Μπουργκ – Άρης 72-65: Πλήρωσε την τραγική πρώτη περίοδο και έφυγε με άδεια χέρια από την Γαλλία

Το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο ανάγκασε τον Άρη να κυνηγάει την Μπουργκ (72-65) σε όλο το παιχνίδι αλλά να μην την φτάνει ποτέ. Στο 3-4 το σκορ των «κίτρινων».

Ο Άρης ταξίδεψε στην Γαλλία για να αντιμετωπίσει την Μπούργκ στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής στο Eurocup.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους αφού κυριαρχούσαν και στις δυο πλευρές του γηπέδου για 10 αγωνιστικά λεπτά. Η αναποτελεσματικότητα των παικτών του Άρη στην επίθεση ( 4/9 δίποντα και 0/5 τρίποντα) σε συνδυασμό με την νωθρή του άμυνα τον έφερε στο – 17 στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη αφυπνίστηκαν και ανέτρεψαν την εικόνα τους. Με υπέρ τους επιμέρους σκορ 26-12 ψαλίδισαν την διαφορά στο – 3 (37-34), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Τολιόπουλου στην λήξη του ημιχρόνου.

Ο αγώνας μετατράπηκε σε ντέρμπι στο δεύτερο μέρος αφού οι δυο ομάδες «απαντούσαν» η μια στην άλλη. Η διαφορά έφτασε και πάλι στην χαμηλότερη τιμή της (+3 η Μπουργκ) με τους Θεσσαλονικείς να παραμένουν κοντά στο σκορ χωρίς να καταφέρουν να προσπεράσουν.

Στην καθοριστική τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι «πατούσαν» καλύτερα και περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε έφτασαν να προηγούνται με 11 (65-54). Ο Άρης έβγαλε αντίδραση έφτασε μέχρι το -5 (70-65) αλλά δεν ήταν αρκετό. Έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το «ροζ» φύλλο αγώνα με το τελικό 72-65 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Επόμενη ευρωπαϊκή υποχρέωση για τους «κίτρινους» με αντίπαλο την γερμανική Ουλμ στο Αλεξάνδρειο.