Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ 81-89: Μεγάλο διπλό, με τρίποντη «εκτέλεση» και ρεκόρ Σλούκα!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με 89-81 από το Αστρομπάλ και έφερε σε ισορροπία το ρεκόρ του στη Euroleague (7-7) παίρνοντας τη δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη του. Πληθωρική εμφάνιση και ρεκόρ καριέρας από τον Κώστα Σλούκα που σημείωσε 18 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Βιλερμπάν στο Αστρομπάλ με 89-81 σε ένα βράδυ που οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί από μακριά, με τον Κώστα Σλούκα μαέστρο να είναι πληθωρικός και να έχει 18 πόντους και 12 ασίστ που είναι και ρεκόρ καριέρας . Έφτασαν το 7-7 οι «πράσινοι» με το δεύτερο διπλό στη φετινή Euroleague.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και είναι ενδεικτικό πως μετά από πέντε λεπτά παιχνιδιού το σκορ ήταν 13-12 υπέρ του Παναθηναϊκού. Σε αρκετά καλή μέρα στο ξεκίνημα ήταν ο πρώην «πράσινος» Πάρις Λι. H πρώτη περίοδος τελείωσε με το «τριφύλλι» μπροστά με +3 και 24-21, με πρώτο και καλύτερο παίκτη του τον αρχηγό του Κώστα Σλούκα που μέτρησε οκτώ πόντους και δύο ασίστ. Τη μπαγκέτα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου πήρε ο Κέντρικ Ναν και οι «πράσινοι» με ένα γρήγορο 6-0 ξέφυγε με εννιά πόντους (21-30). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναΐκό απόλυτο κυρίαρχο της αναμέτρησης και μπροστά στο σκορ με 45-36 και κορυφαίους τους Ναν με 10 πόντους και Σλούκα με 9 και ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την πρωτοπορία και στην τρίτη περίοδο, έχοντας διαφορές στα όρια του διψήφιου μέχρι το 25′ του παιχνιδιού (50-59). Εκεί που φάνηκε να ελέγχουν οι «πράσινοι» το ματς απόλυτα ξεφεύγοντας και με διψήφιες διαφορές η ομάδα του Αστρομπάλ επέστρεψε και μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-64), με κορυφαίο παίκτη τον Καμπαρό που είχε 15 πόντους. Και το ματς άρχισε να στραβώνει εντελώς στο ξεκίνημα της 4ης και τελευταίας περιόδου με τον Εγκμπούνου να κάνει ζημιά με συνεχόμενα γκολ φάουλ, η Βιλερμπάν μείωσε τη διαφορά στους δύο (65-67). Μεγάλα σουτ πέτυχε ο Μάριους Γκριγκόνις στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, όποτε η Βιλερμπάν έφτανε σε απόσταση βολής ο Λιθουανός έδινε λύσεις στον Παναθηναϊκό.