Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 54-66: Με μπροστάρη Μήτογλου έσπασε το κόκκινο σερί!

Εurokinissi

Στον Κώστα Σλούκα ήταν στραμμένα όλα τα βλέμματα, αλλά τη διαφορά την έκανε ο Ντίνος Μήτογλου, που με το παιχνίδι της ζωής του υπέγραψε μια σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό με 54-66.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντίνο Μήτογλου, που δεν είχε αντίπαλο σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το ΣΕΦ και έβαλε φρένο στο τρομερό σερί του Ολυμπιακού.

Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού είχε όλες τις λύσεις χτυπώντας τον αγχωμένο, νευρικό και άστοχο Ολυμπιακό και έδωσε την πρώτη φετινή νίκη στον Παναθηναϊκό στα πρώτα τρία ντέρμπι ολοκληρώνοντας το ματς με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 τάπες και επική εμφάνιση!

Ο Σλούκας με πράσινα στο ΣΕΦ

Όπως ήταν φυσικό, όλα τα βλέμματα ήτα στραμμένα στον Κώστα Σλούκα, που επέστρεψε ως αντίπαλος στο ΣΕΦ, φορώντας πράσινα. Ο Σλούκας αποδοκιμάστηκε έντονα χωρίς όμως να δημιουργηθεί το παραμικρό.

Ωστόσο ο τεχνικός του Παναθηναϊκού αποφάσισε να μην τον ξεκινήσει στην αρχική πεντάδα. Ο Σλούκας μπήκε τελικά στο παρκέ ως αρχηγός του Παναθηναϊκού στο 2:52 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου κι ενώ το σκορ ήταν στο 9-9. Το πρώτο σουτ δε, που επιχείρησε, ηταν με ταμπλό και άστοχο. Έπαιξε πέντε λεπτά, αστόχησε σε τρία σουτ και αποσύρθηκε στον πάγκο.

Καλημέρα με άγχος και χαμηλό σκορ

Ο Αταμάν άφησε εκτός αποστολής από ένα τόσο σημαντικό ματς τον Βιλντόζα, ενώ ο Ολυμπιακός δεν είχε στη διάθεσή του τον ΜακΚίσικ.  Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, επηρεασμένες ίσως από το άγχος και με εξαίρεση κάποιες όμορφες φάσεις, το σκορ έμεινε πολύ χαμηλά, μόλις στο 12-11.

Ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ τα γκαρντ του Παναθηναϊκού και επειδή έλειπε ο Βιλντόζα, αλλά και για να βάλει έξτρα πίεση στον Σλούκα. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιζαν εξαιρετική άμυνα και έφευγαν στο τρανζίσιον, ωστόσο δεν είχαν διάρκεια και δεν μπορούσαν να χτίσουν μια διαφορά με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να είναι πάντα κοντά στο σκορ.

Η έκρηξη του Μιλουτίνοφ

Ωστόσο στο τέλος της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 8-0 με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ που έκανε πάρτι με τον Μπαλτσερόφσκι και μετέτρεψε το 19-18  σε 27-18 (μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με 5-0 και μείωσε ξανά. Ο Σλούκας σκόραρε για πρώτη φορά με καλάθι και φάουλ από τον Μπραζντέικις στα 52 δευτερόλεπτα πριν από το ημίχρονο και μείωσε σε 30-26.

Πριν από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιώργος Μπαρτζώκας ζήτησε από τους παίκτες του να ελέγξουν τα συναισθήματά τους, να παίξουν γρήγορα με πίεση στην περιφέρεια, αλλά να μην είναι βιαστικοί. Την ίδια στιγμή ο Αταμάν απαίτησε βελτίωση στην επίθεση και υπομονή.

Ο Μήτογλου είχε τις απαντήσεις

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τον καλύτερό του παίκτη, τον Μήτογλου, ισοφάρισε σε 37-37, ενώ λίγο αργότερα έδωσε προβάδισμα με τρίποντο μετά από ώρα σε 39-42, φτάνοντας τους 11 πόντους και λίγο αργότερα σε 40-45 με νέο τρίποντο.

Στην τελευταία περίοδο, ο Γουίλιαμς-Γκος ισοφάρισε προσωρινά σε 45-45, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε ξανά με 5-0 σερί. Ο αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν το «κλειδί», που άνοιγε την αντίπαλη άμυνα όσο οι συμπαίκτες του είχαν σιγήσει, ενώ ο Μήτογλου έπαιρνε βοήθειες και από τους Γκάι και Χουάντσο και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμα και με +6 (50-56).

Ο Μήτογλου συνέχισε να κάνει απίστευτα πράγματα σε επίθεση και άμυνα και οδήγησε τους «πράσινους» σε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 2, Κάναν 11 (3), Φολ 2, Παπανικολάου 5, Πίτερς 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 14 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Μπραζντέικις 2, Μιλοτίνοφ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκάι 11 (3), Γκραντ 8, Λεσόρ 8, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 20 (2), Καλαϊτζάκης, Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5, Χουάντσο 10 (2)