Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ-ΠΑΟΚ 97-85: Μήτογλου να τον πιείς στο ποτήρι και «10 στα 10»

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» τον ΠΑΟΚ με 97-85 στο δεύτερο ημίχρονο και συνέχισε να προπορεύεται στην βαθμολογία της Basket League με 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Κορυφαίοι των «πράσινων» ο Μήτογλου που έκανε νταμπλ-νταμπλ και ο Ναν.

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ απέφυγε το «χαρακίρι» στο τέλος και νίκησε με 97-85 τον ΠΑΟΚ, παραμένοντας μόνος πρώτος στην βαθμολογία της Basket League. Κορυφαίοι για τους «πράσινους» ο Μήτογλου που έκανε νταμπλ- νταμπλ και ο Ναν.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά με τον Γκίλμορ να ξεκινάει το παιχνίδι καυτός, έχοντας και τους οκτώ πόντους της ομάδας του, η οποία προηγούνταν του Παναθηναϊκού με 8-6 στο 5′ του αγώνα. O «δικέφαλος του Βορρά» τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-17, όντας εξαιρετικά εύστοχος κυρίως από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι εξαιρετικός από μακριά και συνέχισε να προηγείται στο σκορ με 36-32 και αν δεν ήταν οι 14 πόντοι του Κέντρικ Ναν μέχρι το 17′ του παιχνιδιού «το τριφύλλι» θα είχε ακόμα περισσότερα προβλήματα. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στην απόλυτη ισορροπία, καθώς οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 45-45.

Οι «πράσινοι» γύρισαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς στην τρίτη περίοδο και με ένα «ξέσπασμα» του Ντίνου Μήτογλου έφτασαν μέχρι και το +16 και το 66-50 στο 26′. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟΡ να προηγείται με 74-62 με τον Μήτογλου να έχει 17 πόντους με 7/7 δίποντα, γυρνώντας τούμπα τα πράγματα για την ομάδα του σε ένα ματς που έδειχνε να δυσκολεύει στο πρώτο ημίχρονο. O ΠΑΟΚ επέστρεψε όμως και έφερε το ματς στο τρίποντο με 82-79 στο 35′ με τον Φρίντρικσον να έχει 14 πόντους και 11 ασίστ. Τελικά ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 97-85 και συνέχισε πρώτος και καλύτερος στο ελληνικό πρωτάθλημα.