Παρτιζάν-Παναθηναϊκός Aktor 92-87 (78-78 κ.α): Εχασε δικό του ματς στην παράταση!

Ο Παναθηναϊκός Aktor προηγήθηκε με δέκα πόντους στην κανονική περίοδο, αλλά έχασε τη διαφορά μέσα από τα χέρια του και στην παράταση στην καυτή Stark Arena έμεινε και από ανάσες για να χάσει και ένα δικό του παιχνίδι με 92-87

Ένα καθαρά δικό του ματς, έχασε μέσα από τα χέρια του ο Παναθηναϊκός Αktor στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν με 92-87 στην παράταση, που τον έφερε στο 6-5 λίγες μέρες πριν τη διαβολοβδομάδα της Euroleague με Εφές και Ρεάλ.

Στην κατάμεστη Stark Arena, η υποδοχή για τον Ματίας Λεσόρ ήταν αποθεωτική. Αλλά αμέσως μετά ο Γάλλος σέντερ άρχισε να σκοράρει, εκμεταλλεύτηκε τα πικ εν ρολ με τον Καμίνσκι, κατέθεσε την ψυχή του και με σούπερ βοήθειες από τον Κέντρικ Ναν στο σκοράρισμα και τους Γκραντ και Μήτογλου να κάνουν τη βρώμικη δουλειά!

Κι ενώ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10 πόντους 63-73 και φαινόταν να πηγαίνει σε εύκολη νίκη, δέχτηκε ένα επιμέρους σκορ 15-5 και με φινάλε θρίλερ το ματς πήγε σε παράταση (78-78).

Εκεί οι Σέρβοι είχαν περισσότερες δυνάμεις, έχτισαν μια διαφορά οκτώ πόντων και άντεξαν στην αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, που θα πρέπει να μελετήσει ξανά και ξανά αυτό το ματς για να καταλάβει τι δεν πρέπει να ξανακάνει.

Κεντρικά πρόσωπα Λεσόρ και Ομπράντοβιτς

Οι Σέρβοι καλωσόρισαν τον Ματίας Λεσόρ με ένα ζεστό χειροκρότημα και τον βράβευσαν, ενώ φυσικά πρόσωπο του αγώνα ήταν και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που έγραψε ιστορία για 13 συνεχόμενα χρόνια στον πάγκο του Παναθηναϊκού.

Κεφάλι με Γκριγκόνις

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με κεφάτο τον Γκριγκόνις, προηγήθηκε δύο φορές με έξι πόντους (9-15 και 13-19), αλλά δεν κατάφερε να ανοίξει κι άλλο το σκορ και η Παρτιζάν έκλεισε το δεκάλεπτο στο 20-21 στην Stark Arena, μέσα σε ομολογουμένως δύσκολη ατμόσφαιρα.

Με Ναν και Μπαλτσερόφσκι

Ο Κέντρικ Ναν μπήκε στο παιχνίδι και από τα χέρια του ο Παναθηναϊκός άρχισε να παίρνει πράγματα, αποκτώντας μια διαφορά οκτώ πόντων (28-36) με τον Μπαλτσερόφσκι. Ωστόσοι οι Σέρβοι αντέδρασαν και απάντησαν με ένα σερί 11-0, που έκανε το σκορ 39-36 για να κλείσει το ημίχρονο στο 39-38.

Ο Λεσόρ είχε τις απαντήσεις

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με 6 πόντους, αλλά συμμάζεψε την άμυνά του. Την ίδια στιγμή όμως δεν μπορούσε να βρει σκορ στην επίθεση και κυρίως ο Λεσόρ τον κρατούσε κοντά στην Παρτιζάν.  Ο Παναθηναϊκός υπέφερε στο τρίποντο καθώς ήταν άστοχος, το ίδιο άστοχοι όμως ήταν και οι Σέρβοι, που έβρισκαν σκορ κυρίως από τον Ζακ Λεντέι.

Ο Λεσόρ συνέχισε να εκμεταλλεύεται τις μονομαχίες του με τον Καμίνσκι και ο Παναθηναϊκός αθόρυβα άνοιξε τη διαφορά στο +10 (54-64) με κάρφωμα του Ναν. Η Παρτιζάν απάντησε προσωρινά, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε δεύτερη φορά, αλλά το ματς έγινε ντέρμπι στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα:  20-21, 39-38, 54-56, 78-78, 92-87 (παρ)