Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 78-88 (παρ): Ερυθρόλευκη ραψωδία στην παράταση!

Ο Ολυμπιακός, με μια σειρά από μεγάλα σουτ, έστειλε… αδιάβαστο τον Παναθηναϊκό στην παράταση και έφυγε ξανά θριαμβευτής από το ΟΑΚΑ, μετά από ματσάρα, στην πρεμιέρα της Euroleague με 78-88.

Ο Ολυμπιακός εγκλώβισε τον Παναθηναϊκό στην παράταση και έφυγε ξανά  νικητής από το ΟΑΚΑ με 78-88.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας 4/6 στα τρίποντα και τους Γοόκαπ και Πίτερς να οδηγούn τους «ερυθρόλευκους»  έχοντας ο καθένας από 8 πόντους. Ο παίκτης όμως που έκανε την έκπληξη με το ξεκίνημά του ήταν ο Μπαλτσερόφσκι που είχε επτά πόντους. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του με  5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/3 βολές ακολουθούσε με το πρώτο 10λεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με ένα πόντου (22-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σλούκας έκανε τη διαφορά και με το παραπάνω. 6 πόντοι (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), σε έξι λεπτά στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε ένα +10 (36-26). Ένα επιμέρους σκορ 16-6  στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου έφερε τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού στο ματς για να φτάσουμε στο +7 για τους γηπεδούχους με την ολοκλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου 43-36.

Ο Κώστας Σλούκας ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 13 πόντους  σε 12 λεπτά συμμετοχής και έκανε τη διαφορά για τους «πράσινους».

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να θέλει να κρατήσει τον Ολυμπιακό στην απόσταση των δέκα πόντων, όμως ο Ολυμπιακός με τρίποντα από τους Κάαναν και Γουόκαπ να καταφέρνει να ροκανίσει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (53-49) στο 26′. Ο Κάαναν «μίλησε» ξανά και με ένα τρίποντο μείωσε στον πόντο (53-52) στο 27′. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει μπροστά με 59-62 με τρίποντο του Γκος.

Και από εκείνη τη στιγμή, ήρθε η ώρα των μεγάλων σουτ. Ο Κώστας Σλούκας έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με τρίποντο, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 59-63, 66-63 στο 36′.

Ο Γκος βρήκε ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο, με τον Γουόκαπ να παίρνει σκυτάλη για το 66-69.  Ο Γκρινγκόνις πήρε το ματς πάνω του και με δυο τρίποντα, απάντησε για το 72-69.  Το ρεσιτάλ τριπόντων συνεχίστηκε για το 72-72, με τον Σλούκα να δίνει προβάδισμα με 74-72 στο 39′, με τον Πίτερς να ισοφαρίζει σε 74-74 με λέι απ.

Ο Ολυμπιακός έχασε την επίθεση από άστοχο σουτ του Γούκαπ αλλά το λάθος του Λεσόρ έδωσε επίθεση στον Ολυμπιακό στα 20”. Ο Γουόκαπ αστόχησε, ο Σλούκας πήρε την τελευταία επίθεση υπό πίεση, αστόχησε και οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός έβγαλε μια σειρά από μεγάλα σουτ με Γκος, Γουόκαπ και Μιλουτίνοφ και «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό για να φτάσει στη νίκη με 78-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74, 78-88 παρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Γκραντ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 10 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (5/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης (2 λάθη), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μιλουτίνοβ 15 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2