Παναθηναϊκός - Μακάμπι 81-86 παρ. : Ένα ριμπάουντ κι ο μοιραίος Σλούκας του στέρησαν μια νίκη με μεγάλη ανατροπή!

Ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -15, έχασε ένα ριμπάουντ στο φινάλε που οδήγησε το ματς στην παράταση, ο Σλούκας έχασε μία κρίσιμη βολή και η Μακάμπι βρήκε τον τρόπο στο έξτρα πεντάλεπτο να πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 81-86.

Ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -15 του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στη Μακάμπι και με τα τρίποντα του Βιλντόζα, τα καλάθια του Μήτογλου και το πάθος του Αντετοκούνμπο, δέχθηκε την ισοφάριση με χαμένο ριμπάουντ μετά από βολή στα 4.8” και στην παράταση λύγισε με 81-86.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Σλούκα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ και Μπαλτσερόφσκι και η Μακάμπι με Μπράουν, ΝτιΜπαρτολομέο, Κοέν, Κόλσον και Νίμπο. Μετά τα πρώτα 4 λεπτά, η Μακάμπι προηγήθηκε με 9-12, με τον Παναθηναϊκό να έχει τρεις εύστοχες βολές και δυο (στα επτά) τρίποντα και τον Νίμπο έχει βάλει τους 9 από τους 12 πόντους της Μακάμπι. Ο Αταμάν πέρασε στο παρκέ τον Ματίας Λεσόρ που κατάφερε να κερδίσει 5 φάουλ μέσα σε μόλις 4 λεπτά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου που βρήκε τη Μακάμπι μπροστά με πέντε πόντους (15-20) και τον Παναθηναϊκό να έχει 4/16 σουτ.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήρθε από τον πάγκο και έφερε πέντε πόντους και τρία μπλοκ, με τη Μακάμπι να εξακολουθεί να έχει το πάνω χέρι (20-26, στο 15′) με τον Παναθηναϊκό να έχει 1/12 τρίποντα και τον Κόλσον να φτάνει στους 11 πόντους. Στο 17′ η Μακάμπι έκανε το 20-31 με το τρίτο τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο και στον «πράσινο» πάγκο σήμανε συναγερμός. Η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν βελτιώθηκε, η Μακάμπι έβγαλε τρίποντο στο τέλος της περιόδου και έχτισε τη μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι, όντας στο +15 (24-39). Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το δεύτερο 10λεπτο με 9 πόντους και συνολικά 8/30 σουτ. Είναι χαρακτηριστικό πως η κάθε ομάδα σούταρε 13 τρίποντα, με τον Παναθηναϊκό να έχει ευστοχήσει σε δυο και τη Μακάμπι σε επτά.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να είναι πιο εύστοχος αλλά να μη βρίσκει λύσεις στην άμυνα. Στο 24′ (με σκορ στο 33-44) ένα φάουλ του Κόεν στο Μήτογλου που δε δόθηκε αντιαθλητικό παρά το challenge του Αταμάν, έκανε τον προπονητή του Παναθηναϊκού έξαλλο, με τους διαιτητές να του δίνουν τεχνική ποινή, που ήταν η δεύτερη με αποτέλεσμα ο τεχνικός του Παναθηναϊκού να αποβληθεί. Με τον «ζεστό» Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο -6 στο 27′ (41-47). Στο 27′ σε μια μια φάση που ενεπλάκησαν Κόλσον και Μήτογλου, δόθηκε τεχνική ποινή στον πρώτο και αντιαθλητικό στον δεύτερο, με το σκορ να πηγαίνει στο 42-49 στο 28′. ΝτιΜπαρτολομέο και Γκριγκόνις βρήκαν από ένα τρίποντο με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-57 με το τρίποντο του Μπράουν στην τελευταία επίθεση. Ο Παναθηναϊκός έβαλε 25 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ είχε 24 στο πρώτο ημίχρονο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Μακάμπι να χτίζει εκ νέου διψήφια διαφορά (52-62) στο 32′.  Στο 33′ ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τρεις (59-62). Στο 62-64, ο Παναθηναϊκός έχασε δυο επιθέσεις. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ (67-66) στο 37′ με κλέψιμο και καλάθι από τον Μήτογλου. Ο Βιλντόζα πέτυχε τέταρτο τρίποντο στην τέταρτη περίοδο και η Μακάμπι ισοφάρισε σε 70-70, 1,5 λεπτό πριν τη λήξη. Με μια βολή του Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 71-70. Με μια βολή ο Μήτογλου έκανε το 72-70 στα 7, 5” και στην διεκδίκηση του ριμπάνουντ της δεύτερης βολής, η Μακάμπι πήρε βολές με τον Σόρκιν, που έχασε και τις δυο βολές, με το ριμπάουντ να χάνεται και τη Μακάμπι να ισοφαρίζει (72-72) στα 4.8”. Στην τελευταία επίθεση ο Βιλντόζα αστόχησε και φτάσαμε στην παράταση.

Εκεί η Μακάμπι πήγε στο +5 (73-78) 3′:45” πριν τη λήξη με τον Παναθηναϊκό να είναι νευρικός. Στα 50” ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 77-80 και στο 20” σε 79-80. Η Μακάμπι πήγε στο 79-82 με τις βολές του Μπλατ στα 14”. Στο 6” ο Σλούκας πήρε φάουλ για τρεις βολές, έβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη και έβαλε την τρίτη για το 82-83. Ο Μπράουν έκανε το 81-84. Στην τελευταία επίθεση, έγινε λάθος και η Μακάμπι έκανε το τελικό 81-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 (κ.α), 81-86