Ολυμπιακός-ΑΕΚ 79-71: Ο Θρύλος πήρε το ντέρμπι των 39 λεπτών με τρεις τρίποντες μαχαιριές

Άλεκ Πίτερς
eurokinisi

Η ΑΕΚ άγγιξε το όνειρο της νίκης στο άδειο ΣΕΦ για τη Basket League αλλά εν τέλει ο Ολυμπιακός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με τρίποντες μαχαιριές στο φινάλε.

Σ’ ένα ματς που άργησε ν’ αρχίσει περίπου 20 λεπτά λόγω προβλήματος στα χρονόμετρα και έγινε κεκλεισμένων των θυρών αφού ο Ολυμπιακός εξέτιε ποινή από πέρυσι και τους τελικούς με τον Παναθηναϊκό, οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν με αρκετό ζόρι την ΑΕΚ στο ΣΕΦ για τη 2η αγωνιστική της Basket League με 79-71.

Το πόσο δύσκολα κέρδισε ο Ολυμπιακός μαρτυρά το 46-47 περίπου 4,5 λεπτά πριν από το τέλος 3ης περιόδου. Μάλιστα ακόμα και όταν οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 65-54 ακριβώς 8.21 πριν από τη λήξη του ματς, οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να επιστρέψουν.

Κουζμίνσκας ΑΕΚ

Σούπερ εμφάνιση από τον Κουζμίνσκας

Εκμεταλλευόμενοι το άδειο γήπεδο και το έξτρα φορτίο κόπωσης που δεδομένα κουβαλάει ο Ολυμπιακός (που δεν είχε ξανά τους Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Σακίλ ΜακΚίσικ και Λουκ Σίκμα) λόγω Ευρωλίγκας, πλησίασαν στους τρεις πόντους (65-62) κι ενώ απέμεναν 6 λεπτά για το τέλος του ματς και ισοφάρισαν 65-65 στα 5 και κάτι λεπτά για τη λήξη!

Και το θρίλερ συνεχίστηκε. Με τρίποντο του εκπληκτικού (και πρώην ερυθρόλευκου) Κουζμίνσκας η ΑΕΚ προσπέρασε 67-68 στα 3. 5 λεπτά πριν από το τέλος. Αμέσως μετά ο Μιλουτίνοφ με δίποντο έκανε το 69-68. Ακριβώς εκεί ήρθαν τρίποντες… μαχαιριές από Λαρεντζάκη και Γουόκαπ που έκαναν το σκορ 75-69 και έδωσαν τέλος στο… όνειρο των φιλοξενούμενων 1.15 πριν από το τέλος. Μάλιστα ακολούθησε και ένα ακόμα από τον Κάναν που έστειλε τον Ολυμπιακό στο +9 και όλα τελείωσαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βολές 9/17, 2ποντα 23/42 και 3ποντα 8/22

ΑΕΚ: Βολές 20/26, 2ποντα 15/40, 3ποντα 7/23.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 8 (2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 4, Παπανικολάου 11 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Πίτερς 16 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 14 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/7 βολές), Πάπας, Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοβ 9 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΑΕΚ: Τίλμαν 10 (4/8 δίποντα), Χολ 3 (1), Νετζήπογλου 3 (1), ΜάκΛεμορ 5 (0/9 σουτ, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουζέλογλου 2, Φλιώνης 7 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Κουζμίνσκας 23 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμπενγκέλε 7 (2/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), ΜακΡέι 11 (4/5 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)