Euroleague: Αυτά έκαναν οι ΝΒΑερς στην πρεμιέρα τους στη διοργάνωση

Δείτε τα πεπραγμένα των ΝΒΑερς στην πρεμιέρα τους στη Euroleague. Ποιοι δείχνουν έτοιμοι και ποιοι χρειάζονται χρόνο.

Η σεζόν ξεκίνησε στην φετινή Euroleague, με την πρεμιέρα να κρύβει εκπλήξεις ενώ ολόκληρη η μπασκετική Ευρώπη παρακολούθησε ένα φανταστικό ντέρμπι αιωνίων, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη στο ΟΑΚΑ.

Για πολλούς όμως παίκτες που ήρθαν από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού και συγκεκριμένα από το ΝΒΑ ήταν η πρώτη τους εμφάνιση στη διοργάνωση.

Γουίλι Ερνάνγκόμεθ

Ο ψηλός της Μπαρτσελόνα ήταν εκπληκτικός στη νίκη της ομάδας του επί της Εφές Αναντολού και πέτυχε 18 πόντους σε μόλις 16 λεπτά αγώνα.

Τζαμπάρι Πάρκερ

Ο Αμερικανός φόργουορντ και πρώην συμπαίκτης του Γιάννη Αντετοκούνμπο στους Μιλγουόκι Μπακς μέτρησε 10 πόντους με 4/5 σουτ και 2 εύστοχες βολές σε μόλις 17 λεπτά, όντας πολύ οικονομικός.

Χουάντσο Ερνανγκόμεθ

Ο παίκτης του Παναθηναϊκού έδειξε να ανεβάζει στροφές σε σχέση με το παιχνίδι στη Ρόδο, παίζοντας αρκετά καλή άμυνα, ενώ έκανε double – double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 43 λεπτά.

Πι Τζέι Ντοζίερ

Ο Ντοζίερ που ήρθε στην Ευρώπη για λογαριασμό της Παρτίζαν, είδε την ομάδα του να ηττάται από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, όμως ο ίδιος μέτρησε 11 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Φρανκ Καμίνσκι

Ψάχνει ακόμη τα πατήματα του ο ψηλός της Παρτίζαν, αφού στην πρεμιέρα του μέτρησε σε 6:19′ μόλις ένα δίποντο.

Μάρκο Σιμόνοβιτς

Επέστρεψε στην Ευρώπη για λογαριασμό του Ερυθρού Αστέρα που έκανε πάρτι κόντρα στην Βιλερμπάν και τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους όντας απόλυτα εύστοχος με 4 δίποντα και 2 τρίποντα σε περίπου 19 λεπτά.