Μιλγουόκι Μπακς: Ο Γιάννης ήταν... σεληνιασμένος, αλλά δεν ήταν αρκετό - Ήττα από τους Πέισερς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν μια ομάδα μόνος του, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό… Παρά τους 54 πόντους και τη… διαστημική εμφάνιση του Greek Freak, οι Μπακς ηττήθηκαν 126-124 από τους Πέισερς.

Μπορεί ο ίδιος να έκανε μια εμφάνιση από… άλλον πλανήτη και να ολοκλήρωσε το ματς με 54 πόντους, ωστόσο στο φινάλε δεν χαμογέλασε. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε και για τον Ντέιμιαν Λίλαρντ που έμεινε εκτός (εξαιτίας ενοχλήσεων στη γάμπα), έκανε τα… πάντα, αλλά τελικά οι Μπακς ηττήθηκαν στην Ιντιανάπολις με 126-124 από τους Πέισερς.

Στο 727ο ματς της καριέρας του σε κανονικές περιόδους του ΝΒΑ, ο Greek Freak πέτυχε 54 πόντους, με 19/24 δίποντα, 16/18 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενώ είχε 8 λάθη, 4 φάουλ, +6 στο +/- σε 36:29. Ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα, αλλά στη δεύτερη περίοδο έμοιαζε με… οδοστρωτήρα και έκλεισε το ημίχρονο με 26 πόντους από 9/11 δίποντα και 8/8 βολές. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφτασε τους 35 πόντους σε δύο λεπτά και τους 40 με ένα απίστευτο κάρφωμα στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με 46 πόντους, στο ξεκίνημα της τέταρτης κάθισε στον πάγκο και επέστρεψε 6:10 πριν από τέλος για να ανέβει στους 54 πόντους. Στα 63″ έκανε λάθος πάσα με το σκορ στο 122-121 και στα 29″ έκανε ακόμη ένα λάθος, με αποτέλεσμα οι Πέισερς να πάρουν τη νίκη.

Στο 5-3 έπεσαν οι Μπακς (4-1 εντός και 1-2 εκτός έδρας), στο 6-3 ανέβηκαν οι Πέισερς (5-2 εντός και 1-1 εκτός έδρας).

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Μάτζικ στο Ορλάντο, τα ξημερώματα της Κυριακής (01:00).

Τα ομαδικά στατιστικά των Πέισερς: 22/44 δίποντα, 20/48 τρίποντα, 18/20 βολές, 46 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 11 λάθη, 25 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 37/60 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 23/26 βολές, 48 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 14 λάθη, 19 φάουλ