ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 64-77 : Ο Σλούκας μοίραζε, Γκάι και Βιλντόζα εκτελούσαν και τώρα Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός με ένα «τρίποντο» κρεσέντο των Γκάι και Βιλντόζα στο τρίτο δεκάλεπτο, υπέταξε τον αξιόμαχο ΠΑΟΚ με 77-64 και πάει για το πρώτο μεγάλο τεστ με τον Ολυμπιακό. Εξαιρετικός ο Ματίας Λεσόρ που σάρωσε στα καλάθια.

Ο Παναθηναϊκός, με αιχμή του δόρατος τα τρίποντα των Γκάι και Βιλντόζα στην τρίτη περίοδο ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ με 77-64 και ετοιμάζεται για τον τελικό του Super Cup με τον Ολυμπιακό στην πρώτη μάχη των αιωνίων για τη σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός, με κινητήριο μοχλό τον Ερνανγκόμεθ προηγήθηκε με 6-10 αλλά η συνέχεια ανήκει στον Κώστα Σλούκα. Ο ΠΑΟΚ έμενε κοντά στο σκορ (15-19) αλλά αυτό που είχε καταγραφεί ήταν το γεγονός πως ο Σλούκας είχε 3 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Λεσόρ είχε 8 πόντους.

Στο στρατόπεδο των ασπρόμαυρων, ο ΜακΝις με 9 πόντους ήταν εκείνος που κράτησε τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (18-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (26-25) καθώς ο σχηματισμός με Βιλντόζα, Γκραντ και Γκριγκόνις δεν δούλεψε για την ομάδα του Αταμάν, που στη συνέχεια βρήκε τον τρόπο να πάρει πίσω το προβάδισμα με τον Γκάι να «γράφει» σε νεκρό χρόνο το 33-38 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που καθόρισε τα πάντα.Οι «πράσινοι» πήγαν τη διαφορά στο +10 αλλά δυο «ασπρόμαυρα» τρίποντα μείωσαν ξανά το σκορ.

Από εκεί τη στιγμή και μετά, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και ξέφυγε χάρη στους «ζεστούς» τους Γκάι και Βιλντόζα από την γραμμή των τριών πόντων με τη διαφορά να εκτινάσσεται στο +20 για τον Παναθηναϊκό (45-65).

Η τρίτη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει 5/7 τρίποντα, με τελευταίο το «φαρμακερό» του Βιλντόζα με τη λήξη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε ξεκάθαρα στόχο να κοντρολάρει το ματς. Στο 35′ είχε φέρει την αναμέτρηση στο 58-74 με τον ΠΑΟΚ να κάνει μια απέλπιδα προσπάθεια μειώσει και τον Παναθηναϊκό να μην του επιτρέπει στο δρόμο για το τελικό  64-77.

ΠΑΟΚ (20/43 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 15/21 βολές, 40 ριμπάουντ ( 17 επιθετικά – 23 αμυντικά), 9 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ): Φλάτεν, ΜακΝίς 19, Χάρισον 13 (1), Φρίντρικσον 5 , Μαργαρίτης 3 (1), Γκίλμορ 7, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Αρσενόπουλος 7 (1), Σωτηρίου, Μπελιάουσκας 2 –

Παναθηναϊκός (15/32 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 17/27 βολές, 38 ριμπάουντ ( 9 επιθετικά – 29 αμυντικά), 15 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 7 μπλοκ): Καλαϊτζάκης 1, Γκάι 14 (4), Σλούκας 8 (1), Λεσόρ 20, Ερναγκόμεθ 10 (2), Βιλντόζα 11 (3), Μωραϊτης, Γκραντ 6 (1), Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 3, Μαντζούκας