλά επίπεδο μέχρι στο φινάλε όταν και τρία διαδοχικά τρίποντα (δύο από τον Μάνεκ για την Ζάλγκιρις και ένα από τον Πίτερς για τον Ολυμπιακό) διαμόρφωσαν το 14-15.

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 14-21 με τον Ολυμπιακό όχι μόνο να επιστρέφει και να προηγείται με 24-23, αλλά να φτάνει σε ένα δικό του +6 για το 34-28.Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 34-30, με τους Παπανικολάου – Πίτερς να έχουν σκοράρει από επτά πόντους.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τις δυο ομάδες να βαδίζουν «χέρι – χέρι» μέχρι το τέλος της που βρήκε τον Ολυμπιακός μπροστά με έναν πόντο (55-54).

Στην τέταρτη περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται σε ένα φινάλε λεπτών ισορροπιών. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 70-72 και ο Ολυμπιακός απάντησε κάνοντας το 75-72, αρχικά με μια βολή του Ουόπκαπ, ένα καλάθι του Πίτερος και δυο εύστοχες βολές τους Γκος στα 12” πριν τη λήξη.  Οι Λιθουανοί είχαν την τελευταία επίθεση αλλά δεν βρήκαν το τρίποντο που έψαξαν για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Οι Μιλουτόνοφ και Πίτερς ήταν εκείνοι που έδωσαν το κάτι παραπάνω στον Ολυμπιακό, με τον πρώτο  να πετυχαίνει νταμπλ – νταμπλ με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, και τον δεύτερο να είναι ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους,  ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 34-30, 55-54, 75-72.

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 3 (5 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Κάναν 4 (1/6 σουτ), Παπανικολάου 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 19 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 11 (5/9 δίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 12 (3/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Σίκμα 8 (4/4 δίποντα), Τανούλης, Γουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ).

Ζαλγκίρις: Έβανς 11 (1), Λεκαβίτσιους 2, Χέιζ 7 (4 ριμπάουντ), Σμιτς 2 (1/6 σουτ), Ουλανόβας 10 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 12 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκεντράιτις, Μπιρούτις 5 (5 ριμπάουντ), Ντίμσα 8 (2), Λαβρινοβίτσιους 2, Μάνεκ 9 (3/5 τρίποντα), Μπουτκεβίτσιους 4.